Північна вежа (Києво-Печерська лавра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Північна вежа (Малярна) Києво-Печерської лаври — пам'ятка архітектури місцевого значення (охоронний № 4/17, корпус № 17). Споруджена у 1838-41 роках.

Перша вежа[ред. | ред. код]

Першу кам'яну сторожову вежу на цьому місці споруджено впродовж 1698 – 1701 рр. До пожежі 1718 року в ній, за припущеннями деяких вчених, на другому поверсі розміщувалася лаврська малярня, згодом переведена у келії «майстрові» (корпус № 20). На плані монастиря 1744 року та на «Першпекте Киево-Печерской крепости и части форштата от московской стороны» 1783 року зображена хрещатою в плані. Поряд з вежею розташовувався Павловський бастіон Києво-Печерської фортеці. У 1-й третині 18 століття в стінах вежі з'явилося кілька тріщин, що призвели до аварійного стану споруди, яку було розібрано разом із фундаментом.

Сучасна вежа[ред. | ред. код]

Нову вежу побудовано 1838-39 рр. за проектом командира Київської інженерної команди підполковника І. Дзичканця підрядчиком В. Сафроновим.

Фундамент зроблено з каменю, нової цегли та щебеню. Стіни по верху зміцнено залізними в'язами та зведено баню «зі шкінцем». Впродовж 18, 19 і на початку 20 століття вежу увінчував хрест-корогва – «прапор Христової перемоги». 1841 року ззовні потинькована й побілена. У тому ж році київським майстром В. Молодовим обабіч вежі замість старих споруджено нові ділянки муру.

Ремонтні роботи проводилися 1947-48 та в 1950-х роках. До кінця 1960-х років приміщення використовувалися лабораторією Інституту чорної металургії АН УРСР. Реставрована в кінці 1980-х років. У кінці 1990-х років спрощено форму даху, розібрано південно-західну стіну, вежу сполучено з корпусом № 16 і пристосовано під спортивну залу.

Назва вежі «Малярна» затвердилася у середині 20 століття. Двоповерхова, цегляна, тинькована, побілена, у плані восьмикутна. Дах з бляшаною покрівлею, восьмисхилий, банеподібний, плескатих пропорцій, увінчаний конічним шпилем на кулі. Перекриття пласкі балкові. Об'єм вежі перебудовано.

Зведена у стилі класицизм. Первісні бійниці та амбразури розтесано. На першому та другому поверхах у зовнішніх стінах прорізано по два невеликі вікна. Серед інших веж Лаври вирізняється строгістю зовнішнього вигляду та стриманістю декору.

Вежа – цінна пам'ятка мурованої оборонної архітектури України. Тепер використовується як спортзалу Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Міністерства культури і туризму України.


Посилання[ред. | ред. код]