Самсон (фонтан)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фонтан «Самсон»

Координати: 50°27′51″ пн. ш. 30°31′01″ сх. д. / 50.46417° пн. ш. 30.51694° сх. д. / 50.46417; 30.51694
Тип пам'ятник
Країна  Україна
Розташування Київ
Тип будівлі фонтан
Архітектурний стиль бароко
Автор проєкту Іван Григорович-Барський
Будівництво 1748 — 1749
Стан Знищений 1934 року. Відбудований 1982 року.
Самсон (фонтан). Карта розташування: Київ
Самсон (фонтан)
Самсон (фонтан) (Київ)
Мапа

CMNS: Самсон у Вікісховищі

Фонта́н «Самсо́н» — один з найдавніших фонтанів Києва, розташований на Контрактовій площі.

Історія[ред. | ред. код]

Вважають, що перший басейн для води тут спорудили ще за часів Київської Руси. Воду для нього подавали по дерев'яних трубах.

У добу Відродження деякі багаті міста Західної Європи прикрасили свої площі невеликими фонтанами зі скульптурами. Мода на фонтани була підтримана і польськими магнатами, що прикрасили подібними фонтанами сади при власних замках чи їх внутрішні дворики. Серед найдавніших фонтанів України — фонтани Італійського саду замку Підгірці, створені в середині 17 століття (не збереглися).

З'явився фонтан і на Подолі в Києві. Басейн мав дах у вигляді альтанки, а в середині стояв янгол з чашею, з якої текла вода. Ще один янгол прикрасив дах альтанки на кшталт флюгера.

Наприкінці XVII ст. на даху альтанки встановили сонячний годинник. Його спорудив викладач Києво-Могилянської академії, француз Брульйон.

У 1749 тут вперше поставили скульптурку біблійного персонажа Самсона, що роздирав пащу лева.

У 1811 під час пожежі на Подолі альтанка була пошкоджена разом із сонячним годинником. Альтанку відновили, але вже без годинника.

У 1934 фонтан розібрали. Лише напередодні урочистостей з нагоди 1500-річчя Києва ухвалили рішення відновити альтанку та фонтан. «Новий» Самсон створений за зразком стародавньої копії, збереженої в музеї. Відновлена й альтанка у формах українського бароко. Архітектори проєкту відбудови В. Шевченко, Ю. Лосицький[1].

За старою легендою резервуар фонтана підземними шляхами з'єднувався з водами р. Йордан, то набираючи воду з Самсона, кияни вірили, що п'ють з легендарної річки, особливо на свято Хрещення Господнього — Водохреще.

У літературі[ред. | ред. код]

Цей фонтан описував Іван Нечуй-Левицький у «Кайдашевій сім'ї» (1878). Персонажка Палажка розповідає про нього в напівлегендарній манері:

...на левові сидить святий Самсон та щелепи йому роздирає. Як піймав його на Подолі коло Дніпра, як роздер щелепи, та й сам каменем став і лев каменем став, а в лева з рота вода потекла.

— Палажка


Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • (англ.) Hewryk, Titus D. (1982). The Lost Architecture of Kiev. New York: The Ukrainian Museum. ASIN: B0006E9KPQ.  (Out of print)
  • Геврик Т. Втрачені архітектурні пам'ятки Києва. — Нью-Йорк, 1987 (друге видання).
  • Київ: Енциклопедичний довідник. — К.: Гол. ред. УРЕ, 1981.
  • (рос.) Шероцкий К. Киев: Путеводитель. — К.: Изд. В. С. Кульженко, 1917.
  • Шевченко В. Регенерація Контрактової площі на Подолі у Києві // З історії української реставрації. — К.: Українознавство, 1996.
  • Шевченко В. Новий етап у реставраційній практиці України. Контрактова площа в Києві // Пам'ятки України: історія та культура. — 1997. — № 1.

Посилання[ред. | ред. код]