Свята Олена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Олена
Brosen icon constantine helena.jpg
Костянтин та Олена
Свята Рівноапостольна
Мирське ім'я Флавія Юлія Гелена Августа
Народилася 250
Померла 330

Олена (Флавія Юлія Гелена Августа, лат. Flavia Iulia Helena Augusta, ~250—†330, Трір[1]) — жінка царя римського Констанція I Хлора і мати царя Костянтина Великого.

Життєпис[ред. | ред. код]

Згідно з деякими джерелами[2] королева Олена була дочкою британського князя (кунінга) Коеля і можливо родичкою Марка — першого християнського правителя (кунінга) Британії апостольских часів, коли в Британії проповідував апостол Симон Зилот Кананіт.

Вихована у християнській вірі. Перша жінка римського короля Констанція I Хлора, від шлюбу з яким народився Костянтин — майбутній правитель королівства Римського, перший з його правителів хто прийняв християнську віру, встав на захист громадян своєї держави, які її сповідували, офіційно визнав її найбільш поширеним віросповіданням у царстві Римському того часу і врешті-решт, з власної волі, як правитель царства, зробив християнство і його цінності основою своєї держави, а прийняття християнської віри — основною умовою для отримання римського громадянства. Очевидно, що християнське виховання отримане у дитинстві від матері Олени зіграло у становленні особистості Костянтина далеко не останню роль.

Цариця Олена відома своєю державницькою, правозахисною і дослідницькою діяльністю християнства та проведеними нею розкопками у Єрусалимі, під час яких було знайдено Животворний Хрест та інші реліквії Страстей Христових.

Багато людей і християнських спільнот в усьому світі вшановують царицю Олену разом з її сином, царем Костянтином як святу та рівноапостольну, визнаючи їх вагомий внесок як у захист християнської спільноти і християн в часи їх правління у королівстві Римському так і в поширення серед жителів їх царства і людства в цілому православної віри — діяльність, яка уподібнює їх першим апостолам.

Пізніше, подібно до цариці Олени і царя Костянтина за внесок у захист і утвердження християнської віри на Русі ім'я рівноапостольних буде дано також правителям Великого князівства Руського (Руського каганату) — великій княгині Ользі (у хрещенні теж Олені) і великому князю Володимиру (у хрещенні — Василеві).

Джерела[ред. | ред. код]


  1. Kann Hans-Jochim. Auf den Spuren von Konstantin und Helena. Trier, 2007. S. 21. (нім.)
  2. http://krotov.info/history/04/alymov/alym_08.html