Стурегга

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Палеогеографічна реконструкція Північного моря близько 7000 років до Р.Х. під час нижнього голоцену і після закінчення останнього льодовикового періоду

Під назвою Стурегга (нюн. Storegga — букв. «велика кромка») відома серія з трьох зсувів епохи кінця останнього зледеніння. Стурегга відноситься до найбільших катастроф в історії людства.

Хронологічно збігається з глобальним похолоданням 6200 р. до Р.Х. , що дозволяє припустити взаємозв'язок між цими подіями.

Характеристика[ред. | ред. код]

Зсуви сталися під водою на межі континентального шельфу сучасної Норвегії, від якої відколовся і став сповзати шматок розміром з сучасну Ісландію. Зсув викликав велике цунамі в північній частині Атлантичного океану. Зсув захопив по довжині близько 290 км узбережжя, обсяг склав близько 3500 км³[1].

За даними радіовуглецевого аналізу рослинного матеріалу, виявленого під опадами колишнього цунамі, останній з зсувів стався близько 6100 р. до Р. Х..[2] У Шотландії виявлені сліди відбувшегося за обвалом цунамі - рештки були виявлені в Монтрозькому басейні і Ферт-оф-Форт на території до 80 км вглиб узбережжя і на висоті до 4 метрів над максимальним рівнем сучасних припливів.

У рамках заходів з підготовки видобутку газу на недавно відкритому родовищі Ормен Ланге були проведені всебічні дослідження давньої катастрофи. Один з висновків дослідження полягав у тому, що зсув був викликаний матеріалами, накопиченими протягом попереднього льодовикового періоду, і повторення подібної катастрофи буде потенційно можливе лише після нового льодовикового періоду.

Можливий механізм[ред. | ред. код]

Передбачається, що зсуву сприяли землетруси, а також звільнення великої кількості газів, зокрема, метану, в результаті декомпозиції газових гідратів. Як ще одну з причин розглядають те, що під впливом землетрусів або океанських течій осадові породи втратили стабільність.

Вплив на населення[ред. | ред. код]

Під час останнього з зсувів все ще існував сухопутний міст, відомий серед археологів під назвою Доггерланд, що з'єднував території сучасних Великої Британії, Данії та Нідерландів і наразі покритий водами Північного моря. Передбачається, що його територія включала болотисті і піщані прибережні землі з затоками і лиманами, і була ідеально придатна для полювання та рибальства, чим і приваблювала людей епохи мезоліту[3][4][5].

Хоча, згідно з поширеною точкою зору, Доггерланд повільно покривався водою в міру поступового підйому рівня моря, була висунута альтернативна теорія, згідно з якою значна частина Доггерланду була затоплена в результаті цунамі, викликаного обвалом, відомим як Стурегга, в результаті чого Британія стала островом. Ця подія, мабуть, знищила практично все прибережне населення епохи мезоліту і відокремила культури в Британії від європейських континентальних[6].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Bondevik, Stein; Dawson, Sue; Dawson, Alastair; Lohne, Øystein (5 August 2003). Record-breaking Height for 8000-Year-Old Tsunami in the North Atlantic. EOS, Transactions of the American Geophysical Union 84 (31): 289, 293. Архів оригіналу за 6 січня 2007. Процитовано 15 січня 2007. 
  2. Bondevik, S; Lovholt, F; Harbitz, C; Stormo, S; Skjerdal, G (2006). The Storegga Slide Tsunami - Deposits, Run-up Heights and Radiocarbon Dating of the 8000-Year-Old Tsunami in the North Atlantic. American Geophysical Union meeting. 
  3. «Doggerland Project», University of Exeter Department of Archaeology. Архів оригіналу за 14 вересня 2008. Процитовано 15 квітня 2012. 
  4. Vincent Gaffney, «Global Warming and the Lost European Country». Архів оригіналу за 10 березня 2012. Процитовано 15 квітня 2012. 
  5. «Britain’s Drowned World», Time Team, Channel 4 Television, 24 April 2007. Архів оригіналу за 29 червня 2011. Процитовано 15 квітня 2012. 
  6. Bernhard Weninger et al., The catastrophic final flooding of Doggerland by the Storegga Slide tsunami, Documenta Praehistorica XXXV, 2008. Архів оригіналу за 11 жовтня 2010. Процитовано 15 квітня 2012. 

Координати: 64°52′ пн. ш. 1°18′ сх. д. / 64.867° пн. ш. 1.300° сх. д. / 64.867; 1.300