Сумах дубильний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сумах дубильний
Сумах дубильний
Сумах дубильний
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Дводольні (Magnoliopsida)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Сумахові (Anacardiaceae)
Рід: Сумах (Rhus)
Вид: Сумах дубильний
Біноміальна назва
Rhus coriaria
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Rhus coriaria
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Rhus coriaria
EOL logo.svg EOL: 483496
IPNI: 70477-1
ITIS logo.svg ITIS: 506465
IUCN logo.svg МСОП: 63485
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 298661
The Plant List: kew-2422872

Сумах дубильний (Rhus coriaria L.) Невисоке дерево або кущ роду сумах, родини сумахових 2-3 м заввишки. Стовбур тоненький, вкритий коричневою поздовжньо-тріщинуватою корою. Пагони жовтувато- або сірувато-коричневі, вкриті густими жорсткими волосками. Листки чергові (до 20 см завдовжки), непарноперисті, з 9-17 листочками. Черешок листка опушений. Листочки (3-5 см завдовжки) крупнозубчасті, сидячі, яйцеподібні або ланцетні, опушені, зверху темно-зелені, зісподу світло-зелені. Одно- або двостатеві дрібні квітки зібрані в кінцеві або пазушні видовжено-конічні китиці. Оцвітина зеленувато-біла, вільна, чашолистків, пелюсток і тичинок по п'ять, маточка одна, зав'язь верхня. Плід — дрібна червона кістянка (4-6 мм у діаметрі), ниркоподібна або куляста, з густим залозистим опушенням.

Сумах дубильний росте на сухих, кам'янистих схилах, на сланцях, у гори піднімається до 700 м над рівнем моря. Світлолюбна рослина. Цвіте у червні-липні, плоди достигають у вересні-жовтні. Поширений у південному Криму, в культурі трапляється в степових і лісостепових районах України. Перспективна рослина для ширшого розведення. Заготівля можлива в Криму та в місцях культури.

Близькі види[ред. | ред. код]

Сумах оцтовий[2], оцтове дерево (Rhus typhina L.[3], Rhus hirta (L.) Sudw.). Відрізняється від попереднього виду довгими (45-50 см завдовжки) непарноперистими листками з ланцетними пилчастими листочками, густим опушенням усіх частин рослини. Трапляється в культурі.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Сумах дубильний в парку під Палермо

Танідоносна, лікарська, харчова, фарбувальна, деревинна, декоративна й фітомеліоративна рослина. Сировиною для добування танідів є листя, в якому міститься від 16 до 25,7 % танідів при доброякісності 51,4 — 57,2 %. Таніди сумаху застосовують для вичинки овечих і козячих шкур, можуть використовуватися і для дублення важких шкур.

У науковій медицині має таке ж застосування, як і скумпія звичайна. Танін сумаху, який одержують з листків, використовується, крім медицини, у фарбувальній справі, текстильному виробництві та у виноробстві.

У народній медицині листя й плоди сумаху використовують як жарознижуючий, протицинготний і блювотний засіб. Есенція з свіжої кори сумаху застосовується у гомеопатії.

Сумах вважають отруйною рослиною, проте точних даних про його отруйність немає.

Листки й пагони дають чорну фарбу, плоди — червону, кора — жовту, корені — коричневу.

Деревина сумаху досить важка, м'яка, червоно-коричнева з білою заболонню, придатна для дрібних виробів.

Сумах дубильний — декоративна рослина, ажурно-перисті листки його забарвлюються в ясно-червоний або ясно-жовтогарячий колір. Його висаджують у поодиноких і групових насадженнях, на узліссях, у вигляді суцільних насаджень на схилах, рядками уздовж шляхів. Використовують також для залісення і укріплення крутих кам'яних схилів.

Плоди сумаху коротковолосого містять винну кислоту і застосовуються як гостра приправа до м'ясних страв. Декоративне дерево.

Збирання, переробка та зберігання[ред. | ред. код]

Збирають листя. Правила збирання, сушіння та зберігання такі ж, як і для заготівлі листків скумпії. Під час збирання листки сумаху і скумпії не розділяють, а збирають разом.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]