Сумах дубильний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сумах дубильний
Toxicodendron succedaneum - Köhler–s Medizinal-Pflanzen-272.jpg
Сумах дубильний
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Сапіндоцвіті (Sapindales)
Родина: Фісташкові (Anacardiaceae)
Рід: Сумах (Rhus)
Вид:
Сумах дубильний (R. coriaria)
Біноміальна назва
Rhus coriaria

Сумах дубильний (Rhus coriaria L.) — невисоке дерево або кущ роду сумах, родини сумахових 2-3 м заввишки. Стовбур тоненький, вкритий коричневою поздовжньо-тріщинуватою корою. Пагони жовтувато- або сірувато-коричневі, вкриті густими жорсткими волосками. Листки чергові (до 20 см завдовжки), непарноперисті, з 9-17 листочками. Черешок листка запушений. Листочки (3-5 см завдовжки) великозубчасті, сидячі, яйцеподібні або ланцетні, запушені, зверху темно-зелені, зісподу світло-зелені. Одно- або двостатеві дрібні квітки зібрані в кінцеві або пазушні видовжено-конічні китиці. Оцвітина зеленувато-біла, вільна, чашолистків, пелюсток і тичинок по п'ять, маточка одна, зав'язь верхня. Плід — дрібна червона кістянка (4-6 мм у діаметрі), ниркоподібна або куляста, з густим залозистим запушенням.

Сумах дубильний росте на сухих, кам'янистих схилах, на сланцях, у гори піднімається до 700 м над рівнем моря. Світлолюбна рослина. Цвіте у червні-липні, плоди достигають у вересні-жовтні. Поширений у південному Криму, в культурі трапляється в степових і лісостепових районах України. Перспективна рослина для ширшого розведення. Заготівля можлива в Криму та в місцях культури.

Близькі види[ред. | ред. код]

Сумах оцтовий[2], оцтове дерево (Rhus typhina L.[3], Rhus hirta (L.) Sudw.). Відрізняється від попереднього виду довгими (45-50 см завдовжки) непарноперистими листками з ланцетними пилчастими листочками, густим запушенням усіх частин рослини. Трапляється в культурі.

Практичне використання[ред. | ред. код]

Сумах дубильний в парку під Палермо

Танідоносна, лікарська, харчова, фарбувальна, деревинна, декоративна й фітомеліоративна рослина. Сировиною для добування танідів є листя, в якому міститься від 16 до 25,7 % танідів при доброякісності 51,4 — 57,2 %. Таніди сумаху застосовують для вичинки овечих і козячих шкур, можуть використовуватися і для дублення важких шкур.

У науковій медицині має таке ж застосування, як і скумпія звичайна. Танін сумаху, який одержують з листків, використовується, крім медицини, у фарбувальній справі, текстильному виробництві та у виноробстві.

У народній медицині листя й плоди сумаху використовують як жарознижувальний, протицинготний і блювотний засіб. Есенція з свіжої кори сумаху застосовується у гомеопатії.

Сумах вважають отруйною рослиною, проте точних даних про його отруйність немає.

Листки й пагони дають чорну фарбу, плоди — червону, кора — жовту, корені — коричневу.

Деревина сумаху досить важка, м'яка, червоно-коричнева з білою заболонню, придатна для дрібних виробів.

Сумах дубильний — декоративна рослина, ажурно-перисті листки його забарвлюються в ясно-червоний або ясно-жовтогарячий колір. Його висаджують у поодиноких і групових насадженнях, на узліссях, у вигляді суцільних насаджень на схилах, рядками уздовж шляхів. Використовують також для залісення і укріплення крутих кам'яних схилів.

Плоди сумаху коротковолосого містять винну кислоту і застосовуються як гостра приправа до м'ясних страв. Декоративне дерево.

Збирання, переробка та зберігання[ред. | ред. код]

Збирають листя. Правила збирання, сушіння та зберігання такі ж, як і для заготівлі листків скумпії. Під час збирання листки сумаху і скумпії не розділяють, а збирають разом.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]