Тихо Браге

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Тихо Браге
дан. Tyge Ottesen Brahe
Тихо Браге
Тихо Браге
Народився 14 грудня 1546(1546-12-14)
Кнутструп
Помер 24 жовтня 1601(1601-10-24) (54 роки)
Прага
·ниркова недостатність
Поховання Костел Божої Матері перед Тином
Громадянство
(підданство)
Flag of Denmark.svg Данія
Національність данець
Діяльність астроном, письменник, автобіограф, поет, астролог, алхімік
Alma mater Копенгагенський університет (1562)[1], Лейпцизький університет (1565)[1] і Ростоцький університет
Сфера інтересів Астрономія
Заклад Ураніборг
Відомі учні Симон Маріус
Батько Отте Браге
Матір Беате Білле[d]
Діти (8) Sidsel Brahe[d]
Автограф Tycho Brahe Signature.svg

Тихо Браге у Вікісховищі?

Ти́хо Бра́ге (дан. Tycho Brahe; 14 грудня 1546, Кнутструп, Данія — 24 жовтня 1601, Прага) — данський астроном, астролог і алхімік.

Біографія[ред. | ред. код]

Свою наукову діяльність Тихо Браге присвятив спостереженням неба. На невеликому острові Гвен він побудував унікальну обсерваторію Ураніборг («Небесний замок»), пізніше — «Зоряний замок», де протягом 21 року проводив численні спостереження за небесними світилами. Більшість інструментів Тихо Браге зробив сам. Йому вдалося досягти високої точності на інструментах без оптичних пристосувань. Небувалої точності спостережень він домігся не тільки збільшенням розмірів інструментів (найбільшим був шестиметровий квадрант), але і розробкою нових методів спостережень.

Спостерігаючи 1572 нову зорю, а 1577 яскраву комету, Браге довів, що ці світила є небесними тілами (до Браге комети та нові зорі відносили до верхніх шарів земної атмосфери). Разом з тим Браге не визнавав геліоцентричної системи світу і помилково вважав, що Сонце обертається довкола Землі, а планети довкола Сонця. Браге зазнав переслідувань від своїх противників і 1597 змушений був емігрувати з Данії до Німеччини, а через два роки до Праги, на околиці якої почав створювати нову обсерваторію. Смерть перешкодила йому закінчити цю справу. Його могила знаходиться в Тинському храмі на Старомєстській площі в Празькому Старому Місті.

Спадщина[ред. | ред. код]

Тихо — 85-кілометровий ударний кратер на Місяці, в південній частині видимої сторони. Названий на честь данського астронома і алхіміка XVI століття Тихо Браге.

Тихо Браге склав нові точні сонячні таблиці й уточнений каталог 800 зірок. Він відкрив дві нові нерівномірності («нерівності») у русі Місяця, періодичну зміну нахилу місячної орбіти до екліптики, а також зміни в положенні місячних вузлів. З ім'ям Тихо Браге зв'язане відкриття наднової зірки у сузір'ї Кассіопеї і перший обґрунтований спостереженнями висновок про неземну природу комет.

Протягом 16 років Тихо Браге вів спостереження за планетою Марс. Матеріали цих спостережень допомогли його помічникові — німецькому вченому Йоганну Кеплеру відкрити закони руху планет.

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]