Тур Геєрдал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Thor Heyerdahl
Thor Heyerdahl
ThorHeyerdahl.jpg
Народився 6 жовтня 1914(1914-10-06)
Ларвік Норвегія
Помер 10 квітня 2002(2002-04-10) (87 років)
Колла-Мікері, Італія
пухлина головного мозку
Громадянство
(підданство)
Норвегія
Національність норвежець
Alma mater Університет Осло
Галузь наукових інтересів етнографія
пригоди
Науковий керівник Крістін Бонневі
Hjalmar Broch
Член Норвезька академія наук
Відомий завдяки: мандрівки
У шлюбі з Liv Rockefeller[d] і Jacqueline Beer[d]
Нагороди

CMNS: Тур Геєрдал на Вікісховищі

Тур Геєрдал (Хейєрдал, норв. Thor Heyerdahl; (6 жовтня 1914, Ларвік, Норвегія — 18 квітня 2002, Колла-Мікері, Італія) — норвезький мандрівник, дослідник культури та походження різних народів світу: полінезійців, індіанців, жителів острова Пасхи, популяризатор науки, письменник. Здійснив кілька сміливих мандрівок на копіях стародавніх суден. Однак в академічних колах не припиняється дискусія щодо наукової цінності відкриттів Геєрдала.

Біографія[ред.ред. код]

Кон-Тікі[ред.ред. код]

Плавання на Кон-Тікі Тур Геєрдал здійснив 1947 року, чим довів свою ж гіпотезу про те, що Полінезію могли заселити індіанці Південної Америки, які в стародавні часи здійснювали подорожі на великі відстані вздовж тихоокеанського узбережжя на бальсових плотах.

Тур Геєрдал збудував копію старовинного інкського судна із бальси, яке на честь одного із богів інків було назване «Кон-Тікі». Проект частково фінансувався військово-морським відомством Сполучених Штатів Америки, яке у післявоєнні роки було зацікавлене в подальших випробовуваннях новітньої техніки та продуктів харчування в натуральних умовах. Разом із п'ятьма іншими мандрівниками та дослідниками (усі зі Скандинавії) він виплив із порту Каяо в Перу, а приблизно за сто днів їхній пліт розбився об бар'єрний риф поблизу атолу Рароіа. Усі мандрівники залишилися живими та випливли на ненаселений острів-атол. За кілька днів їхній радіосигнал почув радіолюбитель, який розповсюдив інформацію про їхній порятунок. Першими мандрівників знайшли та прийняли як почесних гостей аборигени Полінезії. За мотивами подорожі Тур Геєрдал видав 1947 року книгу «Подорож на Кон-Тікі», яка здобула велику популярність і була перекладена на 66 мов світу.

Однак ні до, ні після подорожі гіпотезу Геєрдала про заселення островів Полінезії вихідцями з Південної Америки в наукових колах не сприйняли всерйоз. На сьогодні за результатами ДНК-аналізів її вважають помилковою.

Ра та Ра-ІІ[ред.ред. код]

Вже всесвітньо відомий, Тур Геєрдал домовився з видавцями, що в кредит під книгу він здійснить подорож на судні з папірусу на кшталт давньоєгипетських суден від Середземного моря до Латинської Америки. Подорож мала на меті довести принаймні потенційну можливість зв'язків різних континентів у минулому. Цього разу він вирішив набрати до команди людей із різних країн, дотичних до історії та культури стародавніх мореплавців. Тому серед членів міжнародного екіпажу були мексиканець, ефіоп, єгиптянин тощо. А наостанок Геєрдал запропонував двом найбільшим супердержавам світу — СРСР та США — знайти для дослідницької та миротворчої місії ще по одному члену екіпажу. Одним із них став полярник і лікар Юрій Сенкевич.

Судно було побудовано в Єгипті за старовинними кресленнями та малюнками на пірамідах та пам'ятниках Стародавнього Єгипту. Майстри використали досвід із місць, де досі рибалять із використанням папірусних човнів: Ефіопії, Перу і Болівії (озеро Тітікака). Проте недотримання майстрами старовинних схем давніх єгиптян призвело до поступового просідання корми судна під час плавання через наповнення порожнин у стеблах водою, тому експедицію було терміново припинено. Але через деякий час було збудовано новий човен, який, із урахуванням недоліків попередньої спроби, доплив до Карибського моря, чим довів імовірність контактів давніх цивілізацій Старого та Нового Світів.

Подальша діяльність[ред.ред. код]

Найбільшої критики Тур Геєрдал зазнав наприкінці життя за свою гіпотезу про походження скандинавів з району Азовського моря за результатами власних археологічних розкопок 2000—2001 років в околицях міста Азова у Російській Федерації. Його називали шоуменом і недоучкою. Однак все ж Геєрдал є одним з найсміливіших та найвідоміших мандрівників ХХ сторіччя. У Норвегії його визнано «людиною тисячоліття» (людиною минулого тисячоліття названо вікінга Еріка Рудого). Попри несприйняття його імені в академічних колах, Геєрдал є видатним популяризатором науки.

На честь Тура Геєрдала названо астероїд 2473 Геєрдал.

Друковані книги і статті[ред.ред. код]

 • В пошуках раю (1938)
 • Фату-Хіва: повернення до природи
 • «Кон - Тікі»
 • Мистецтво острова Пасхи (рос)
 • «Аку-Аку» (1958)
 • Острів Пасхи: розгадана таємниця
 • Експедиція на «Ра»
 • Мальдівська загадка
 • В пошуках Одіна. За слідами нашого минулого
 • По следам бога Солнца (перевод с англ.) жehyfk «За рубежом», № 21, 23-29 мая 1969 (рос.)
 • стаття « Уязвимый океан» (рос.)

Видано українською[ред.ред. код]

 • Аку-Аку: Таємниця острова Пасхи / Т. Хейєрдал; Пер. з норв. О. Д. Сенюк. — К.: Молодь, 1959. — 328 с. — (Б-ка пригод та наукової фантастики).
 • Подорож на «Кон-Тікі» / Т. Хейєрдал; Пер. з норв. Г. Крижанівського, А. Іваненко; Передм. С. Обручова. — К.: Рад. письменник, 1956. — 348 с.
 • Геєрдал Т. Фату-Хіва. Назад до природи [пер. з норв. Сабор І.]. —  Тернопіль: Видавництво «Крок», 2017. — 410 с.
 • Геєрдал Т. Експедиція Кон-Тікі [пер. з норв. Іваничук Н.]. —  Тернопіль: Видавництво «Крок», 2017. — 356 с.

Про Тура Геєрдала[ред.ред. код]

 • Феєрія пригод Тура Хейєрдала / Ю.Косинська, О.Крук. — К.: Мандри, 2013. — 240 с.

Див. також[ред.ред. код]

 • 2473 Геєрдал – астероїд, названий на честь мандрівника.

Посилання[ред.ред. код]