Фламберг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зображення фламберга, поміщене в перше видання книги Річарда Ф. Бертона «Книга мечів», 1884

Фламберг (flamberge) - меч з характерним клинком хвилястої форми (так званий «полум'яніючий» клинок). Хвилястий клинок, як вважали, давав фламбергу додаткові «вогняні» якості і переваги. Хоча така форма клинка була в значній мірі декоративною, тим не менш, деякі характеристики хвилястого клинка були корисні в бою. Фламберг також відомий як «хвилястий меч» або «вогненний меч».[[[:en:Flamberg]]]

Синонімами є "фламбард", "фламмард", і "фламменшверт"

Терміни «фламбард» і «фламмард» перекладаються як «полум'яніючий клинок» і мають на увазі зазвичай звичайний ріжучий клинок, який був викуваний з хвилястими краями. Німецьке слово «фламменшверт» перекладається як «палаючий меч». Цей термін означає весь меч, а не тільки його клинок, також, як і фламбард і фламмард. Ці «полум'яніючі» мечі зазвичай мали форму істинного дворучного меча, (цвайхандера, біхандера). Це зброя мала виключно довгий ефес і клинк, так само як і довгу «п'яту» клинка, захищену рядом «parrierhaken», або гаками для відбивання ударів супротивника, також відомими як "кабанячі ікла". Ця верхня гарда захищала руку власника, захоплюючи п'яту клинка. Використовуваний протягом 16 століття ландскнехтами, біхандер знайшов своє місце в тактиці «квадрат пік». Тут біхандер використовувався для захисту важливих лідерів добре навченими та досвідченими фехтувальниками, званими «doppelsoldner» (подвійний найманець), тому що вони отримували подвійну плату. Можливо, краї хвилястого клинка були більш пристосованими для атаки дерев'яних держаків пік супротивника, відрубуючи наконечник і таким чином роблячи піку відносно безпечною. Достовірно невідомо, чи мають хвилясті клинки фламбергов суттєву більшу чи меншу рублячу, ріжучу або колючу здатність проти супротивника-людинии. Однак, у меча з хвилястим або зазубреним клинком є збільшена ріжуча поверхня і зменшена загальна маса. Тобто, ймовірно, мали місце практичні причини для використання мечів з такою формою клинка, що був складним у куванні, і безліч справжніх дворучних мечів були викувані, принаймні, з частиною клинка, виконаного в хвилястому стилі.

Вважається також, що при парирування ударів фламбергом, в клинок нападника передавалися неприємні коливання. Ці коливання змушували клинки сповільнювати контакт один з одним, оскільки кожна хвиля на клинку створювала додаткове тертя. Термін «фламберг» неправильно вживався колекціонером і музеями до клинкам, які історично називають фламбарди і фламмарди. Це неправильне вживання терміна «фламберг» триває досі, незважаючи на визнання помилки.

Модний і привабливий зовнішній вигляд фламберга, призвів до появи більшого і більш важкого церемоніального paradeschwerter («парадного меча»).

Фламберг був також назвою меча, що його носив вигаданий персонаж Renaud de Montauban en:Renaud de Montauban. Він був викуваний ковалем Галасом (Galas) en:Galas), і був одним з дев'яти клинків, зламаних мечем Олівера, Hauteclereen:Hauteclere.

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

http://thearma.org/terms4.htm

en:Flamberg

en:Renaud de Montauban

en:Galas


en:Hauteclere