Фотокератит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Фотокератит
Фотокератит
Фотокератит
Фотокератит
Спеціальністьофтальмологія
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10H16.1
DiseasesDB31147
SNOMED CT1714005

Фотокерати́т або снігова́ сліпота́ — медичний термін для позначення пошкодження зовнішніх шарів рогівки, яке спричинює інтенсивне ультрафіолетове випромінювання.

Особливо небезпечним є інтенсивне УФ-випромінювання типу В (найкоротші промені, що блокуються озоновим шаром).

З метою захисту внутрішньої поверхні ока, рогівка здатна поглинути більшу частину шкідливого ультрафіолетового випромінювання. Однак при занадто сильному впливі на рогівці і кон'юнктиві виникають опіки подібні до сонячних опіків на шкірі. У важких випадках це призводить до руйнування зовнішнього шару рогівки, нервові закінчення звільнюються, викликаючи сильний біль, виражену світлобоязнь, сльозотечу, почервоніння очей і відчуття стороннього тіла в оці[1], звуження зіниці.

Фотокератит може розвиватися на природні і штучні джерела ультрафіолетового випромінювання: електрозварювальні роботи, солярій, кварцування. Небезпечними є не тільки прямі ультрафіолетові промені, а і відбиті від поверхні землі, снігу.[2] Потрібно пам'ятати, що свіжий сніг відбиває 80% УФ, піщаний пляж — 15%, морська піна — 25%.[3] Інтенсивність ультрафіолетового випромінювання значно зростає в горах. При підйомі на кожні 300 метрів, кількість ультрафіолетових променів збільшується приблизно на 4%.[4]

Клінічні ознаки

[ред. | ред. код]

Симптоми з'являються, як правило, через 6-12 годин.

У легких випадках фотокератит проходить без наслідків за два-три дні. У важчих випадках і особливо без лікарської допомоги на рогівці може залишитися рубець і пошкодитися сітківка, що призводить до незвротнього зниження зору.

Для першої допомоги рекомендують перебування в темряві і прикладання холоду до очей за допомогою вологого рушника. Лікарська допомога є обов'язковою.

Профілактика

[ред. | ред. код]

Профілактика включає в себе носіння очних протекторів, що затримують переважну частину ультрафіолетового випромінювання: сонцезахисні окуляри з достатнім УФ-фільтром, гірськолижні маски, окуляри, зварювальний щиток.

Сонцезахисні окуляри потрібно носити завжди, навіть якщо небо похмуре, оскільки ультрафіолетові промені проходить через хмари.[5]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Arc eye - General Practice Notebook. 25 березня 2007. Архів оригіналу за 25 березня 2007. Процитовано 7 лютого 2012.
  2. Snow blindness. General Practice Notebook. Архів оригіналу за 22 липня 2013. Процитовано 19 листопада 2008.
  3. Brozen, MD, Reed; Christian Fromm, MD (4 лютого 2008). Ultraviolet Keratitis. eMedicine. Архів оригіналу за 22 липня 2013. Процитовано 19 листопада 2008.
  4. Sun Safety. University of California, Berkeley. April 2005 (last reviewed). Архів оригіналу за 22 липня 2013. Процитовано 19 листопада 2008.
  5. Butler, Jr. MD, Frank. Base Camp MD – Guide to High Altitude Medicine. Архів оригіналу за 22 липня 2013. Процитовано 19 листопада 2008.