Хризантема

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хризантема
Хризантема
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Айстроцвіті (Asterales)
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Підродина: Айстрові (Asteroideae)
Триба: Anthemideae
Рід: Хризантема (Chrysanthemum)
L.
Види

близько 40 (див. текст)

Вікісховище: Chrysanthemum

Хризантема (Chrysanthemum) — рід квіткових рослин з родини айстрових. Складається з майже 40 видів, що зростають у Євразії й на півночі Північної Америки[1][2]. Також є багато декоративних сортів хризантем. Етимологія: дав.-гр. χρυσός — «золото», дав.-гр. ἄνθεμον — «квітка»; назва рослини походить від одного з різновидів — Chrysanthemum aureum (або parthenium, syn. Tanacetum parthenium) — хризантема з красивим золотистим листям[3].

Хризантеми зараз переважно вирощують як декоративну рослину, але є окремі види, які використовують як лікарську рослину.

Культура декоративних садових хризантем налічує більше тисячі років. У Китаї, звідки родом більша частина хризантем, садові форми почали виводити ще 551 р. до н. е. Потім хризантеми були завезені до Японії, де стали національним символом. До Європи хризантеми завезли у XVII ст. Деякі види хризантем з успіхом можна вирощувати під відкритим небом, інші — тільки в оранжереях, але всі вони цінуються квітникарями за яскравість фарб, тривале цвітіння, легкість розмноження.[4]

Використання[ред. | ред. код]

В китайській народній медицині хризантему використовують як лікувальну рослину: її листки призначають при головних болях, а висушені квіти — для покращення апетиту. В багатьох країнах листки і квіти використовували для лікування очних захворювань, малярії, алкоголізму, шлункових захворюваннях, профілактики серцево-судинних захворювань.

Хризантема

Символіка[ред. | ред. код]

Хризантеми мають багато символічних значень, зокрема хризантема є одним із символів Японії. Хризантему традиційно зображають на монетах і емблемі імператора Японії, а одна з найвищих нагород країни — орден Хризантеми.

Свято Хризантем в Японії — це особливий ритуал: виконуючи його потрібно милуватися кожним відтінком квітки, при цьому поринаєш у глибокі роздуми про сенс життя і пройдений шлях.

Свято хризантем у Китаї — Чун'янцзє, відзначається 9-го числа дев’ятого місяця за місячним календарем. Це свято припадає на золоту осінню пору, коли пишно цвітуть хризантеми, тому однією з традицій на це свято в Китаї є милування хризантемами.

Список видів[ред. | ред. код]Хризантеми в літературі[ред. | ред. код]

  • Древні японські поети прославили хризантему в своїх віршах.
  • Хризантемам присвячено оповідання Карела Чапека "Блакитна хризантама" (Modrá chryzantéma).

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Список видів Chrysanthemum в базі даних «Global Compositae Checklist»[недоступне посилання] (англ.)
  2. Chrysanthemum L.. Plants of the World Online. Kew Science. Архів оригіналу за 5 грудня 2018. Процитовано 25.08.2021. (англ.)
  3. Етимологічний словник української мови : в 7 т. / редкол.: О. С. Мельничук (гол. ред.) та ін. — К. : Наукова думка, 2012. — Т. 6 : У — Я / укл.: Г. П. Півторак та ін. — С. 210, 211. — ISBN 978-966-00-0197-8.
  4. Хризантема і ЇЇ використання в декоративному садівництві. Архів оригіналу за 17 березня 2020.

Посилання[ред. | ред. код]