Юда Макавей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Юда Макавей
івр. ‏יהודה המכבי‏‏‏‎‎‎‏‎‎‎
Юда Макавей
Вождь повстання проти греків
166 — 161 до н. е.
Попередник: Маттафія Хасмоней
Спадкоємець: Йонатан Хасмоней
 
Народження: 2 століття до н. е.[1]
Ізраїль
Смерть: 161 до н. е.(-161)
Рамалла
Поховання: Емаус
Національність: Hebrewsd
Релігія: юдаїзм
Рід: Хасмонеї
Батько: Маттафія Хасмоней

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Юда Маккавей — (* ? — † 160 р. до н. е., ‏יהודה המכבי‎ Єгуда гаМаккабі, також Юда, Маккавей) — третій, молодший син Маттафії Хасмонея, активний учасник повстання Макавеїв. За його прізвиськом Макавей (від арамейського «makkaba» — «молот») і названо це повстання.

Походження[ред. | ред. код]

Батько Юди Маккавея — Маттафія Хасмоней походив з когенів і був одним з організаторів повстання проти Селевкідів. Він помер у 167 році до н. е. на самому початку повстання. Його справу продовжили п'ятеро синів, включаючи Юду Маккавея.

Повстання Макавеїв проти елінізації[ред. | ред. код]

Юдея часів Юди Маккавея

Антіох IV, який у той час правив Юдеєю, греко-сирійський цар Держави Селевкідів, проводив жорстку політику еллінізації (поширення грецької мови, релігії та культури) щодо єврейського населення Юдеї. Ключовим елементом такої політики було прагнення спонукати або змусити євреїв відмовитися від особливостей своєї віри і ввести в Юдеї грецьку культуру і релігію. Ображене релігійне почуття юдеїв викликало вибух обурення в їх середовищі, який вилився в озброєне повстання у 167 році до н. е. Одним з організаторів повстання проти Селевкідів був Маттафія Хасмоней — батько Юди Маккавея. Після його смерті у 167 році до н. е. керівництво повстанцями перебрав на себе його син Юда Маккавей. У той час коли Антіох IV вів війну на сході своєї імперії Маккавеям вдалося розбити невеликі військові угрупування селевкідів у битвах при Еммаусі та Бет-Сурі. Намісник Антіоха у Юдеї — Лісій підписує мирний договір з Юдою. За договором повстанці отримують амністію та свободу віросповідання.

Перемога у Єрусалимі[ред. | ред. код]

Оскільки за мирним договором первосвященник Менелай, за якого творилися неподобства у храмі залишався при посаді, а повстанці боялися нового нападу на них та змови Селевкідів з Менелаєм, було прийнято рішення про похід на Єрусалим. Цим блискавичним маневром у грудні 164 року до н. е. гарнізон Єрусалима був зненацька захоплений і таким чином було зруйновано поганський вівтар у Єрусалимському храмі, а сам храм очищений та освячений. Ця подія відзначається дотепер святом Ханука.

Після відвоювання Єрусалима слідують декілька військових походів в області Ідумея, Перея, а також проти аммонитян і Галілеї з метою захисту юдейського населення і закріплення влади Хасмонеїв. Частиною цих дій було переселення юдеїв з провінцій у центр країни на знову відвойовані землі.

Смерть Юди[ред. | ред. код]

Юда Маккавей як один із дев'яти достойників («Livro do Armeiro-Mor», 1509)

У 163 році до н. е. Селевкіди пробують відновити Status quo ante bellum Юдеї у своїй державі, включаючи збирання податків. Вони переходять у наступ і завдають декілька поразок Маккавеям при Бет-Захар'я та відвойовують фортецю Бет-Сур. Лише Місто Давида у Єрусалимі тримало облогу. Однак у державі Селевкідів були знову внутрішні розбіжності, що змусили укласти мир з однією партією юдеїв та призначити нового первосвященника — Алкіма. Таким чином у Єрусалимі знову появився сирійський гарнізон, а Юда і його брати змушені були втекти. Почалася знову партизанська війна та терор. Прихильники Алкіма воювали з прихильниками Юди Маккавея. Для знешкодження Маккавеїв послані регулярні війська під керівництвом Ніканора. У вирішальній битві під Адазою у березні 163 року до н. е. армії Селевкідів завдано поразки, а Ніканор загинув. У 160 р. до н. е. новий цар Сирії Деметрій I Сотер посилає у Юдею велику армію для очищення її від повстанців. У битві при Елаза між повстанцями та сирійськими військами у березні 160 р. до н. е. гине Юда Маккавей і повстанці отримують поразку від переважаючої сили противника.

Після загибелі Юди його брат Йонатан очолив повстання. Він зумів скористатися розбіжностями в імперії Селевкідів між претендентами на престол. Балансуючи між Деметрієм I і Александром I, а згодом між Деметрієм II і Трифоном, Йонатан став первосвященником і правителем Юдеї.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Хасмонеї
Попередник:
Маттафія Хасмоней
Юда Маккавей
Правління: бл. 167 р. до н. е. — 160 р. до н. е.
Наступник:
Йонатан Хасмоней
  1. D'Alexandre à Zénobie: Histoire du Levant antique (IVe siècle av. J.-C. - IIIe siècle ap. J.-C.