Ян ван Скорел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ян ван Скорел
англ. Jan van Scorel
портрет Скорела пензля А.Мора
При народженні Ян ван Скорел
Народження 1 серпня 1495(1495-08-01)
Схорел біля Алкмара
Смерть 6 грудня 1562(1562-12-06) (67 років)
  Утрехт[1]
Національність голландець
Країна Нідерланди
Жанр портрет, релігійна композиція
Навчання Ян Госсарт (Мабюз)
Діяльність художник, архітектор, графік
Напрямок романізм, маньєризм
Роки творчості 1520-1560
Вчитель Якоб Корнеліс ван Остзанен і Мабюз
Відомі учні Мартен ван Гемскерк
Твори Mary Magdalened, Solomon and the Queen of Shebad і Landscape with Bathshebad
Роботи в колекції Музей Бойманса - ван Бенінгена, Штедель, Музей Прадо, Художній інститут Чикаго, Музей мистецтв Нельсона-Аткінсаd, Музей Тіссен-Борнемісса, Національна галерея мистецтв, Національний музей Швеції, Королівський музей витончених мистецтв, Центральний музей Утрехта, Рейксмузей, Музей Франса Галса, Художній музей Базеля, Museum Catharijneconventd, Museumslandschaft Hessen Kasseld, Національний музей старовинного мистецтва, Aartsbisschoppelijk Museumd, Державний музей мистецтв, Музей мистецтв Філадельфії, Берлінська картинна галерея, Музей мистецтв Індіанаполіса, Музей історії мистецтв, Баварські державні колекції картинd, Державні художні зібрання Дрездена, Словацька національна галерея, Музей образотворчих мистецтв, Детройтський інститут мистецтв, Національна галерея Ірландії, Museum Henriette Polakd[2], Бостонський музей образотворчих мистецтв, Страсбурзький музей образотворчого мистецтва, Королівські музеї витончених мистецтв[3], Princeton University Art Museumd, Geldersch Landschap en Kasteelend[4], National Museum Paleis het Lood[5], Niedersächsisches Landesmuseum für Kunst und Kulturgeschichted, Führermuseumd, Музей Кунстпаласт, Галерея Доріа-Памфілі, National Art Gallery of the Netherlandsd, Limburg Museumd, Музей Боде, Музей Гронінгена, Музей мистецтва та історії культуриd, Національний музей, Museum of John Paul II Collectiond, Музей Боуз, Musée des Beaux-Arts de Valenciennesd, Musée de la Chartreuse de Douaid і York Art Galleryd

CMNS: Ян ван Скорел у Вікісховищі

Ян ван Скорел (нід. Jan van Scorel; 1 серпня 1495, Скорел біля Алкмара — 6 грудня 1562, Утрехт) — нідерланський художник і гуманіст, представник романізму. Уславився як художник, хоча був універсально освіченою людиною, як його попередники-італійці (Андреа дель Верроккйо), або сучасники-маньєристи (Бартоломео Амманаті, Челліні, Джорджо Вазарі). Сам представник стилю маньєризм. Малював релігійні картини, портрети.

Портрет Антоніса Мора[ред. | ред. код]

Зберігся портрет Скорела похилого віку, що створив учень, відомий портретист Антоніс Мор. Він досить добре передає твердий характер людини, що мандрувала небезпечним тоді світом і дійшла до Палестини, попрацювала при дворі папи римського і повернулась до Утрехта, де була велика його майстерня попри сан священика. Скорель малював картини, брався за інженерні завдання, писав вірші, був археологом-аматором, грав на музичних інструментах. Старий бачив багато лиха і лихих людей, і став знесиленим і недовірливим.

Біографія[ред. | ред. код]

Автопортрет Мабюза (Яна Госсарта)

Народився в містечку Схорел, по якому отримав і прізвище. Початкову художню освіту отримав в Амстердамі. Приблизно з 1516 року в майстерні художника Мабюза (Яна Госсарта). Мав добру гуманітарну освіту, оскільки готував себе до сану священика. По дорозі в Палестину відвідав Німеччину, Швейцарію, Італію. В Рим повернувся у 1521 році. Там саме посів місце Папи Римського Адріан VI, що походив з Утрехта, відомого католицького центру Нідерландів. Земляк папи, Ян ван Скорел, отримав запрошення на посаду придворного живописця і став ним. Окрім того, Скорел опікувався збереженням колекції античних артефактів Ватикану. Через два роки папа помер. Скорель відчув себе зайвим у Ватикані і повернувся на батьківщину.

З 1524 р. Скорел в Утрехті, де прийняв сан священика. Це не завадило активному Скорелю мати художню майстерню, де він малював релігійні картини і мав учнів. Був викладачем. Найвідоміші серед його учнів — художник Мартен ван Хемскерк і уславлений портретист Антоніс Мор.

1550 року саме Скорелю доручили реставрацію і оновлення «Гентського вівтаря» братів ван Ейк.

Твори[ред. | ред. код]

Ян ван Скорель. «П'ять членів утрехтського Братства пілігрімів до Єрусалима», бл. 1541 р., Центральний музей Утрехта.

Груповий портрет[ред. | ред. код]

«Груповий портрет членів Єрусалимського братства міста Гарлем», 1527-29 рр. Центральний музей, м. Утрехт

Скорел в переліку національних майстрів, що започаткували створення групових портретів. Композиція його «Групового портрету членів Єрусалимського братства міста Гарлем» проста. Всі вони подані в один рядок, як на античному барельєфі, аби кожного було добре видно. Композицію доповнюють пальмові гілки та герби представників, що зробили подорож до Ерусалиму, до його святих місць. Індивідуально поданим характеристикам моделей міг би позаздрити і Перуджино. Адже відомо, що нідерландські та німецькі художники того часу в портретах стояли в один рівень з художниками Італії, а багатьох із них і перебільшували в цій галузі. На жаль, багато творів Скореля було знищено під час іконоборського повстання в Нідерландах. Тоді знищили вівтарні образи багатьох католицьких церков різних майстрів по всій країні.

Країни світу, де зберігають твори Скореля[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]