Amgen

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Amgen
Amgen Inc.
Тип бізнес
підприємство і публічна компанія
Форма власності Публічна компанія
Галузь Біотехнологія, Фармацевтика
Лістинг на біржі NASDAQ: AMGN
Компонент NASDAQ-100
Компонент S&P 500
Засновано 8 квітня 1980 року 
Засновник(и) Вільям (Біл) Боуз та партнери
Штаб-квартира США США, Таузанд-Оакс, Каліфорнія
Територія діяльності в усьому світі
Попередні назви англ. Applied Molecular Genetics
Ключові особи англ. Robert A. Bradway
Продукція Epogen, Aranesp, Kineret, Enbrel, Neulasta, Neupogen, Nplate, Vectibix, Prolia, Xgeva, Sensipar
Виторг $ 15.582 мільярдів (2011)[2]
Операційний прибуток (EBIT) US$ 4.312 billion (2011)[2]
Чистий прибуток US$ 3.683 billion (2011)[2]
Активи US$ 48.871 billion (2011)[2]
Власний капітал US$ 19.029 billion (2011)[2]
Співробітники 17 800 (грудень 2011)[2]
Дочірні компанії
 • Amgen (Canada)d, Amgen (Germany)d, Amgen (Netherlands)d і Amgen (France)d
 • www.amgen.com
  CMNS: Amgen у Вікісховищі
  Одна із будівель штаб-квартири Amgen

  Amgen (у минулому Applied Molecular Genetics Inc. - прикладна молекулярна генетика) — американська мультинаціональна компанія зі штаб-квартирою у місті Таузанд-Оакс, Каліфорнія. Це одна з найбільших біотехнологічних компаній світу, основна діяльність якої зосереджена на молекулярній біології, біохімії та генетиці. Метою компанії є лікування різноманітних хвороб на основі рекомбінантних ДНК-технологій.[3]

  Історія компанії[ред. | ред. код]

  АМGen (Applied Molecular Genetics Inc.) була заснована 8 квітня 1980 року в місті Таузанд-Оакс, Каліфорнія, венчурним капіталістом Вільямом (Білом) Боузом та партнерами. Тоді уся команда складалася з трьох людей. Працювали вони в приміщенні, яке зараз називається «Будівля 1».

  Першим виконавчим директором був Джордж Ратман, якого газета «Red Herring» назвала «Mr. Biotech». Він працював в маленькому трейлері, щоб не заважати науковцям працювати у їх невеликому приміщені. Ратмана вважають генієм високотехнологічного підприємництва, він дуже швидко знаходив фінансування для великих експерементів і досліджень.

  Перші три роки науковці намагалися створити організми для видобутку нафти з сланців, прискорити ріст курей, клонувати люциферазу, що забезпечує світіння світлячків. Врешті решт, компанія у 1983 році потрапляє на обкладинку журналу Science за розробку метода отримання барвника індиго в E. coli. Цього ж 1983 року IPO компанії розцінювалося у 40 мільйонів доларів і компанія змінила свою назву на "Amgen".

  1983 року розпочалася робота по пошуку та клонуванню гену еритропоетину в людському геномі. Через 2 роки Фу-Куен Ліну вдалося це зробити. Так з’явився один з найвизначніших препаратів у історії біотехнології EPOGEN® (рекомбінантний еритропоетин альфа). І аж 1 червня 1989 року FDA дозволив вихід цього препарату на ринок.

  В 1985 році Ларі Соза з командою клонували гранулоцитарний колоніє-стимуюючий фактор. Так з’явився другий надуспішний препарат NEUPOGEN® (філграстим). Він був затверджений FDA 21 лютого 1991 року.

  У 1988 році закінчується будівництво нового комплексу на 0,22 га. Новим виконавчим директором стає Гордон Біндер, колишній фінансовий директор.

  1989 року Амджен створює філіали в Європі.

  1991 року започатковується Фундація Амджен (Amgen Foundation), яка, перш за все, вкладала кошти в розвиток наукової освіти.

  Уже 1992 року компанія заробила 1 мільярд доларів на EPOGEN® та NEUPOGEN®.

  Всередині 90-х Стів Елікот удосконалює еритропоетин, а Олаф Кінстлер – філграстим, глікозилюванням і пегілюванням, відповідно. Таким чином з’являються препарати Aranesp® і Neulasta®, діючі речовини яких довше залишаються в організмі людини. Також науковці виявляють та клонують остеопротегерин.

  1996 року з’являється статут про цінності Амджен, без яких компанія б не змогла досягти своєї мети і такого розвитку.

  Нове тисячоліття для Амджен почалося зі зміною виконавчого директора. Цю роль на себе взяв Кевін Шарер. Амджен стала 14-ою найбільшою фармацевтичною компанією у світі.

  У 2001 році Амджен співпрацює з НАСА. Відбувається дослідження остеопротегерину на астронавтах космічного шатлу Ендавор, які страждали він втрати кісткової тканини через мікрогравітацію.

  2002 року Амджен викуповує Іммунекс і починає виробляти ENBREL® (етанерцепт), а вже у 2004 році до надбань Амджен приєднується Туларік, завдяки якому компанія отримує початкові розробки 5-ти потенційних фармацевтиків.

  У 2005 році Амджен засновує «Breakaway from Cancer» («Вивільнення від раку»). Ця ініціатива має на меті інформувати хворих раком людей про ресурси і можливості, які їм доступні. На сьогодні було пожертвувано більше 4 мільйонів доларів некомерційним партнерам цієї організації.

  У 2006 році Амджен разом з Брігхемською та Жіночою лікарнею, Національним інститутом серця, легень і крові розпочали роботу над "Дослідженням здоров’я жіночого геному" (Women’s Genome Health Study (WGHS)), метою якого було виявити генетичні зміни, які лежать в основі серйозних захворювань таких, як: діабет, рак молочної залози, остеопороз. 28 тисяч жінок надали свої зразки ДНК для цього проєкту.

  У 2011 році Амджен разом з Центром з контролю та профілактики захворювань у США започатковує ініціативу «Профілактика інфекцій у онкологічних хворих» для сприяння зниженню інфекцій шляхом підвищення обізнаності пацієнтів, опікунів та медичних працівників про кроки, які вони можуть вжити, щоб захистити себе під час лікування хіміотерапією.

  У 2012 році у компанії новий виконавчий директор – Роберт Бредвей. Цього ж року Амджен придбала deCODE Genetics, Micromet Inc., KAI Pharmaceuticals, Mustafa Nevzat. Разом з AstraZeneca Амджен розпочала проєкт з розробки і комерсалізації 5-ти моноклональних антитіл. Запускається Amgen Teach в Європі, яке направлено на забезпечення викладачів наукових спеціальностей безкоштовними практично-дослідними заняттями для студентів.

  У 2013 році створюється альянс Amgen Astellas BioPharma K.K. в Японії і спільне підприємство Amgen-Betta Pharmaceuticals в Китаї. Амджен  привласнює Onyx Pharmaceuticals.

  У 2014 році будується нова більш екологічна фабрика в Сінгапурі, яка використовує менше води та енергії і продукує менше відходів. Також в університеті ShanghaiTech в Китаї відкривається Азійський центр досліджень і розвитку.

  2 квітня 2015 року був розроблений комплект доставки Neulasta®, який включав у себе інжектор, що кріпиться до тіла, для полегшення процесу доставки пегфілграстиму в організм.

  За всю свою історію Амджен мала 3 логотипи.[4]

  Препарати, що були розроблені Amgen та затверджені FDA[ред. | ред. код]

  • 8 березня 2004 - Sensipar® (синакальцет) - для лікування гіперпаратироїдизму
  • 18 листопада 2010 - XGEVA® (деносумаб) - для попередження хвороб, пов'язаних із скелетом (паталогічного перелому, стиснення спинного мозку)
  • 3 грудня 2014 - BLINCYTO® (блінатумаб) - для лікування гострої лімфобластичної лейкемії
  • 27 жовтня 2015 - IMLYGIC™ (талімоген лахерпаремвек) - для місцевого лікування шкірних, підшкірних уражень при рецедиві меланоми після операції

  Можливості[ред. | ред. код]

  У 2007 році Амджен створила Amgen Scholars – літню дослідницьку програму для студентів, які ще не отримали ступінь бакалавра.

  На 2020 рік студенти можуть взяти участь в програмі залежно від місця проживання: в Австралії, Сполучених Штатах Америки, Канаді, Європі. І незалежно від місця проживання в Азії. Для кожного інституту, що приймає студентів, є свій процес подання заяви на участь та свої вимоги. У рамках цієї програми студенти отримують фінансову підтримку, яка також різниться залежно від інституту.

  Кожен інститут приймає близько 15 студентів щорічно. З 2007 року близько 4 тисяч студентів скористалися цією програмою.[5]

  Філії компанії[ред. | ред. код]

  На 2020 рік Амджен має більше 65 відділень по всьому світі. 9 з них знаходяться в Сполучених Штатах Америки. Інші розташовані у Великій Британії, ОАЕ, Туреччині, Швейцарії, Швеції, Іспанії, Південній Африці, Словаччині, Словенії, Сінгапурі, Росії, Саудівській Аравії, Румунії, Португалії, Польщі, Нідерландах, Норвегії, Кореї, Японії, Італії, Ірландії, Індії, Ісландії, Франції, Фінляндії, Данії, Чехії, Болгарії, Китаї, Бразилії, Австралії, Австрії та в інших країнах.[6]

  Нагороди[ред. | ред. код]

  • 1994 рік – Національна медаль технологій. Була вручена Амджен за «лідерство у розробці інноваційних та важливих економічно ефективних терапевтичних засобів, заснованих на вдосконаленнях клітинної та молекулярної біології, для важкохворих пацієнтів усього світу».
  • 2009 рік – звання «Найкращий біотехнологічний продукт» в рамках нагороди Prix Galien отримав Nplate® (роміплостим) - препарат, винайдений компанією Амджен. Prix Galien – це міжнародна нагорода, яку отримують за визначні здобутки в розробці фармацевтиків для лікування людей.
  • 2010 рік – препарат Prolia® (деносумаб) отримує нагороду від Scrip - «Найкращі нові ліки», що являється однією з найвищих нагород у світі у галузі фармацевтики.
  • 2011 рік - Prix Galien визнає Prolia® (деносумаб) і XGEVA® (деносумаб), як «Найкращі біотехнологічні продукти».[4]

  Примітки[ред. | ред. код]

  1. Global Research Identifier Database — 2015.
  2. а б в г д е Amgen, Form 10-K, Annual Report, Filing Date Feb 29, 2012. secdatabase.com. Процитовано 8 січня 2013. (англ.)
  3. Bildwell, Carol A., 1946- (1989). The Conejo Valley : old and new frontiers. Northridge, CA: Windsor Publications. ISBN 0-89781-299-9. OCLC 18908429. 
  4. а б The Amgen Story: Celebrating 35 Years of Unlocking the Potential of Biology for Patients. The Amgen Story: Celebrating 35 Years of Unlocking the Potential of Biology for Patients. Процитовано 2020-06-20. 
  5. Home. Amgen Scholars (en-US). Процитовано 2020-06-20. 
  6. Locations | Amgen. Amgen, Inc (en). Процитовано 2020-06-20. 

  Посилання[ред. | ред. код]