Pinus coulteri

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Сосна Култера
Culter pine cone.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Вид: P. coulteri
Біноміальна назва
Pinus coulteri
(D. Don 1836)
Pinus coulteri range map 1.png
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pinus coulteri
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pinus coulteri
EOL logo.svg EOL: 1010952
IPNI: 196961-2
ITIS logo.svg ITIS: 183333
IUCN logo.svg МСОП: 42352
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3351

Pinus coulteri (Сосна Култера) — вид роду сосна родини соснових.

Вид названий на честь Томаса Култера (англ. Thomas Coulter, 1793–1843), ірландського ботаніка та лікаря.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Мексика (Нижня Каліфорнія); США (Каліфорнія). Його діапазон висот від 300 м до 2100 м над рівнем моря. Найбільш часто зустрічається на сухих, кам'янистих схилах і гірських хребтах. Клімат середземноморського типу з зимовими дощами і довгим, жарким, сухим літом.

Опис[ред. | ред. код]

Дерево росте до 24 м заввишки; стовбур до 1 м у діаметрі, від прямого до спотвореного, крони широкі, тонкі, неправильної форми. Кора від темно-сіро-коричневого до майже чорного кольору, глибоко борозенчаста. Гілки фіолетово-коричневого, часто сизого кольору, при старінні сіро-коричневі, грубі. Бруньки яйцеподібні, темно-червоний-коричневі, 1,5(3) см, смолисті. Голки ростуть по 3 в пучку, зберігаються 3–4 роки, розміром 15–30 см × ≈ 2 мм, злегка зігнуті або прямі, сіро-зелені. Пилкові шишки яйцеподібні, до циліндричних, до 25 мм завдовжки, світло-фіолетово-коричневі, при старості оранжево-коричневі. Насіннєві шишки масивні, важкі, висячі, асиметричні біля основи, вузько яйцеподібні перед відкриттям, овально-циліндричні, коли відкриті, завдовжки 20–35 см, блідо-жовто-коричневі, на смолистих стеблах, до 3 см. Насіння оберненояйцеподібні; тіло завдовжки 15–22 мм, темно-коричневе; крила 25 мм у довжину. 2n = 24.

Найбільше дерево: діаметр 123 см, висота 43 м, крона поширюється на 22 м, знаходиться біля поселення Джуліан, Каліфорнія, США.

Використання[ред. | ред. код]

Не має особливої комерційної цінності як деревина, а насіння, хоча їстівне, не збирають для вживання. Вид досить часто представлений в парках і дендраріях на півдні Європи і м'яких частин Британських островів, і ця сосна була також введена як побутове дерево в Австралії та Новій Зеландії. У Каліфорнії також садять в парках і великих садах, часто в невеликих групах.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Вид присутній в кількох охоронних територіях.

Посилання[ред. | ред. код]

Галерея[ред. | ред. код]