Сосна скручена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Pinus contorta
Дерево підвиду contorta
Дерево підвиду contorta
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Голонасінні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Вид: P. contorta
Біноміальна назва
Pinus contorta
Douglas ex Loudon, 1838
Pinus contorta subsp. contorta Pinus contorta subsp. latifolia Pinus contorta subsp. murrayana
Pinus contorta subsp. contorta
Pinus contorta subsp. latifolia
Pinus contorta subsp. murrayana
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Pinus contorta
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Pinus contorta
EOL logo.svg EOL: 1061758
IPNI: 30000492-2
ITIS logo.svg ITIS: 183327
IUCN logo.svg МСОП: 42351
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3339

Сосна скручена[1][2] (Pinus contorta) — вид роду сосна родини соснових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Канада (Альберта, Британська Колумбія, Північно-західні території, Юкон); Мексика (Нижня Каліфорнія); США (Аляска, Південна Дакота). Хоча берегові популяції ростуть в основному між рівнем моря і 610 м, континентальні популяції знаходиться від 490 до 3660 м. Кількість опадів коливається від усього 250 мм до 5000 мм уздовж узбережжя. Росте на добре дренованих ґрунтах разом з іншими видами роду сосна, а також ялицею та псевдотсугою.

Опис[ред. | ред. код]

Щільність деревини: 0.38 гр/см3. Це чагарник або дерево до 50 м заввишки і 90 см діаметром на рівні грудей, стовбур може бути як прямим так і крученим. Кора від коричневого до сіро-або червоно-коричневого кольору, від пластинчастої до борозенчастої, різної товщини як між так і всередині популяцій. Гілки грубі, від помаранчевого до червоно-коричневого кольору, при старінні стають темно-коричневими. Голки від жовто-зеленого до темно-зеленого кольору, по 2 в пучку, зберігаються 3-8 років, 2-8 см довжиною, кручені. Пилкові шишки еліпсоїдно-циліндричні, довжиною 5-15 мм, оранжево-червоні. Насіннєві шишки змінно асиметричні, яйцевиді або взагалі кулясті, коли відкриті, (2 -) 3-6 (-7.5) см завдовжки, від кольору засмаги до блідо-червоно-коричневого, блискучі. Насіння стиснуте, оберненояйцеподібне; тіло близько 5 мм довжиною, чорне (безплідне насіння часто від строкато блідого до червоно-коричневого), крило 10-14 мм. 2n = 24.

Підвидові відмінності[ред. | ред. код]

contorta — Узбережжя Тихого океана, від півд. Аляски до Каліфорнії.

Голки 2-7 см × 0,7-0,9 (-1,1) мм, темно-зелені; зрілий стовбур з явно борознистою корою; насіннєві шишки сильно асиметричні, сильно загнуті.

latifolia — Скелясті гори, від річки Юкон до річки Колорадо.

Голки (4 -) 5-8 см × (0,7 -) 1-2 (-3) мм, жовто-зелені; зрілий стовбур з корою без явних борозен; насіннєві шишки асиметричні, загнуті до часу викиду насіння. Основні гілки в основному горизонтальні.

murrayana — Каскадні гори, Сьєрра-Невада, півд. Вашингтон до під. мексиканского штату Північна Нижня Каліфорнія.

Голки (4 -) 5-8 см × (0,7 -) 1-2 (-3) мм, жовто-зелені; зрілий стовбур з корою без явних борозен; насіннєві шишки майже симетричні. Основні гілки висхідні на кінцях.

Використання[ред. | ред. код]

Сосна є одним з основних джерел деревини в західній частині Північної Америки.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Короїди та зміни в частоті пожеж можуть бути локальними проблемами. Вид присутній в багатьох охоронних територіях по всьому ареалу.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Власенко, А. С. Аналіз видового складу дендросозоекзотів заповідних парків Степу України // Наукові доповіді Національного університету біоресурсів і природокористування України. — 2014. — Вип. 6. — № 48. — С. 1–12.
  2. Т.Р. Юник, Р.М. Яцик. Вегетативний та генеративний розвиток основних шпилькових інтродукованих лісотвірних видів у дендропарках Івано-Франківщини // Науковий вісник НЛТУ України. — 2013. — Вип. 23. — № 8. — С. 66–73.

Посилання[ред. | ред. код]