Сосна скручена

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Сосна скручена
Дерево підвиду contorta
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Голонасінні (Gymnosperms)
Відділ: Хвойні (Pinophyta)
Клас: Хвойні (Pinopsida)
Порядок: Соснові (Pinales)
Родина: Соснові (Pinaceae)
Рід: Сосна (Pinus)
Підрід: P. subg. Pinus
Секція: P. sect. Trifoliae
Підсекція: P. subsect. Contortae
Вид:
P. contorta
Біноміальна назва
Pinus contorta
Pinus contorta subsp. contorta
Pinus contorta subsp. latifolia
Pinus contorta subsp. murrayana

Сосна скручена[1][2] (Pinus contorta) — вид роду сосна родини соснових.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Країни поширення: Канада (Альберта, Британська Колумбія, Північно-західні території, Юкон); Мексика (Нижня Каліфорнія); США (Аляска, Південна Дакота). Хоча берегові популяції ростуть в основному між рівнем моря і 610 м, континентальні популяції знаходиться від 490 до 3660 м. Кількість опадів коливається від усього 250 мм до 5000 мм уздовж узбережжя. Росте на добре дренованих ґрунтах разом з іншими видами роду сосна, а також ялицею та псевдотсугою.

Опис[ред. | ред. код]

Щільність деревини: 0.38 г/см3. Це кущ або дерево до 50 м заввишки і 90 см діаметром на рівні грудей, стовбур може бути як прямим так і крученим. Кора від коричневого до сіро-або червоно-коричневого кольору, від пластинчастої до борозенчастої, різної товщини як між так і всередині популяцій. Гілки грубі, від помаранчевого до червоно-коричневого кольору, при старінні стають темно-коричневими. Голки від жовто-зеленого до темно-зеленого кольору, по 2 в пучку, зберігаються 3–8 років, 2–8 см довжиною, кручені. Пилкові шишки еліпсоїдно-циліндричні, довжиною 5–15 мм, оранжево-червоні. Насіннєві шишки змінно асиметричні, яйцевиді або взагалі кулясті, коли відкриті, (2)3–6(7.5) см завдовжки, від кольору засмаги до блідо-червоно-коричневого, блискучі. Насіння стиснуте, оберненояйцеподібне; тіло близько 5 мм довжиною, чорне (безплідне насіння часто від строкато блідого до червоно-коричневого), крило 10–14 мм. 2n = 24.

Підвидові відмінності[ред. | ред. код]

contorta — узбережжя Тихого океана, від півд. Аляски до Каліфорнії.

Голки 2–7 см × 0,7–0,9(1,1) мм, темно-зелені; зрілий стовбур з явно борознистою корою; насіннєві шишки сильно асиметричні, сильно загнуті.

latifolia — Скелясті гори, від річки Юкон до річки Колорадо.

Голки (4)5–8 см × (0,7)1–2(3) мм, жовто-зелені; зрілий стовбур з корою без явних борозен; насіннєві шишки асиметричні, загнуті до часу викиду насіння. Основні гілки в основному горизонтальні.

murrayana — Каскадні гори, Сьєрра-Невада, півд. Вашингтон до під. мексиканского штату Північна Нижня Каліфорнія.

Голки (4)5–8 см × (0,7)1–2(3) мм, жовто-зелені; зрілий стовбур з корою без явних борозен; насіннєві шишки майже симетричні. Основні гілки висхідні на кінцях.

Використання[ред. | ред. код]

Сосна є одним з основних джерел деревини в західній частині Північної Америки.

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Короїди та зміни в частоті пожеж можуть бути локальними проблемами. Вид присутній в багатьох охоронних територіях по всьому ареалу.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Власенко, А. С. Аналіз видового складу дендросозоекзотів заповідних парків Степу України // Наукові доповіді Національного університету біоресурсів і природокористування України. — 2014. — Вип. 6. — № 48. — С. 1–12.
  2. Т.Р. Юник, Р.М. Яцик. Вегетативний та генеративний розвиток основних шпилькових інтродукованих лісотвірних видів у дендропарках Івано-Франківщини // Науковий вісник НЛТУ України. — 2013. — Вип. 23. — № 8. — С. 66–73. Архівовано з джерела 3 жовтня 2016. Процитовано 2016-09-29.

Посилання[ред. | ред. код]