Мі горенг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Мі горенг
Мі горенг у ресторані Джакарти
Альтернативні
назви
Бакмі горенг, Mi goreng
ТипЛокшина
Група стравДруга страва
Походження Індонезія
Регіон чи країнаЗагальнонаціональна
Температура подачіТепла
Необхідні компонентиСмажена локшина з куркою, м'ясом або креветками

Мі горенг (індонез. mi goreng; означає «смажена локшина»[1]), також відома як бакмі горенг[2] — це індонезійська страва зі смаженої локшини. Її готують із тонкої жовтої локшини, обсмаженої в олії з часником, цибулею або цибулею-шалотом, смаженими креветками, куркою, яловичиною або нарізаними шматочками баксо (фрикадельки), чилі, китайською капустою, капустою, помідорами, яйцями та іншими овочами. Повсюдно поширена в Індонезії, її продають торговці продуктами харчування від вуличних торговців (варунгів) до елітних ресторанів.

Історія

[ред. | ред. код]
Смаження мі горенгу Ява у воку

В Індонезії, де мі горенг є однією з найпоширеніших простих страв, походження страви явно пов'язане з китайською індонезійською кухнею. Китайський вплив помітний в індонезійських стравах, таких як бакмі, мі аям, пангсіт, баксо, люмпія, кветіау горенг і мі горенг.[3] Ця страва походить від китайського чоу мейн і, як вважають, була завезена китайськими іммігрантами в Індонезію. Незважаючи на вплив китайської кухні, мі горенг в Індонезії має певний індонезійський смак і був значною мірою інтегрований в індонезійську кухню[4] через, наприклад, застосування солодкого соєвого соусу, який додає м'яку солодкість,[5] посипання смаженою цибулею-шалот і гострим самбалом. Свинину та сало уникають на користь креветок, курки або яловичини, щоб задовольнити мусульманську більшість.

Підготовка

[ред. | ред. код]

Мі горенг традиційно готується з жовтої пшеничної локшини, обсмаженої з подрібненою цибулею шалотом, цибулею та часником із приправами з соєвого соусу, яйцем, овочами, куркою, м'ясом або морепродуктами. Однак в інших версіях замість свіжої жовтої пшеничної локшини може використовуватися сушена локшина швидкого приготування. Поширеною практикою в Індонезії є включення порошкоподібних приправ для локшини швидкого приготування разом з яйцем та овочами. Автентичний мі горенг використовує свіжі інгредієнти та спеції; однак із практичних міркувань можна використовувати розлиту пряну пасту швидкого приготування.[6]

Практично ідентичний рецепт часто використовують для приготування інших страв. Наприклад, біхун горенг готується шляхом заміни жовтої пшеничної локшини на біхун (рисова вермішель), а у кветіау горенг замість цього використовується кветіау (товста плоска рисова локшина).

Варіації

[ред. | ред. код]
Мі горенг Ачех

Існує кілька варіантів мі горенг. В Індонезії варіанти мі горенгу зазвичай називають за інгредієнтами, тоді як деякі можуть називатися за регіоном походження.

  • Мі горенг аям або звичайний мі горенг використовує курку з цибулею шалот, часником, цибулею-пореєм, солодким соєвим соусом, яйцем та овочами.
  • Мі горенг айам пеньєт мі горенг, увінчаний аям пеньєт, смаженою куркою з самбалом.
  • Мі горенг сапі, подібний до звичайного традиційного мі горенгу, але замість нього використовується яловичина.
  • Мі горенг камбінг використовує козлятину або баранину.
  • Мі горенг керанг використовує молюсків.
  • Мі горенг уданг використовує креветки.
  • Мі горенг сіфуд використовує морепродукти, які включають суміш риби, кальмарів і креветок.
  • Мі горенг Ачех — варіант мі горенг із провінції Ачех, у якому використовується більш товста локшина, схожа на спагеті, і містить насичену гостру пасту, схожу на карі.[7]
  • Мі горенг Ява з Центральної Яви використовує солодкий соєвий соус, яйце, курку та овочі. У ресторані, варунгу чи мандрівному продавці їжі його зазвичай продають і пропонують разом із мі ребус (буквально «варена локшина») або мі Ява.[8]
  • Мі горенг тек-тек відноситься до Мі горенг, який продають мандрівні вуличні торговці, які б'ють по воку, видобуваючи звуки «tek-tek», щоб оголосити про свої товари. Це поширене явище в Джакарті та деяких великих містах Яви, де торговці вуличною їжею зазвичай продають його разом із насі-горенгом (смажений рис) і мі ребусом зі своїх продуктових візків.
  • Мі горенг дог-дог також відомий як Мі горенг Сурабая з міста Сурабая. Зверніться до мандрівного постачальника харчових візків, який продає мі горенг Сурабая, який замість цього використовує великий дерев'яний барабан, щоб сповістити про свою присутність у сусідстві, таким чином створюючи звуки «dhog-dhog».[9]
Миттєва версія мі горенгу
  • Індомі мі горенг — миттєва версія мі горенг, Індомі мі горенг також популярна в Індонезії та інших країнах, зокрема Нідерландах, Нігерії, Австралії, Новій Зеландії, США та кількох країнах Близького Сходу.[10] Однак ця версія швидкого приготування технічно не є горенгом (смаженим з перемішуванням), а натомість відварюється та приправляється після викидання води, використаної для кип'ятіння. Тим не менш, він намагається максимально нагадувати автентичний мі горенг, додаючи солодкий соєвий соус і хрусткий смажений шалот. Його зазвичай можна знайти на кіосках Варунг Індомі, де продають локшину швидкого приготування, смажені бутерброди та гарячі напої в містах Індонезії.

Індонезійці зазвичай називають подібні іноземні страви як мі горенг, наприклад, в Індонезії чау-мейн часто називають мі горенг Cina, а якусобу називають мі горенг jepang.

Галерея

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Список літератури

[ред. | ред. код]
  1. Guerin, Bill (23 грудня 2003). World's top noodle maker loses its bite. Asia Times Online. Архів оригіналу за 15 February 2004. Процитовано 22 серпня 2007.{{cite news}}: Обслуговування CS1:Сторінки з посиланнями на джерела, що мають непридатні URL (посилання)
  2. Sara Schonhardt (25 лютого 2016). 40 Indonesian foods we can't live without. CNN.
  3. Heinz Von Holzen (2014). A New Approach to Indonesian Cooking. Marshall Cavendish International Asia Pte Ltd. с. 15. ISBN 9789814634953.
  4. Indonesian Food: 50 of the Best Dishes You Should Eat. Migrationology (англ.). 22 травня 2016. Процитовано 16 лютого 2020.
  5. Janelle Bloom (August 2001). Mie goreng. Taste.com.au Australian Good Taste.
  6. Indonesian Fried Noodles (Mie Goreng). Rasa Malaysia. 9 серпня 2010.
  7. Mie Aceh Recipe. Indonesian Recipes.
  8. Mie Goreng Jawa. Tasty Indonesian Food.
  9. Rinny Ermiyanti Yasin (1 лютого 2012). Diferensiasi: Antara Tek-tek dengan Dhog-dhog (індонез.). Kompasiana. Архів оригіналу за 11 July 2012. Процитовано 3 червня 2012.
  10. Indomie Goreng. Indomie (індонез.). Архів оригіналу за 29 квітня 2017. Процитовано 24 березня 2017.