Ачех (провінція)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ачех
Nanggröe Aceh Darussalam
Coat of arms of Aceh.svg
Девіз: Pancacita («П'ять цілей»)
{{{зображення}}}
Locator map of Aceh
Столиця Банда-Ачех
Губернатор Ірванді Юсуф (Irwandi Yusuf)
Площа 57365.57 км²
Населення 3930000
Етнічні групи ачинці (70%), гайо луте (7%), гайо лувес (5%), аласи (4%), сингкіли (3%), яванці (3%), сималурці (2%)
Релігія Іслам (98.6%), Християнство (0.7%), Індуїзм (0.08%), Буддизм (0.55%)
Мови Індонезійська мова (офіційна), ачеська мова
Часовий пояс UTC+7
Сайт www.nad.go.id
Ачех

Ачех (Nanggroe Aceh Darussalam) — напівавтономна провінція Індонезії, розташована на крайній північній частині Суматри. Ачех оточений водою з трьох боків: Індійським океаном з півночі і заходу та Малаккською протокою зі сходу. Ачех межую з Північною Суматрою (Sumatera Utara), провінцією на південному сході. Столиця — Банда-Ачех.

Близько 500 р. тут знаходилася буддиська держава Ачех, що вела торгівлю з арабами, індійцями, китайськими торговцями та паломниками. В ХІІІ ст. Ачех став опорним пунктом мусульман на індонезійському архіпелазі. Пізніше ця область відвідували англійські та голландські дослідники. Найбільшого багатства мусульманське королівство досягло за султана Іскадара Муда (1607—1636). В цей період тут відбувалися сутички з португальцями в Малаккській протоці. В 1614 р. араби розгромили португальський флот поблизу Бінтану. Голландці (1599) та англійці (1602) безуспішно пробували колонізувати цей район. Після короткого союзу (1641) із голландцями, Ачехський султанат почав втрачати свій вплив.

Після Наполеонівських війн, коли Ост-Індія була віддана Нідерландам, а територія Ачеху Британії, британці у 1824 р. підписали угоду про взаємний ненапад з голландцями. Але ця угода була порушена в 1873 р., у відповідь на що голландці спробували завоювати Ачех. Війна тривала 25 років (див. Ачехська війна) між Ачехським султанатом та Нідерландами. Зрештою, Туанку Данель Суа, ачехський султан капітулював у 1903 р. і був засланий в 1905 р. Хоча, до кінця голландського колоніального правління тут ніколи не було спокійно.

Ачех став автономною провінцією у 1949 р., а в 1950 р. був сполучений з провінцією Північна Суматра. Під правлінням Індонезійської Республіки ачехці продовжували бути неспокійними та почали відкрите повстання в 1953 р. за надання Ачеху рівності з іншими провінціями, але нічого не досягли. Повстання спалахнуло знову у 1970 р. під керівництвом Ачехського Руху Слободи. Це дало початок збройним конфліктам з 1990 р. Індонезійська влада погодилася з утворенням автономії тільки у 2002 р. В грудні 2004 р. великий землетрус біля узбережжя провінції викликав велике цунамі, що спустошило більшість території та призвело до десятків тисяч жертв.

Неофіційний прапор Ачеху

Ачех в основному гористий: найвищі вершини гір Леусер та Абодгабонг досягають 3 381 та 2,985 м відповідно. За винятком області на крайній півночі тут є широкі берегові рівнини, а річки дуже короткі та непридатні для судноплавства. Південно-західне узбережжя усіяне болотами. Внутрішні вулканічні гори покриті тропічними лісами, які складаються з безстебельних пальм, дубів, хвойних дерев та лаврів. Мохи і трав'янисті рослини вкривають землю та нижню частину дерев.

Ачинці — народ малайського походження. Вони населяють низини і прилеглі горби та складають більшість населення провінції. Рис — основний продукт харчування разом з кукурудзою, солодкою картоплею, бататом та бобами. Перець, копра, земляні горіхи і каучук — основні експортні товари. В Асезі видобувають боксити та кам'яне вугілля, є декілька нафтових свердловин та все більше важливі родовища природного газу на східному узбережжі. Промисловість і місцеві майстри виробляють текстильні товари, металопродукцію, золоті дорогоцінності, різьбленні речі та гравіровані металеві продукти. Банда Ачех — столиця провінції і найбільше місто, розташоване за 5 км від моря. Район має кілька заповідників, включаючи Національний Парк Гори Леусер. Площа 51 937 квадратних кілометрів. Населення 3 930 905 (2000) чол.