Борис Годунов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Борис Годунов
Борис Годунов
Borisgodunov.jpg
Борис Годунов
Цар
Початок правління: лютий 1598
Кінець правління: 23 квітня 1605
Попередник: Федір Іванович
Наступник: Федір II Годунов
Дата народження: 1551
Дата смерті: 23 квітня 1605(1605-04-23)
Про оперу М. Мусоргського див. «Борис Годунов»

Бори́с Годуно́в (рос. Борис Годунов; *1551 — †23 квітня 1605) — московський царлютого 1598), боярин.

Був чоловіком М. Г. Скуратової-Бєльської , зятем Малюти Скуратова.

Походження[ред.ред. код]

Борис Годунов імовірно походив із роду татарського князя Чета, що приїхав в Московію в часи правління Івана І Калити. Народився в сім'ї костромських бояр.

Як державний діяч визначився в роки царювання Івана IV Грозного. За Федора Івановича (1583-1598), одруженого з Іриною, сестрою Годунова, був фактичним правителем Московського царства. Годунов дотримувався політики централізації держави і посилення царської влади, яку проводили його попередники. Спираючись на дворянство, продовжував боротьбу з боярством. Звільнив поміщицькі землі від податків, видав укази про розшук і повернення поміщикам селян-втікачів, про закріпачення кабальних холопів. Роздавав дворянам конфісковані боярські і церковні землі.

За Годунова були укріплені південні кордони, споруджені нові і відбудовані старі фортеці, закладені в степу (Воронеж, Лівни, Бєлгород та ін.). У війні з Швецією 1595 р. були повернуті втрачені під час Лівонської війни 1558-1583 рр. міста на узбережжі Фінської затоки — Ям, Івангород, Копор'є і на Карельському перешийку — Корела. Посилення закріпачення і феодального гніту за Годунова викликало ряд селянських повстань, які на початку 17 століття призвели до вибуху селянської війни, очоленої І. Болотниковим. Під час боротьби з Дмитрієм І Борис Годунов раптово помер.

Джерела[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.