Етноцентризм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Е́тноцентри́зм (грец. ethnos — група, плем'я, народ і лат. centrum — осередок, центр, також іноді)  — погляд на світ через призму етнічної ідентифікації. Життєві і культурні процеси при цьому оцінюються через традиції етнічної самосвідомості, яка виступає в якості ідеального зразка[1].

Термін «етноцентризм» вперше вжитий польсько-австрійським соціологом Л. Гумпловичом у праці «Расова боротьба» (1883) і запроваджений в науковий обіг американським соціологом В. Самнером у своїй праці «Народні звичаї» (1906) широко використовується в сучасній соціології та етнології[2].

Етноцентризм відбиває й одночасно відтворює єдність етнічної групи перед загрозами зовнішнього світу, захищає її від асиміляції. Етноцентризм зв'язаний із протиставленням «ми — вони», що лежить в основі етнічної самоідентифікації. Кожна етнічна група фіксує свої особливі риси, що відокремлюють її від інших груп. Не менш істотний зв'язок етноцентризму із соціальними стереотипами, засвоюваними в ході соціалізації і включення в те чи інше соціокультурне середовище. Важливий чинник формування етноцентризму (ідеології в цілому) — націоналізм. Як і етнічну самосвідомість, етноцентризм не можна розглядати у відриві від історії та соціально-економічного становища відповідних етносів, а зміст поняття може бути різним, залежно від конкретних соціально-історичних умов.

Почуття, окреслене даним терміном, об’єднує представників одного етносу, є елементом етнічної самосвідомості. Негативного відтінку етноцентризм може набувати при несприятливих соціальних та економічних обставинах, штучному розпалюванні конфлікту зацікавленими сторонами.

Етноцентризм буває двох типів: гнучкий та негнучкий. Гнучкий етноцентризм не означає, що мивідмовляємося від власних культурних фільтрів, а знаходимо способи поглянути на світ з різних точок зору та визнавати право на існування відмінних від наших культур та цінностей. Альтернативою цьому процесу набуття гнучкості є негнучкий етноцентризм. Це поняття належить до традиційного уявлення про етноцентризм як нездатність вийти за межі власних культурних фільтрів при інтерпретації поведінки оточуючих.Негнучкий етноцентризм може корінитися у незнанні процесів,необхідних для набуття іншої культурної точки зору, або у відмові брати участь у подібному процесі.

При цьому етноцентризм не обов'язково пов'язаний з ворожим або настороженим ставленням до етнічних інших груп. Позитивне чи негативне став­лення до іншої нації залежить від реальних взаємовідносин між ними — конфліктних чи дружніх. Інтенсивне спілкування з іншими групами, як­що воно не має конфліктного характеру, ліквідує обмеженість етноцентричного погляду на світ і на інші народи та дає змогу краще зрозуміти як свою, так і іншу культуру, сприяє зближенню народів. А коли народи не співпрацюють, а ворогують один з одним, етноцентризм призводить до націоналізму[3].

Приклади різних соціумів з історії, на думку Самнера, де етноцентризм проявляється особливо яскраво у народних звичаях та мові: «Папуаси Нової Гвінеї живуть окремими селами, суверенітет яких зберігається за допомогою ворожості, канібалізму, полюванням за головами, а також відмінностями у мові і релігії та інших інтересах. Євреї розділили все людство на самих себе та на не євреїв. Вони були «обраним народом». Греки та римляни називали чужих «варвари». В трагедії Евридіпа «Іфігенія в Авліді» Іфігнея говорить, що це правильно, що греки повинні керувати «варварами», а не навпаки, тому що греки вільні, а варвари – раби»[4].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Этноцентризм // Философия: Энциклопедический словарь / под редакцией А.А. Ивина.— М.: Гардарики, 2004.
  2. Там само.
  3. Етноцентризм: його ознаки та умови виникнення
  4. Конюх І. Етноцентризм як один із аспектів прояву самоставлення особистості // Проблеми сучасної психології . - 2014. - Вип. 23. - С. 271-285.

Джерела[ред.ред. код]

Вишивка Це незавершена стаття про культуру.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
Політика Це незавершена стаття з політики.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.