Комодський варан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Komodo dragon with tongue.jpg

Комодський варан або ж комодський дракон (Varanus komodoensis) — гігантський варан, найбільший представник не лише варанів, але і всіх сучасних ящірок. Мешкає комодський варан на островах Комодо, Рінджа, Падар і Флорес.

Найкрупніші екземпляри завдовжки понад 4,5 метри і важать до 150 кг (за останніми даними). Зазвичай їх довжина біля 3 метрів, а вага біля 70 кілограмів. Череп комодоського варана зазвичай біля 21 сантиметра завдовжки. Зуби у тварини загнуті назад, зполощені, зазубрені. Завдяки їм варан легко викусує цілі шматки з тіла жертви. Їжу ящур не жує, однак будова щелеп та глотки дозволяє ковтати великі шматки.

Викопує нори завглибшки до 5 метрів. Добре плаває. Харчується дикими свинями, козами, оленями, мавпами, собаками, а також падлом. Полює з засідки, кидаючись на жертву з невеликої відстані. Вполювавши здобич, розпорює їй живота і перш за все виїдає нутрощі.

Вважається, що в слині цієї тварини міститься багато бактерій, тому її укуси легко викликають зараження і зазвичай смертельні. Однак недавні дослідження австралійських вчених виявили, що комодоські варани мають отруту дещо схожу на зміїну, яка заважає згортанню крові та знижує тиск, внаслідок чого жертва швидко слабне. Відомі випадки нападу на людей. У травні самиця відкладає в нору до 25 яєць, кожне важить близько 200 грамів. Інкубаційний період — 8—8,5 місяців, дитинчата вилупилюються завдовжки до 30 сантиметрів. Тривалість життя варанів зазвичай не перевищує 50-и років.

Комодські варани знаходяться під охороною, а острови Комодо та Рінджа є частиною заповідника «Нуса тенггара».

Походження[ред.ред. код]

Учені встановили, що комодський дракон родом з Австралії. Вчені провели аналіз скам’янілих решток австралійських ящерів віком від 300 тисяч років до 4 мільйонів років. Серед них виявилося декілька, що нагадують сучасних комодських драконів. За словами дослідників, порівнявши рештки з особинами що існують нині, вчені виявили «ідеальну схожість». Звідси дослідники зробили висновок, що комодський дракон, ймовірно, розвинувся в Австралії, після чого переселився на прилеглі острови приблизно 900 тисяч років тому.