ПриватБанк

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
ПАТ КБ "ПриватБанк"
PrivatBank logo.jpg
Ліцензія: № 22 від 05.10.2011 р.
Тип: Публічне акціонерне товариство
Діяльність: Комерційний банк
Девіз банку: Ваша точка опори!
Заснований: 19 травня 1992
Головний офіс: м. Дніпропетровськ, вул. Набережна Перемоги, 50
Власник(и): Геннадій Боголюбов (36,9%)
Ігор Коломойський (36,9%)
Triantal Investments Ltd. (16,2%)[1]
Керівники: Олександр Дубілет (Голова правління)
Спеціалізація: Фінансові послуги
Власний капітал: 22,696 млрд ₴ (01.01.2015)[2]
Активи: 204,585 млрд ₴ (01.01.2015)[2]
Чистий прибуток: 749,036 млн ₴ (2014)[2]
Кількість співробітників: 27 507 чол. (2013)[3]
Дочірні банки: 4 банки (Грузія, Латвія, Італія, Португалія)
Аудитор: PricewaterhouseCoopers
Веб-сайт: privatbank.ua
Головний офіс Приватбанку у Дніпропетровську (2010)
Приватбанк у Києві на вул. Предславинській (2008)

ПриватБанк — найбільший за розмірами активів український банк і лідер роздрібного банківського ринку України, зареєстрований 19 травня 1992 року, головний офіс у м. Дніпропетровськ.

Загальні активи ПриватБанку станом на 1 січня 2015 року становили 204 млрд гривень. ПриватБанк володіє другою за чисельністю мережею відділень та найбільшою мережею банкоматів та терміналів серед банків України. На кінець 2014 року в мережі працювало близько 7500 банкоматів, 12 тис. терміналів самообслуговування та 108 тис. POS-терміналів. Національна мережа банківського обслуговування ПриватБанку включає в себе близько 2500 відділень. ПриватБанк є найбільшим емітентом і еквайєром платіжних карток в Україні. На кінець 2014, банком емітовано понад 30 мільйонів карток. Банку належить власна система грошових переказів «PrivatMoney» та найбільший в Україні інтернет-банкінг і платіжна система «Приват24». Також банк виступає екваєром електронної платіжної системи LiqPay. Чистий прибуток ПриватБанку у 2014 році склав 749 млн гривень, що на 60% менше ніж у 2013 році (1,873 млрд грн).[2]

ПриватБанку належать дочірні банки в таких країнах як Грузія (ПриватБанк), Латвія (ПриватБанк), Португалія та Італія. За даними британського журналу The Banker, ПриватБанк утримує восьму позицію в рейтингу найбільших банків Центральної та Східної Європи та 332-у в рейтингу тoп-1 000 світових банків.[4]

Співвласниками ПриватБанку є українські бізнесмени та олігархи, засновники фінансово-промислової групи «Приват» Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський, частка яких становить по 36,9% у кожного. Власником 16,2% є кіпрська компанія Triantial Investments Ltd, якою у свою чергу у рівних частинах володіють ті ж Геннадій Боголюбов та Ігор Коломойський. Решта 9,8% володіють міноритарні акціонери (всього 42 особи).[1]

Системно важливий банк 2015 року[5].

Історія

ПриватБанк є одним з перших приватних комерційних банків, створених в Україні. Рішення про створення ПриватБанку було прийнято на засіданні його засновників від 07 лютого 1992 року.

19 березня 1992 банк уже пройшов державну реєстрацію. Сергій Тігіпко був одним із засновників і першим головою Ради. На самому початку у ПриватБанку був тільки один офіс і кілька комп'ютерів. ПриватБанк був першим в Україні, хто представив пластикові карти і банкомати. ПриватБанк також був першою фінансовою організацією в Україні, що отримала міжнародний рейтинг.

У 1996 році він став повноправним членом Visa International — платіжної системи і почав великомасштабну емісію пластикових карток.

У 1997 році ПриватБанк став першим українським банком, що отримав рейтинг Thomson BankWatch (міжнародне рейтингове агентство) і став повноправним членом платіжної системи Europay.

У 1998 році банк отримав свій рейтинг Fitch IBCA (міжнародне рейтингове агентство). У листопаді 1998 року банк виграв тендер і був обраний в якості обслуговуючого банку, уповноважених на виконання в Україні виплат швейцарського Фонду пам'яті жертв Голокосту.

У 1999 році ПриватБанк відкрив свою філію на Кіпрі. ПриватБанківське відділення в Нікосії стало першим українським філіалом банку встановленим за кордоном.

У 2000 році банк увійшов до групи банків, уповноважених виплачувати компенсації для українських громадян, які постраждали від нацистського переслідування в роки Другої світової війни. У 2000 році форма власності ПриватБанку змінилася — 6 липня ПриватБанк прийняв рішення про реорганізацію банку з товариства з обмеженою відповідальністю в закрите акціонерне товариство. У зв'язку з цим, 4 вересня 2000 року був зареєстрований перший Статут Закритого акціонерного товариства комерційного банку «ПриватБанк» .

Значною подією в українській банківській системі був запуск у 2001 році системи «Приват24», проекту, що дав можливість клієнтам керувати своїми рахунками онлайн в режимі реального часу, виконувати регулярні платежі, переказ коштів і т. д.

У лютому 2002 року ПриватБанком випускаються мільйонна пластикова карта.

У 2003 році ПриватБанк був визнаний найкращим банком за якістю обслуговування клієнтів системою Western Union. У тому ж році банк отримав STP Excellence Award від Deutsche Bank, що підтвердив професіоналізм ПриватБанку в міжнародних розрахунках.

ПриватБанк став першим українським банком, що розмістив єврооблігації на суму 100 млн доларів США на європейському ринку. Крім того, ПриватБанк є першим в Україні, що отримав «B-» рейтинг агентства Standard & Poor's. Міжнародне рейтингове агентство Fitch присвоїло остаточний довгостроковий «B-» рейтинг єврооблігацій ПриватБанку.

За рішенням акціонерів на засіданні 30 квітня 2009 року діяльність банку була приведена у відповідність із Законом України «Про акціонерні товариства»: відповідні зміни були внесені до Статуту Банку асоціації, і акціонерні компанії тип був змінений з закритого для громадський. Крім того, назва банку було змінено на Публічне акціонерне товариство комерційний банк «ПриватБанк». Ці зміни вступили в силу 21 липня 2009 року (Ліцензія Національного банку України № 22 від 29 липня 2009 року).

У 2010 році банк виступив ініціатором створення благодійної організації — Всеукраїнський благодійний фонд «Допомагати просто!»

У 2014 році, під час проросійських виступів на сході і півдні України, ПриватБанк та особисто один з його найбільших акціонерів Ігор Коломойський зайняли активну проукраїнську позицію. Як наслідок, керівництво банку заявляло про тиск з боку Центробанку Росії на дочірній російський Москомприватбанк, який зрештою було вирішено продати.[6]

Загальна інформація

ПАТ КБ «Приватбанк» — найбільший український універсальний комерційний банк, що здійснює свою діяльність на основі ліцензії Національного Банку України № 22 від 05.10.2011 року, орієнтований на обслуговування приватних осіб і корпоративних клієнтів всіх форм власності, входить до складу семи системних банків України, має один з найбільших обсягів капіталу і чистих активів. За оцінкою експертів журналів Euromoney і Global Finance в 1999 р. ПАТ КБ «Приватбанк» був визнаний найкращим українським банком в номінації найкращих банків на ринках, що розвиваються. У банківській системі України «Приватбанк» відноситься до групи нових комерційних банків, так званих банків «другої хвилі», на відміну від колишніх державних банків першої хвилі. За восьмилітній період свого існування банк добився лідируючих позицій на ринку банківських послуг України за рахунок збільшення частки ринку, підвищення ефективності діяльності, постійного підвищення надійності, збільшення конкурентоспроможності і комплексності надання банківських продуктів для своїх клієнтів. Досягти цього удалося спільною роботою згуртованого колективу банку на базі прогресивної системи менеджменту і передових банківських технологій. Заснований в 1992 році, комерційний банк «ПриватБанк» є лідером банківського ринку країни і найбільшим банком з вітчизняним капіталом.

Стратегія банку спрямована на перехід від обслуговування у відділеннях банку до ідеології навчання клієнтів використанню дистанційних інструментаріїв банківського обслуговування.

Клієнти

Кредитка «Універсальна» від ПриватБанку

Основну частину корпоративних клієнтів, що обслуговуються банком, складають підприємства малого і середнього бізнесу. При цьому значну долю вжитку банківських продуктів забезпечують крупні фінансові і промислові корпорації. Особлива увага протягом року приділялася обслуговуванню компаній, що мають широку мережу структурних підрозділів, — мережевих корпорацій. Галузева характеристика клієнтської бази банку свідчить, що велику частину складають підприємства, основний вид діяльності яких торгівля і комерційна діяльність. Значну долю серед корпоративних клієнтів займають підприємства харчової, транспортної, сільськогосподарської і будівельної галузей.

У ході дослідження ринку банківських послуг в 2008 р., проведеного компанією GfK Ukraine, 23,3% жителів України назвали «ПриватБанк» найпривабливішим для себе українським банком. «ПриватБанк» також є найбільш популярним і впізнаваним банківським брендом України — 64% жителів країни знають «ПриватБанк» без підказки. Банк також був лідером серед українських комерційних банків за кількістю клієнтів: його послугами користувалися понад 23% населення України. Банк обслуговував 334 тисячі корпоративних клієнтів, приватних підприємців — 347 тисяч і понад 12,5 мільйонів рахунків фізичних осіб. Обсяг залучених банком коштів юридичних осіб на 1 січня 2009 р. становить 20,7 млрд ₴, у тому числі депозитний портфель юридичних осіб — 12430 млрд ₴ Обсяг коштів фізичних осіб, залучених ПриватБанком на 1 січня 2009 р., становив 32754 млрд ₴, у тому числі депозитний портфель фізичних осіб — 27,1 млрд ₴

У 2009-му році Global Finance сьомий рік поспіль визнає «ПриватБанк» найкращим банком в Україні, так само як й інші впливові видання у різні роки віддавали «ПриватБанку» звання «The Bank of Year» (журнал «The Banker») та «Найкращий банк» (журнал «Euromoney»). На звітну дату Приватбанк був учасником системи гарантування вкладів населення. Відповідно до Закону України «Про першочергові заходи щодо запобігання негативним наслідкам фінансової кризи та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 639-VI від 30.10.2008 г, розмір повернення коштів за вкладами, враховуючи відсотки, за рахунок коштів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб з 05.11.08 р. було збільшено до 150 000 гривень.

Інновації

ПриватБанк відомий своїми інноваціями. Так, ще на початку 2000-х рр. (після запуску системи «Приват24» у 2001) банк став одним із перших у світі, що почав використовувати одноразові динамічні SMS-паролі. Серед останніх нововведень інтернет-банкінгу - можливість входу через QR-код,[7] а до кінця 2014 року ПриватБанк планує вперше у світі запровадити вхід через голосову ідентифікацію. [8]

На початку травня 2014 року на форумі банківських інновацій FinovateSpring 2014 в місті Сан-Хосе, Каліфорнія, команда ПриватБанку представила перший у світі безконтактний Android-банкомат. Новий банкомат дозволяє для зняття грошей використовувати замість типової клавіатури смартфон або Google Glass. За підсумками голосування журі, topless-банкомат ПриватБанку було визнано переможцем FinovateSpring 2014, а його оригінальна презентація отримала приз Best of Show.[9]

В травні 2014 року ПриватБанк перевів усіх своїх співробітників що обслуговують клієнтів на iPad. Як повідомили в банку, у відділеннях працюють понад 8 000 iPad зі спеціальними фінансовими додатками банку. Використання мобільних планшетів дозволить обслуговувати клієнтів оперативніше та без черг.[10][11]

ПриватБанк належить до найбільших розробників мобільних платіжних додатків в Україні. Окрім «Приват24» існують інші різноманітні додатки серед яких iPay (дозволяє приймати до оплати картки Visa та MasterCard з мобільного телефону, планшета та персонального комп’ютера), SendMoney (додаток для швидкого переказу грошей на картки з голосовим керуванням і автоматичним запам’ятовуванням шаблонів), «ФотоКасса» (додаток для оплати рахунків за допомогою фотокамери телефону) та інші.[12]

Основні фінансові показники

Активи банку за підсумками 2014 р. зменшилися до 204,585 млрд ₴ (з 214,490 млрд ₴ за підсумками 2013 р.) — це очевидно пов'язано зі складною політичною ситуацією в Україні. Власний капітал на 1 січня 2015-го склав 22,696 млрд ₴, в тому числі статутний 18,100 млрд ₴. За 2014 р. банк отримав чистий прибуток у сумі 749,036 млн ₴, що на 60% менше ніж роком раніше (1,873 млрд. ₴).[2][13]

Структура Власництва

Станом на 1 січня 2015 року структура власності є наступною:

Власник Акцій Відсоток акцій
Геннадій Боголюбов 36,9781%
Ігор Коломойський 36,9781%
Triantial Investments Ltd. 16,2333%
Міноритарні власники акцій 9,8105%

Компанія Triantial Investments Ltd. на 100% належить Fransiano Investments Ltd. По 49,9% акцій останьої належить Геннадію Боголюбову та Ігорю Коломойському, решта 0,2% належить Олексію Мартинову — усі три особи є членами Наглядової Ради ПриватБанку. Власниками міноритарних акцій ПриватБанку є 42 особи.[1]

Керівники банку

 • Дубілет Олександр Валерійович — голова правління Приватбанку (посаду обіймає від 1997 року)
 • Юрій Пікуш — генеральний заступник голови правління Приватбанку (з 2004 р.)
 • Миколай Давидов — Перший заступник Голови Правління — голова Ради «Москомпріватбанк»
 • Дубілет Дмитро Олександрович — перший заступник Голови Правління — начальник «Інформаційні технології» Менеджер (з 2013 р.)
 • Тимур Новіков — перший заступник голови правління (з 2004 р.)
 • Володимир Яценко — Перший заступник Голови Правління — начальник генерал-бізнес-система корпоративних клієнтів (з 2004)
 • Олександр Вітязь — Заступник Голови Правління ПриватБанку — керівник Центру електронного бізнесу (з 2002)
 • Олег Гороховський — Заступник Голови Правління — начальник «Кредитні карти» (з 2004)
 • Тетяна Гур'єва — Заступник Голови Правління — начальник сервісу користувачів (з 2000)
Відділення ПриватБанку у Тбілісі (2011)
 • Володимир Заворотний — Заступник Голови Правління — Директор Київського керівника регіональної дирекції (з 1997)
 • Юрій Кандауров — заступник Голови Правління — керівник індивідуального бізнесу обслуговування клієнтів (з 2002)
 • Станіслав Крижанівський — Заступник Голови Правління — начальник «Служба безпеки» (з 2009)
 • Любов Чмона — Заступник Голови Правління — начальник Бізнес Бюджетування Промисловості та VIP-клієнтів (з 2002)
 • Людмила Шмальченко — Заступник Голови Правління — начальник казначейства (з 2005 р.)

Міжнародна група

Міжнародна група ПриватБанку включає 4 дочірні банки в таких країнах як Грузія (ПриватБанк), Латвія (ПриватБанк), Португалія (ПриватБанк) та Італія (ПриватБанк). Крім того, відкриті представництва у Кіпрі, Китаї, Казахстані, Великобританії, Іспанії та Німеччині.

Критика

На адресу банку періодично, але не завжди аргументовано лунають звинувачення у шахрайстві.[14][15][16][17][18]

У вересні 2013 року випускник КПІ Олексій Мохов знайшов критичну вразливість в Android-додатку до системи Приват24 і показав її в дії, за що служба безпеки ПриватБанку звинуватила його у шахрайстві.[19] Але згодом конфлікт було залагоджено.[20]

ПриватБанк часто звинувачують у недостатній повазі до україномовного споживача.[21] Робочою мовою в банку є російська, а українській належить частка за «залишковим принципом». Сторінка банку в соціальній мережі Facebook ведеться виключно російською мовою. Часто ПриватБанк надає виписки та чеки російською мовою, що прямо суперечить законодавству України.[22]

Примітки

 1. а б в ПриватБанк. Структура власності privatbank.ua, процитовано: 15.08.2014
 2. а б в г д Джерело: НБУ, станом на 01.01.2015
 3. ПриватБанк. Річний звіт за 2013 рік. privatbank.ua
 4. ПриватБанк увійшов у десятку найбільших банків Центральної та Східної Європи privatbank.ua, 6 Серпня 2014
 5. Національний банк України затвердив методику визначення системно важливих банків / Прес-реліз НБУ від 30.12.2014
 6. Коломойський продає російську "дочку" Бінбанку Економічна правда, 2 квітня 2014
 7. ПриватБанк. Про банк процитовано: 27.08.2014
 8. Приват24 буде телефонувати клієнтам, які не отримали пароль для входу privatbank.ua, 20 Червня 2014
 9. Topless-банкомат ПриватБанку став хітом Finovate 2014 privatbank.ua, 6 Травня 2014
 10. ПриватБанк перевів усіх своїх співробітників на iPad privatbank.ua, 29 Травня 2014
 11. ПриватБанк бореться з чергами і вчить клієнтів Інтернет-банкінгу за допомогою iPad 24 (телеканал), 11.06.2014
 12. Мобільні додатки ПриватБанку privatbank.ua
 13. Джерело: НБУ, станом на 01.01.2014
 14. У вінничанки з картки Приватбанку поцупили 12 тисяч гривень 20minut.ua, 28 серпня 2013
 15. ПриватБанк замішаний у шахрайських діях з кредитками? takeinfo.net, 2013-06-20
 16. Чергове шахрайство «Приватбанку» kavkazcenter.com, 26 березень 2012
 17. Сергей Мавроди обвинил ПриватБанк в воровстве(рос.) ua-banker.com.ua, 11 октября 2011
 18. Обмануті вкладники. Історія перша: ПриватБанк epravda.com.ua, 25 червня 2008
 19. Студент КПІ знайшов критичну вразливість у мобільному додатку Приватбанку Кореспондент.net, 11.09.2013
 20. Приватбанк обіцяє високооплачувану роботу студенту, котрий «зламав» його мобільний додаток Кореспондент.net, 12.09.2013
 21. ПриватБанкові не потрібні україномовні клієнти epravda.com.ua, 12 лютого 2013
 22. Суд зобов'язав ПриватБанк давати виписки державною мовою gazeta.ua, 11 грудня 2013

Посилання