Підльодовикове озеро

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Супутникове зображення двох підльодовикових озер в Антарктиді

Підльодовикове озеро — озеро що розташоване під льодовиком, зазвичай, крижаною шапкою або льодовиковим щитом. Існує багато таких озер, озеро Восток в Антарктиді — найвідоміше наразі.

Вода під льодом залишається в рідкому стані за рахунок геотермального тепла і тиску шару льоду, що робить температуру плавлення нижче нуля градусів.

Під антарктичним льодовиковим щитом на сьогодення знайдено, через використання радіолокаційних і супутникових зображень, більше 150 підльодовикових озер. Найбільше і найвідоміше з них, озеро Восток має 250 км завдовжки, 50 км завширшки та 1200 м завглибшки і розташовано на глибині 3700-4100 метрів під льодом. Має температуру близько -3 °С і під тиском близько 35 МПа. Вважається, що підльодовикові озера Антарктиди через мережу підльодовикових річок пов'язані між собою і через це балансує тиск води між ними.

В Ісландії є багато підльодовикових озер, приурочених до підльодовикових вулканів. Файний приклад підльодовикове озеро на вулкані Грімсвотн. Ці озера, проте, за рахунок вищої геотермальної енергії і вулканічної активності, часто не мають стабільної рівноваги, і через це регулярно або нерегулярно відбуваються руйнація льодовикової греблі, що призводить до катастрофічних повеней.

Підльодовикові озера Антарктиди унікальні перш за все тим, що, можливо, перебували в ізоляції від земної поверхні на протязі сотень тисяч років. Природним ізолятором озер служив і служить чотирикілометровий крижаний щит над ним. Як вважають вчені, у водах озер можуть мешкати живі організми, бо в ньому є всі необхідні для життя фактори:

  • Прісна вода, вміст кисню в якій приблизно в 50 разів вище, ніж у звичайній прісній воді. Кисень у води озер доставляють поступово опускаючийся в глибини верхні шари льоду.
  • Температура води дуже висока - не менше 10 °C на дні. Тепло озера отримуюють, швидше за все, від підземних геотермальних джерел. Температура на кордоні вода-лід становить -3,2 °C.
  • Тиск води в озерах, згідно з розрахунками, більше 300 атмосфер (тиск створюється товщею льоду), але мікроорганізми могли пристосуватися до таких умов.

Мікроорганізми, пристосовані до життя в таких дивних умовах, ізольовані від земної біосфери (а значить і еволюційні процеси там протікали по-іншому), можуть володіти унікальними властивостями.

Існує свідоцтво підльодовикових озер на інших планетах Сонячної системи, наприклад на супутнику Юпітера - Європі або супутнику СатурнаЕнцеладі і є ймовірним місцем існуванням позаземного життя.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]