Саудівський ріал

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Саудівський ріал
араб. ريال سعودي
Держава(и) Саудівська Аравія Саудівська Аравія
Банкноти 1, 5, 10, 50, 100, 500 ріалів
Монети 5, 10, 25, 50, 100 халалів
Літерний код SAR
Центральний банк Агентство грошового обігу Саудівської Аравії
Веб-сайт www.sama.gov.sa
Валютні курси
1 USD = 3,75 SAR (18 червня 2018)
1 EUR = 4,355 SAR (18 червня 2018)
1 UAH = 0,1427 SAR (18 червня 2018)

Саудівський ріал (араб. ريال سعودي‎; код: SAR) — офіційна валюта Саудівської Аравії з 1960 року.

1 саудівський ріал = 20 кершам (курушів) або 100 халалів. В обігу перебувають монети номіналом 5, 10, 25, 50, 100 халалів та банкноти 1, 5, 10, 50, 100, 500 ріалів.

Емітентом грошової одиниці є Агентство грошового обігу Саудівської Аравії.

Історія[ред.ред. код]

У 1928 році національною грошовою одиницею Саудівської Аравії вважався соверен, який дорівнював 10 ріал та 110 кершам. У 1952 році основною валютою також залишався соверен, але він прирівнювався вже до 40 ріалів та 440 кершів. З 1960 року по сьогоднішній день грошовою одиницею держави є Саудівський ріал.

20 травня 2007 року Валютне агентство Саудівської Аравії ввело в обіг п'яту серію банкнот саудівського ріалу, на яких вміщено зображення шейха Абдулли ібн Абдель Азіза на лицьовій стороні, крім банкноти 500 ріал, на якій зображений покійний шейх Абдель-Азіз ібн Сауд.

Четверта серія, на якій зображений покійний шейх Фахад, і яка була в обігу понад 25 років, залишається законним платіжним засобом відповідно до законодавства Саудівської Аравії і поступово виводиться з обігу. Нова серія має сучасні системи безпеки для запобігання підробок.

Банкноти і монети саудівського ріалу[ред.ред. код]

Перші монети-ріали виготовлялися із дорогоцінних металів, в основному із срібла.

Номінально ріали діляться на кереші  (куруші) - 1:20 або халали – 1:100. До цього часу платіжними засобами на території Саудівської Аравії вважаються такі монети: 100, 50, 25, 10 та 5 халалів. Проте під час готівкових операцій ціни в основному заокруглюються до 1-го ріала, тому вищеперелічені монети важко знайти в обігу.

На аверсах монет-халалів можна побачити написи національною мовою, номінальне значення у двох системах числення – арабській та індо-арабській, а також рік випуску. Реверси містять в центральній частині національний герб у вигляді двох перехрещених мечів та пальмового дерева, а також текстове обрамлення.

Цікавим фактом, що стосується купюр-реалів є те, що з початку введення було проведено багато емісій, при цьому на кожному новому дизайні банкнот зображався новий король Саудівської Аравії. Після кожного наступного випуску старі версії вилучались.

Крім портрета короля та стандартних елементів, лицьова сторона банкнот-ріалів містить зображення промислових будівель, мечетей та палаців. На звороті також можна побачити в основному мечеті та історичні будівлі.

Купюри саудівського ріалу містять вдосконалену одинадцятиступеневу систему захисту від підробок. Серед її елементів присутні такі: водяний знак у вигляді портрета короля, кольорова захисна нитка, мікротекст, голографічний елемент у вигляді державного герба, антикопіювальна сітка, тактильні знаки з величиною номіналу, а також використання люмінесцентної та іридисцентної фарб.[1]

Валютний курс[ред.ред. код]

З 1 січня 2003 року Саудівський ріал має офіційний фіксований валютний курс відносно долара США у співвідношенні 3,75 ріала за 1 долар.

Поточний обмінний курс SAR
На Google Finance: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На Yahoo! Finance: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На XE: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На OANDA: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH
На fxtop.com: AUD CAD CHF CNY EUR GBP JPY USD UAH

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]