Аристарх (апостол від 70)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Аристарх
Aristarchus of Thessalonica 2.jpg
Народився невідомо
Салоніки, Стародавній Рим
Помер 1 століття
Рим, Стародавній Рим
У лику святий
Медіафайли на Вікісховищі

Аристарх (грец. Αρίσταρχος ο Θεσσαλονικεύς) — апостол від сімдесяти, македонянин з Фессалоніки. Помер близько 67 року в Римі.

Переказ відносить апостола Аристарха до числа тих учнів Ісуса Христа, яких він послав з Євангельським благовістям ще за свого земного життя ( Лк. 10:1-24). Згідно з житієм, Аристарх був співробітником апостола Павла, став єпископом сирійського міста Апамеї (також відомий як Апамея-Кібот). Ім'я його неодноразово згадується в книзі Діянь святих апостолів (Дії 19:29; 20:4; 27:2) і в Посланнях апостола Павла (Кол. 4:10; Филим. 1:24).

Із Біблії відомо, що він часто був супутником апостола Павла та бував ув'язненим разом із ним.

Житіє повідомляє про мученицьку смерть Аристарха за імператора Нерона (54 — 68 роки), одночасно зі святим апостолом Павлом (+ бл. 67 року).

У багатьох ранніх списках сімдесяти апостолів через непорозуміння часто називались два апостоли з іменем Аристарха: один — єпископ Апамеї, другий — єпископ Солуні. Насправді ж це була одна особа — апамейський єпископ родом із Фессалонік.

Дні пам'яті[ред. | ред. код]

  • У православному церковному календарі: 15 квітня (28), 27 вересня (10 жовтня) і 4 січня (17) — соборна пам'ять апостолів від 70-ти.
  • У католицькому: 14 квітня.

Посилання[ред. | ред. код]

Nowi współpracownicy: Sopater, Arystarch, Sekundus, Gajus, Tychik i Trofim на biblia.wiara.pl (пол.)