Климент I

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Климент І
лат. Clemens Romanus I
4-й Папа Римський
Giovanni Battista Tiepolo 094.jpg
Папа Римський
бл. 88 — бл. 98
Попередник: Анакліт
Наступник: Еварист
Народження: невідомо
Рим, Римська імперія
Смерть: 99[1]
Рим, Боспорська держава
° смертна кара через утоплення[d]
Віросповідання: християнство
У миру невідомо
Медіафайли у Вікісховищі?

Климе́нт І — лат. Clemens Romanus I — (? — 97 (або 99, 101, 102) — четвертий папа римський, апостол з сімдесяти.

Під час чергових гонінь на Церкву у Римській Імперії Климент був зісланний у Крим, що тоді був околицею імперії. Херсонес тоді був місцем заслання християн. Незважаючи на каторжну працю в каменоломнях Херсонеса, Климент продовжує християнську проповідь, за що його було піддано мученицькій смерті: прив'язано до кам'яного якоря і втоплено в морі.

Певні джерела з 9 століття свідчать, що Климент І (який визначається християнською церквою, як святий) був замучений в Херсонесі у 102 році, проте раніші автори твердять, що він помер власною смертю.

Пам'ятна дата у католиків і лютеранів — 23 листопада. У православних — 8 грудня.

Традиція переказує, що під час перебування в Херсонесі у 861 році в зв'язку з хозарською місією, Костянтин Філософ розпочинає пошуки святині. Підтриманий місцевим духовенством, він здійснює своєрідну морську експедицію. Після тривалого часу мощі знайшли на одному з островів і урочисто поклали до церкви Св. Апостолів. Частину мощей Кирило залишив у Корсуні, а частину переніс до Риму в дар папі Адріану ІІ. Тепер мощі зберігаються у Базиліці святого Климента у Римі.

На Русі з найдавніших часів Климент почитався як Святий. Мощі Климента зберігалися у Десятинній церкві у Києві. Чесна голова Святого Климента зберігається в Києво-Печерській Лаврі.

На гербі міста Інкерман (Крим) зображено Климента І, що нагадує про зв'язок цього святого з Херсонесом.

Liber Pontificalis[ред. | ред. код]

1 Clemens, natione Romanus, de regione Celiomonte, ex patre Faustino, sedit ann. VIIII m. II d. X. Fuit autem temporibus Galbae et Vespasiani, a consulatu Tragali et Italici (68) usque ad Vespasiano VIIII et Tito (76). Hic dum multos libros zelo fidei christianae religionis adscriberet, martyrio coronatur. 2 Hic fecit VII regiones, diuidit notariis fidelibus ecclesiae, qui gestas martyrum sollicite et curiose, unusquisque per regionem suam, diligenter perquireret. 3 Hic fecit duas epistolas quae catholicae nominantur. Hic ex praecepto beati Petri suscepit ecclesiae pontificatum gubernandi, sicut ei fuerat a domino Iesu Christo cathedra tradita uel commissa ; tamen in epistola quae ad Iacobum scripta est, qualiter ei a beato Petro commissa est ecclesia repperies. Ideo propterea Linus et Cletus ante eum conscribuntur, eo quod ab ipso principe apostolorum ad ministerium sacerdotale exhibendum sunt episcopi ordinati. 4 Hic fecit ordinationes duas per mens. Decemb., presbiteros X, diaconos II ; episcopos per diuersa loca XV. Obiit martyr Traiano III. Qui etiam sepultus est in Grecias VIII kal. Decemb. Et cessauit episcopatus dies XXI.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Попередник
Анакліт
Emblem of the Papacy SE.svg Папа Римський
88-98
Emblem of the Papacy SE.svg Наступник
Еварист