Баал Шем Тов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Баал Шем Тов
івр. הַבַּעַל שֵׁם טוֹב
Основні відомості
Ім'я при народженні: Ізраель бен Еліезер
Народження 25 серпня 1698(1698-08-25)
Окопи
Країна: Річ Посполита
Конфесія: юдаїзм
Смерть: 22 травня 1760(1760-05-22) (61 рік)
Меджибіж
Місце поховання: Меджибіж і Огель Баль Шем Товd
Праці й досягнення
Рід діяльності: лікар
Основні інтереси: теологія
Традиція/школа: хасидизм
Титул: рабин
Значні роботи:
Список
Послідовники: Дов Бер, Менахем Нахум, Яків Йосеф, Зеєв Кіціс, Борух Меджибіж, Моше Ефраїм, Абрам Гершон, Ієхіель Міхл, Пінхас із Кореця, Нахман із Городенки
Автограф:
CMNS: Баал Шем Тов у Вікісховищі

Баал Шем Тов (івр. בעל שם טוב‎, дослівно єврейською: Володар доброго імені, скорочено Бешт, справжнє ім'я Ісраель бен Еліезер; 25 серпня 1698, с. Окопи, нині Борщівський район, Тернопільська область — 22 травня 1760, Меджибіж, нині Хмельницький район, Хмельницька область) — єврейський цадиківриту — праведник); засновник хасидського руху, однієї з найвпливовіших течій у сучасному юдаїзмі[1].

Життєпис[ред. | ред. код]

Молитовник (євр. сіддур), що належав Баал Шем Тову

Народився на Поділлі в містечку Окопи Святої Трійці 1698 року (за одними джерелами, за іншими — у 1700 році), мабуть, у бідній родині. У юності перепробував різні «чорні» роботи. У своєму колі став відомим як цілитель, що лікував хворих за допомогою магічних заклинань та амулетів (звідси його ім'я «володар доброго імені»). У кінці 1730-х років Баал Шем Тов перестав вести самітній спосіб життя і виступив у ролі духовного керівника, а в 1740-х навколо нього вже зібралася група учнів, відома під назвою «Свята громада», що сприйняла його шлях служіння Богу.

Баал Шем Тов не був на той час вченим у прямому розумінні слова. Він не залишив авторської літературної спадщини. Але, якщо вірити легендам, це була фігура значна та обдарована, а не бузувір, як вважали його опоненти. Що він був людиною непересічною, свідчить хоча б той факт, що відомі вчені — талмудисти приєднувались до нього чи повністю корились йому, за що їх жорстоко переслідували.

Помер у 1760 році в Меджибожі, проживши тут своїх найплідніших 20 років.

Продовження його справи[ред. | ред. код]

Кабала
Кабала

Основні книги
ТораСефер Йєцира
Сефер ха-зогарСефер ха-бахір
Сефер ха-разімСефер Разіель ха-малах
Книга Ец ХаімТалмуд есер ха-сфірот
ТаніяСефер ха-ілан ха-кадош
Святі місця

ЄрусалимЦфатХевронТверія

Основи

Основи КабалиДерево ЖиттяСфірот
КетерХохмаБінаДаат
ХеседГвураТіферетНецах
ХодЄсодМалхут

Кабалісти
АвраамМойсейРабі Аківа

РаШБІАрізальХаім Віталь
РамбанБааль Сулам
Баал Шем ТовБарух Ашлаг
Рав Іцхак Гінзбург
Йєгуда БрандвайнІцхак Кадурі
Філіп БергМихаэль Лайтман

Світи АБЕА

Адам КадмонАцілут
БріяЄцираАсія

Залишив після себе рух, що уже склався, хоч розмах його на той час визначити нелегко. На чолі руху став не найближчий учень Бешта — раббі Яков Йосеф Коген з Полонного, що тісно був із ним пов'язаний протягом багатьох літ і який зберіг висловлення Бешта та записав його вчення, а відносно нова людина — рабин Дов Бер із Межиріча — визначний магід хасидизму. Під керівництвом великого Маггіда (1760—1772) хасидизм набрав широкого розмаху в Східній Європі, став реальною суспільною силою і витримав серйозну сутичку з главами єврейських общин Польщі та Литви.

Посмертне шанування[ред. | ред. код]

6 Сівана (десь наприкінці травня) хасиди зі всього світу з'їжджаються в Меджибіж, відзначити початок щорічного свята Шавуот — свята дарування Творцем Тори єврейському народу на горі Синай і помолитися на місці поховання Баал Шем Това. До місця його поховання щорічно з'їжджаються хасиди зі всього світу.

На місці поховання Баал Шем Това, Ісраель Меір Габбай допоміг з відновлення могили та охеля Баал Шем Това, який також включає могили Дегель Махане Єфрема, Аптера Рава та рабина Боруха з Меджибіжа.

Бешт та опришки[ред. | ред. код]

Багато фактів з життя засновника хасидизму залишилися у формі легенд та народних історій, які записували його учні. Одним з цікавих циклів розповідей про життя Бешта є знайомство та взаємодія з отаманом опришків Олексою Довбушем. В різних історіях Бешт зображується перед читачем як наймач, власник крамниці тощо. Існують розповіді про те як Бешт виступав як суддею для опришків у вирішенні їхніх конфліктів. Також є легенди про те, як Бешт допомагав євреям у небезпеці і як опришки проявляли повагу до нього. Більшість розповідей зосереджена на Бешті, але є й ті, де головну роль відіграють опришки або сам Олекса Довбуш.

У Карпатському періоді свого життя Бешт практикував відлюдництво. Природа Карпат сприяла усамітненню та чуттєвому сприйняттю світу. Є легенди про те, як природа підкорювалась Бешту, і як він допомагав опришкам у важких ситуаціях. Хоча деякі деталі розповідей можуть бути вигаданими, існування таких видатних персон у регіоні сприяло зміцненню взаємовідносин між українцями та євреями.

Існують оповідання про те, що Бешт виступав своєрідним суддею опришків при вирішенні їхніх суперечок. Безумовно, виникали конфлікти у опришків щодо рішень, які запропонував Бешт. В українському фольклорі є історія про те, як один з незадоволених хотів вбити Бешта під час сну, але невідома сила зупинила опришка і збила його до напівсмерті. За іншою легендою, коли в лісі на Бешта і купця напали опришки, цадик зачарував їх, і вони втекли.

Інша, більш цікава легенда, пов'язана з зустріччю Бешта і Довбуша в горах. Мова йде про порятунок Олекси Довбуша в районі Коломиї. Відомо, що Бешт любив проводити час біля водоспаду. Якось, перебуваючи в молитві, він побачив опришків, які врятувалися від переслідування. За ними гналися польські і угорські шляхтичі. Цадик вирішив допомогти опришкам і приховав їх у печері, що знаходилась за водоспадом. Загоном опришків керував Довбуш. За порятунок він подарував невідомому свою люльку. Саме ця люлька, у подальшому, з'являлася в різних історіях, пов'язаних з Бештом, він палив її до кінця своїх днів. За іншою версією, Бешт приховав їх від австрійської поліції в печері з підземними ходами, по яких Олекса Довбуш зі своїм загоном утік від переслідувачів.

Також є оповідання, яке лягло в основу твору Ш. Мельцера про останні дні Олекси Довбуша, який якось прийшов до Бешта за порадою, як очиститися від гріхів, і які поради дав йому праведник.

У основному головним героєм подібних оповідань є Бешт, який допомагає в різних ситуаціях. Незважаючи на це, є і оповідання, де головну роль відіграють опришки або сам Олекса Довбуш. Так, за однією з версій саме вони запропонували Бешту пройти підземними ходами з Карпат до Ерец-Ізраїлю. Ця печера біля містечка Кути досі є туристичною пам'яткою краю. Чи було це насправді чи ні, ніхто точно не знає, але існування таких виняткових осіб в одному регіоні і в один час сприяло з'єднанню їх життєвих шляхів хоча б в легендах. Крім того, багато моментів саміх легенд про Бааль Шем Това та Олексу Довбуша мають багато спільного: дивовижне народження, явлення своєму народу, керування силами природи та багато іншого.[2]

Нащадки[ред. | ред. код]

Серед нащадків Баал Шем Това поширене прізвище Башмет, скорочення від Баал Шем Тов.

Його правнук — головний київський рабин Нухим Вайсблат.

2002 року в селі Пороги Ямпільського району на Вінниччині знайшли могилу іншого правнука Баал Шем Това — Борха Рабиновича[3].

Але найбільш відомим правнуком є Нахман з Брацлава — засновник брацлавського (бресловського) хасидизму. Його могила знаходиться в місті Умань і є місцем паломництва хасидів з усього світу. Його мамою була внучка Баал Шем Това ребецне Фейга, а батько Сімха був сином Нахмана з Городенки — одного з найближчих учнів та послідовників Баал Шем Това. Нахман навіть виріс у домі Баал Шем Това, оскільки його успадкували його батьки.

Вислови[ред. | ред. код]

 • Мир — від Бога і в Бозі;
 • Людина — ніби сходи, які вершиною упираються в небо; всі її діяння і слова впливають на небесні сфери;
 • Жодна людина не падає так низько, щоб не мати змоги піднятися до свого Творця;
 • Щоб витягнути з бруду собі подібного, треба самому вступити в бруд;
 • Маленькі праведники люблять маленьких грішників, великий праведник любить великого грішника;
 • Інколи святість — всього-на-всього нечиста спокуса;
 • Не відкидай краси дівчини, але прагни, щоб визнання краси повертало тебе до її джерела — Бога. Якщо людина оволодіє цією мудрістю, то її фізична насолода сприятиме духовному розвитку.

Бештати[ред. | ред. код]

Є вислів «бештати», який за «Академічним тлумачним словником української мови» означає «ганити» (діал. «ґанити»), лаяти".[4]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Бешт // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. — Т. IIIa. — С. 656. (рос. дореф.)
 2. Бешт и Довбуш: первая украинско-еврейская коалиция. ujew.com.ua (рос.). Архів оригіналу за 21 січня 2021. Процитовано 1 травня 2023.
 3. Що завадило перетворити Ямпіль на мекку для хасидів. Дирижабль. 16.05.2016. Архів оригіналу за 04.11.2016. Процитовано 2.11.2016.
 4. Бештати. Архів оригіналу за 5 травня 2018. Процитовано 5 травня 2018.

Джерела[ред. | ред. код]

 • Вертхейм А. Традиції та звичаї у хасидизмі.
 • Воленський М. Полеміка між хасидами та мітнагедами у єврейських громадах Східної Європи: фаза ворогування.
 • Дінур Б. Походження хасидизму та його соціальні та месіаністичні принципи.
 • Дубнов С. Початки: Баал Шем Тов (Бешт) і центр у Поділлі.
 • Дубнов С. Маггід з Межиреча, його товариші і центр на Волині.
 • Етінгер Ш. Рух хасидів — дійсність та ідеал.
 • Малер Р. Хасидизм і єврейське Просвітництво.
 • Полюхович Д. Меджибіж: праведний Бешт і анекдоти [Архівовано 22 грудня 2015 у Wayback Machine.] // Zbruč. — 2015. — 11 грудня.
 • Росман М. Меджибіж і ребі Баал Шем Тов.
 • Essential papers on hasidism: origins to present. — New York : 1991. — 11, 546 p. (англ.) («Все істотне про хасидизм від винникнення до сучасності»)

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]