Баал Шем Тов

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Баал Шем Тов
Besht.jpg
Баал Шем Тов
Народився 1698
Окопи
Помер 1760
Меджибіж
Громадянство Польща
Національність єврей
Ім'я при народженні Ізраель бен Еліезер
Відомий вважається засновником хасидизму, однієї з найвпливовіших течій у сучасному юдаїзмі
Конфесія хасидизм
Автограф Besht Signature.svg
Підпис Баал Шем Това
Молитовник (євр. сіддур), що належав Баал Шем Тову

Баал Шем Тов (дослівно єврейською: Володар доброго імені, скорочено Бешт, справжнє ім'я Ізраель бен Еліезер; 1698, с. Окопи, зараз Борщівський район, Тернопільська область1760, смт Меджибіж, зараз Летичівський район, Хмельницька область) — єврейський цадик (євр. праведник), засновник хасидського руху серед євреїв.

Життєпис[ред.ред. код]

Народився на українському Поділлі, в місті Окопи Святої Трійці, у 1698 р. — за одними джерелами, за іншими — у 1700, мабуть, у бідній сім'ї. У юності перепробував різні «чорні» роботи. У своєму колі став відомим як цілитель, що лікував хворих за допомогою магічних заклинань та амулетів (звідси його ім'я «володар доброго імені»). У кінці 30-х років XVIII ст. І. Баал Шем Тов перестав вести самітній спосіб життя і виступив у ролі духовного керівника, а у 40-х навколо нього вже зібралася група учнів, відома під назвою «Свята громада», що сприйняла його шлях служіння Богу.

Баал Шем Тов не був на той час вченим у прямому розумінні слова. Він не залишив авторської літературної спадщини. Але, якщо вірити легендам, це була фігура значна та обдарована, а не бузувір, як вважали його противники. Що він був людиною непересічною, свідчить хоч би той факт, що відомі вчені — талмудисти приєднувались до нього чи повністю корились йому, за що їх жорстоко переслідували.

Помер у 1760 році в Меджибожі, проживши тут свої найплідніші 20 років, залишивши після себе рух, що уже склався, хоч розмах його на той час визначити нелегко. На чолі руху став не найближчий учень Бешта - раббі Яків Йосип Коген із Полонного, що тісно був із цим пов'язаний протягом багатьох літ і який зберіг висловлення Бешта та записав його вчення, а відносно нова людина — раббі Дов Бер із Межиріча — Великий Маггід хасидизму (маггід-проповідник, що виступає перед широкою аудиторією і займає постійне та почесне місце в общині; Маггід був частиною визнаної релігійної ієрархії). Під керівництвом великого Маггіда (1760—1772 pp.) хасидизм набрав широкого розмаху у Східній Європі, став реальною суспільною силою і витримав свою серйозну сутичку з главами єврейських общин Польщі та Литви.

Його правнук — головний київський рабин Нухим Вайсблат.

Посмертне шанування та прощі на могилу Баал Шем Това в Меджибожі[ред.ред. код]

6 Сівана (десь наприкінці травня) за юдейським календарем, хасиди зі всього світу з'їжджаються в Меджибіж, відзначити початок щорічного свята Шавуот — свята дарування Творцем Тори єврейському народу на горі Синай і помолитися на місці поховання Баал Шем Това. До місця його поховання щорічно з'їжджаються хасиди зі всього світу.

Нащадки[ред.ред. код]

Серед нащадків Баал Шем Това поширене прізвище Башмет, скорочення від Баал Шем Тов.

Вислови[ред.ред. код]

  • Мир — від Бога і в Бозі.
  • Людина — ніби сходи, які вершиною упираються в небо; всі її діяння і слова впливають на небесні сфери
  • Жодна людина не падає так низько, щоб не мати змоги піднятися до свого Творця
  • Щоб витягнути з бруду собі подібного, треба самому вступити в бруд
  • Маленькі праведники люблять маленьких грішників, великий праведник любить великого грішника
  • Інколи святість — всього-на-всього нечиста спокуса
  • Не відкидай краси дівчини, але прагни, щоб визнання краси повертало тебе до її джерела - Бога. Якщо людина оволодіє цією мудрістю, то її фізична насолода сприятиме духовному розвитку.

Література[ред.ред. код]


Персоналії Це незавершена стаття про особу.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.