Балка Келебердине

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Балка Келебердине (Калабердине), урочище Келебердине також балка Корисирдінова[1] - балка на межі міста Дніпро і селища Горького. Простягається з півночі на південний захід від межі житлового масиву Таромське до села Новотаромське, де впадає в балку Розсоловата. Балку перетинає шосе Н 08 Бориспіль - Запоріжжя. В балці розташовані три озера, котрі, ймовірно, раніше були єдиним водотоком. До ХІХ століття балка була вкрита густим листяним лісом.

Історія

[ред. | ред. код]

Назва

[ред. | ред. код]

Походить від прізвища Калабердин, що був начальником поштової станції розташованої поблизу на шляху Катеринослав -Одеса. Легенда оповідає начебто через станцію в заслання у 1820 році їхав Олександр Пушкін і саме Калабердин став прототипом героя повісті "Станційний доглядач"[2]. Також через станцію проїздив Тарас Шевченко на шляху до Хортиці.[2]

Балка в історії

[ред. | ред. код]

В печерах байраку місцеве слов'янське населення переховувалось під час нападів степових кочівників.

Також в часи Війська Запорозького в балці сиділи втікачі з підпольської України, яких не пускали на Січ.

Навесні 1648 року перед битвою в урочищі Княжі Байраки на Жовтих Водах в Корисирдіновій балці зупинялось на перепочинок козацьке військо під проводом Богдана Хмельницького[2].

Екологія

[ред. | ред. код]

Радіоактивно забруднена територія внаслідок розташування хвостосховищ уранових відходів Придніпровського хімічного заводу "База С", "Сухачівське-1", "Сухачівське-2", а також "Доменна піч N 6", де в нижній водоймі балки поховані деталі шостої доменної печі Дніпровського металургійного заводу імені Ф. Е. Дзержинського, на якій відбувалися плавки уранової руди для радянської атомної бомби.[3]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Михайло Лоян Таромські зошити - Дніпропетровськ, "Моноліт" 2006.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Балка Корьісьірдинова - Wikimapia.
  2. а б в Шевцова, Зоя. Козацьке Таромське. Історія і культура Придніпров'я (укр.) . ДНУ ім. Олеся Гончара. Процитовано 7 серпня 2024.
  3. Програма виходу міста Дніпродзержинська з екологічної кризи 2011 -2015 (укр) . Дніпропетровськ. 2010.