Беллона

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Беллона
Bellona
Белонна. Рембрант
богиня війни, богиня місяця
Божество в давньоримська релігія
Значення імені війна
В інших культурах Еніо, Неріо, Ма
Місцевість Стародавній Рим, Мала Азія
Батько Марс
Мати Юнона
Чоловік Марс ?
Атрибути Подвійна секира
Частина від Список давньоримських богів
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Белло́на (лат. Bellona; bellum — війна) — італійська (сабінська) богиня війни, дружина (варіант: сестра) Марса, ототожнювана із сабінською богинею Неріо.

Її культ був установлений у Римі сабінським родом Клавдіїв, які прибрали собі від неї прізвище Неро. 296 р. до н. е. консул Аппій Клавдій Цек спорудив на честь Беллони — Храм Беллони із вдячності за перемогу над етрусками й самнітами (див. Самнітські війни). За побудовою храму наглядав еділ Публій Елій Пет. Святиня була за межами міста, на краю Марсового поля. Там приймали звитяжних полководців, іноземних послів, відбувалися церемонії оголошення війни: біля святині стояла колона, з якої жрець-феціал кидав списа (Гаста) на умовну ворожу землю. Б. зображувалася жінкою, озброєною списом, мечем, смолоскипом. Вона має чимало рис, спільних із грецькою богинею Еніо. Римляни називали Б. також великою богинею Місяця.

Її культ був поширений у Малій Азії з головними осередками в Комані та Кападокії. Культ цей перенесено в Рим після воєн з Мітрідатом. Жерці Б., що вербувалися з іноземців і звалися белонарії, носили чорний одяг; їхніми атрибутами були подвійні сокири. Беллоні присвячена однойменна картина Рембрандта.

Література

[ред. | ред. код]