Конкордія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Конкордія
Concordia
GiorcesBardo25.jpg
Конкордія, Національний музей Бардо, Туніс
римська богиня згоди, охоронниця ладу в державі
Божество в давньоримська релігія і imperial cult of ancient Romed
Значення імені згода
В інших культурах Гармонія
Місцевість Стародавній Рим
Покровитель для faithfulnessd, marital compatibilityd і homonoiad
Свята на честь свята Карістій
Атрибути ріг Амальтеї, маслинова гілка, терези
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Конко́рдія (лат. Concordia — згода) — богиня згоди, охоронниця ладу в державі. Її зображували в постаті жінки, що в одній руці тримала ріг достатку, а в другій — маслинову гілку або терези.

Конкордія сприяла згоді і єдності громадян Риму, а також була покровителькою одностайності рідних, особливо подружжя. Заміжні жінки щорічно шанували богиню на святі Карістій (22 лютого). До неї зверталися 30 березня (разом з "Пакс, Янусом і Salus) і 1 квітняВенерою і Фортуною virilis)

Храм Конкордії споруджено на Римському форумі 367 р. до н. е. після формального зрівняння прав плебеїв і патриціїв. Цей храм був місцем засідання сенату. Лівія, дружина Октавіана Августа, встановила культ К. як покровительки подружньої згоди. В Україні так мала назву правна угода в Римі з 1863р. Про конфесійне наслідування обряду для дітей мішаних (греко-кат. І римо. -кат.) Шлюбів.

Мистецтво[ред. | ред. код]

{{{назва}}}, {{{рік}}}
{{{місцезнаходження}}}

У мистецтві Конкордія була змальована сидячи  з довгою  мантією та тримаючи патеру (жертовна чаша) , ріг достатку або кадуцей (символ миру). Часто вона була зображена між двома іншими особами. Наприклад, стоячи між двома членами імператорської сім’ї. Її асоціювали також з іншими жіночими божествами , такі як Пакс і Салус , або Секурітас та Фортуна. Також вона була в парі з Геркулесом та Меркурієм, поважно представляючи «Захищеність та Удачу». Варто звернути увагу на те , що в Римській імперії на монетах зображували богиню Конкордію . Наприклад , між Маркусом Ауреліусом та Люціусом Верусом , або ж серед армії.

Цікавий факт[ред. | ред. код]

Зображення богині Конкордії на римській монеті роду Амелія (династія Люціуса Амеліуса Лепедіуса Паулуса) надихнуло Лауру Кретару на дослідження меморіальної 1000 ліри «Столиця Рим».

Храми[ред. | ред. код]

Найдавніший храм Конкордії ,збудований у 367 році до н.е. Марком Фурієм Камілом , стояв на Римському Форумі. Інші храми та святині Риму , присвячені Конкордії , були ,в основному , географічно віднесені до головного храму , та включали в себе (у хронологічному порядку):

  • ·       Бронзова святиня(каплиця) Конкордії була зведена еділом Гнеєм Флавієм у 304 році до н.е.  на  «Грекостасі» та «біля вулкану»(розташовано на Грекостасі біля головного храму Конкордії). Він молився в надії примирити знать , яка була розгнівана через його публікацію календаря, але сенат не виділив би грошей на цю конструкції і тому її профінансували із штрафів засуджених лихварів. Можливо цю каплицю зруйнували , коли у 121 році до н.е. Опіміус розширив головний храм.
  • ·       Ще один збудований в цитаделі (можливо на східній стороні з видом на головний храм Конкордії знизу). Можливо , він був зведений претором Люцієм Манлієм у 218 році до н.е. після придушення заколоту серед своїх військ у Цизальпійській Галлії . Будівельні роботи розпочалися у 217 , а присвята відбулася 5 лютого 216.
  • ·       Храм Конкордії Нової,що ознаменував кінець Юлія Цезаря, призвів до громадянської війни. Сенат проголосував за нього у 44 році до н.е. , але ймовірно храм не був збудований.
  • ·       Святиня чи храм , присвячений Лівією згідно з Овідієвими ФастамиVI.637‑638 ("te quoque magnifica, Concordia, dedicat aede Livia quam caro praestitit ipsa viro" – буквально єдина відсилка до цього храму). Овідієвий опис «Porticus Liviae» у тому ж вірші свідчить про те, що святиня була поруч із портиком або всередині нього. Можливо, його можна ототожнити з невеликою прямокутною конструкцією, позначеною на Мармуровому плані, але думки вчених щодо цього розділилися.

У Помпеях верховна жриця Евмахія присвятила будівлю Конкордії Августі.