Береза карликова

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Береза карликова
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Букоцвіті (Fagales)
Родина: Березові (Betulaceae)
Рід: Береза (Betula)
Підрід: Betula subg. Chamaebetula
Вид:
Береза карликова (B. nana)
Біноміальна назва
Betula nana

Береза карликова[1][2] (Betula nana) — дерево родини березових (Betulaceae), льодовиковий релікт. Найбільше загрожена осушенням боліт. Має деяке використання яко декоративна рослина.

Опис[ред. | ред. код]

Розгалужений чагарник до 1 м заввишки, повзучий або росте у вертикальному положенні. Кора від сірого до темно-коричневого кольору, гладка. Пагони жорсткі, від голого до мало- або помірно опушених. Листя має короткий черешок. Листова пластина округла, діаметром близько 1 см, лиса, грубо зазубрена. Поверхня листя згори темно-зелена, здолу — світліша. Чоловічі й жіночі квіти розташовані на одній рослині. Чоловічі сережки завдовжки від 0,5 до 1,5 см із жовтими тичинками. Жіночі сережки світло-коричневі, завдовжки від 7 до 10 мм. Плоди з маленькими крилами.

Поширення[ред. | ред. код]

Країни зростання: Росія; Естонія; Латвія; Литва; Австрія; Чехія; Німеччина; Польща; Швейцарія; Фінляндія; Ісландія; Норвегія; Швеція; Об'єднане Королівство; Італія; Румунія; Франція; Гренландія (Данія); Канада; Аляска (США) — . Це деревний вид відкритої Арктики і гірської тундри, кам'янистих пусток і вересових пустищ. У південній частині ареалу у північних Альпах і Карпатах трапляється на альпійських луках, у субальпійських вологих вересових пустищах, торфовищах і в заболочених районах.

Підвиди[ред. | ред. код]

  • Betula nana subsp. nana — західна Канада, Гренландія, Північна Європа (а також Альпи й Карпати в гірських районах) і північно-західна Азія. У цього підвиду молоді гілочки волохаті, але не мають смоли. Листки довгі (до 20 мм) і, з правила, довші від ширини.
  • Betula nana subsp. exilis — північно-східна Азія, Аляска і Канада, на схід від Нунавуту. Молоді гілочки не волохаті або ворсинки широко розсіяні, але вкриті смолою. Листя коротше (до 12 мм) і часто більше вшир, ніж у довжину.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]