Бузок

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Бузок
Бузок звичайний (Syringa vulgaris), що цвіте
Бузок звичайний (Syringa vulgaris), що цвіте
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Надклас: Покритонасінні (Magnoliophyta)
Клас: Еудікоти
Підклас: Айстериди
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Маслинові (Oleaceae)
Рід: Бузок (Syringa)
Mill.
Види
Біля 20 видів. Див. текст.
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Syringa
EOL logo.svg EOL: 38055
IPNI: 28423-1
ITIS logo.svg ITIS: 32994
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 24208

Бузок (Syringa) — рід з близько 20 видів квіткових рослин родини маслинових, розповсюджений у Європі та Азії. За розміром бузок може бути від 2 до 10 м заввишки.

Назва[ред.ред. код]

Українське слово «бузок», як і білоруське «бэз» та верхньолужицьке «bóz», «bozowc» («бузок»), походить від праслов'янського *bъzъ < *buzъ, похідним від якого також є слово «бузина» («боз»)[1][2]. Слово *bъzъ/*buzъ, за найпоширенішою версією, походить від праіндоєвропейської назви бука*bʰeh₂ǵos. Причиною перенесення назви на ці види кущів вважають відсутність бука на слов'янській прабатьківщині, але чому його назва була перенесена на такі несхожі на нього рослини, неясне. Інша версія пов'язує праслов'янське *bъzъ/*buzъ з коренем *bъz- («бриніти») — через те, що стебла цих рослин уживалися для виробляння дудок та сопілок[2].

(Див. також Буковий аргумент)

Латинська назва рослини syringa походить від грецького слова σῦριγξ («пастуша дудка», «сопілка»)[3], що пов'язане зі застосуванням її стебел для виготовляння музичних інструментів.

Поряд зі словом «бузок», в Україні ця рослина була відома під ще одною назвою — «яйдерево» («яйдерво»). Вона уживалася на півдні Сумщині (Великописарівський, Охтирський райони), можливо, й на іншій частині Слобожанщини та на Полтавщині.

Опис[ред.ред. код]

Листки розташовані попарно (іноді по три листки), у більшості видів прості і серцеподібні, але у декількох видів перисті (наприклад S. laciniata, S. pinnatifolia), опадають восени.

Цвіте бузок навесні. Квітки білі, блідо-рожеві або, більш розповсюджені, фіолетові, з чотирма пелюстками, ростуть у великих суцвіттях по 80—110 квіток, у деяких видів мають сильний аромат. Кожна квітка близько 1 см у діаметрі.

Бузок звичайний

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. Этимологический словарь русского языка. — М.: Прогресс М. Р. Фасмер 1964—1973. 
  2. а б Етимологічний словник української мови у 7 томах. К.: Наукова думка, 1982 - 2009. 
  3. Syringa. 
  4. Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.

Посилання[ред.ред. код]


Листок дуба Це незавершена стаття з ботаніки.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.