Фрідман Олександр Олександрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Фрідман Олександр Олександрович
Aleksandr Fridman.png
Народився 4 (16) червня 1888(1888-06-16)
Санкт-Петербург, Російська імперія
Помер 16 вересня 1925(1925-09-16) (37 років)
Ленінград, СРСР
Alma mater Петербурзький університет
Галузь наукових інтересів теоретична фізика, геофізика, космологія
Відомі учні Георгій Антонович Гамов, Володимир Олександрович Фок
Відомий завдяки: творець теорії нестаціонарного Всесвіту
Нагороди Ленінська премія — 1931
Автограф Aleksandr Fridman signature.png

Commons-logo.svg Медіафайли у Вікісховищі

Олекса́ндр Олекса́ндрович Фрі́дман (*4 (16) червня 1888(18880616)[1], Санкт-Петербург — †16 вересня 1925, Ленінград) — російський і радянський математик, фізик і геофізик, творець теорії нестаціонарного Всесвіту.

Біографія[ред.ред. код]

Олександр Фрідман народився 16 червня 1888 р. в Санкт-Петербурзі в сім'ї композитора Олександра Олександровича Фрідмана (1866—1909) на той час артиста кордебалету Імператорських Санкт-Петербурзьких театрів, студента Санкт-Петербурзької консерваторії, яку закінчив 1889 р. за класом М. А. Римського-Корсакова, і піаністки (пізнше випускниці цієї ж консерваторії ) Людмили Ігнатівни Фрідман (1869—1953) (в дівоцтві Воячек — дочка російського музиканта і композитора чеського походження). У 1897 році, коли майбутньому вченому було 9 років, батьки розлучилися і надалі він виховувався в новій родині батька, а також в сім'ях діда - лікарського помічника Придворного медичного округу та губернського секретаря Олександра Івановича Фрідмана (1839-1910) і тітки, піаністки Марії Олександрівни Фрідман (з матір'ю О. О. Фрідман відновив стосунки лише незадовго до смерті).

З початком Першої світової війни Фрідман вступив добровольцем в авіаційний загін. У 1914-1917 брав участь в організації аеронавігаційної і аерологічної служби на Північному та інших фронтах. Брав участь як спостерігач у бойових вильотах.

Фрідман першим у Росії зрозумів необхідність створення вітчизняного авіаприладобудування. У роки війни і розрухи він втілив ідею в життя, ставши творцем і першим директором заводу «Авіаприлад» у Москві (червень 1917 р.).

У 1918-1920 - професор Пермського університету. З 1920 працював у Головній фізичній обсерваторії (з 1924 Головна геофізична обсерваторія ім. А. І. Воєйкова), одночасно з 1920 викладав у різних навчальних закладах Петрограда. З 1923 - головний редактор «Журналу геофізики і метеорології». Незадовго до смерті був призначений директором Головної геофізичної обсерваторії.

Основні роботи Фрідмана присвячені проблемам динамічної метеорології (теорії атмосферних вихорів і поривчастої вітру, теорії розривів безперервності в атмосфері, атмосферної турбулентності), гідродинаміці стисливої ​​рідини, фізиці атмосфери і релятивістської космології. У липні 1925 з науковими цілями здійснив політ на аеростаті разом з пілотом П. Ф. Федосеєнко, досягнувши рекордної на той час висоти 7400 метрів Фрідман одним з перших освоїв математичний апарат теорії гравітації Ейнштейна і почав читати в університеті курс тензорного числення як вступну частину до курсу загальної теорії відносності. У 1923 р. вийшла у світ його книга «Світ як простір і час» (перевидана в 1965), познайомити широку публіку з новою фізикою.

Фрідман передбачив розширення Всесвіту. Отримані ним у 1922-1924 перший нестаціонарні рішення рівнянь Ейнштейна при дослідженні релятивістських моделей Всесвіту поклали початок розвитку теорії нестаціонарного Всесвіту. Вчений досліджував нестаціонарні однорідні ізотропні моделі з простором позитивної кривизни, заповненим пилоподібної матерією (з нульовим тиском). Нестаціонарність розглянутих моделей описується залежністю радіуса кривизни і щільності від часу, причому щільність змінюється обернено пропорційно кубу радіуса кривизни. Фрідман з'ясував типи поведінки таких моделей, що допускаються рівняннями тяжіння, причому модель стаціонарного Всесвіту Ейнштейна виявилася окремим випадком. Спростував думку про те, що загальна теорія відносності вимагає допущення кінцівки простору. Результати Фрідмана продемонстрували, що рівняння Ейнштейна не призводять до єдиної моделі Всесвіту, якою б не була космологічна постійна. З моделі однорідної ізотропного Всесвіту випливає, що при її розширенні повинне спостерігатися червоний зсув, пропорційне відстані. Це було підтверджено в 1929 Едвіном Хабблом на підставі астрономічних спостережень: спектральні лінії в спектрах галактик виявилися зміщеними до червоного кінця спектра.

Помер від черевного тифу. Похований на Смоленському православному цвинтарі.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. В деяких джерелах, зокрема в ВРЕ, подається дата 17(29) червня, яку помилково записав Фрідман в автобіографії. В церковній метриці дата 4 червня.
  2. Friedman, A (1922). Über die Krümmung des Raumes. Z. Phys. 10. с. 377–386. doi:10.1007/BF01332580.  (нім.)

Посилання[ред.ред. код]


Ейлер Це незавершена стаття про математика.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.