Жорж Леметр

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Жорж Леметр
Georges Lemaître
Народився 17 липня 1894(1894-07-17)
Шарлеруа
Помер 20 червня 1966(1966-06-20) (71 рік)
Левен
Місце проживання Левен
Громадянство Бельгія Бельгія
Alma mater Левенський університет
Галузь наукових інтересів астрономія, математика
Заклад Левенський університет
Вчене звання професор
Науковий ступінь академік Папської АН
Науковий керівник Шарль Жан де ла Валле-Пуссен[1] і Артур Еддінгтон
Член Папська академія наук[2] і Accademia Nazionale delle Scienze detta dei XL[d]
Відомий завдяки: теорія розширення Всесвіту
теорія Великого вибуху
координати Леметра[en]
Нагороди
Автограф Georges Lemaitre signature.jpg

Жорж Леметр у Вікісховищі?

Жорж Леметр (фр. Georges Lemaître, 17 липня 1894, Шарлеруа — 20 червня 1966, Левен) — бельгійський католицький священик, астроном і математик, один з авторів теорії розширення Всесвіту (зараз відомої як теорія Великого вибуху). Член Папської АН у Ватикані, її президент в 1960—1966.

Життя[ред.ред. код]

Народився в Шарлеруа. У 1914 закінчив єзуїтський університет у Левені, отримав спеціальність інженера. Під час першої світової війни служив в армії, потім вивчав математику, фізику, астрономію і теологію в Лувенському університеті. У 1922 отримав сан абата. Продовжував вивчення астрономії в Кембриджському університеті (Англія) під керівництвом А. С. Еддінгтона і в Гарвардському університеті і Массачусетському технологічному інституті (США). Потім був професором астрофізики, а пізніше і прикладної математики Левенського університету.

Основні наукові роботи відносяться до космології. Є автором теорії розширюваного Всесвіту, розробленої ним незалежно від О. О. Фрідмана, чиї праці були опубліковані раніше. Ознайомившись під час перебування в США з дослідженнями В. М. Слайфера, Е. П. Габбла і Г.Шеплі по червоному зсуву галактик, в 1927 опублікував своє пояснення цього явища: спостережуване спектроскопічно разбігання галактик ототожнив з розширенням Всесвіту. Радіус кривини простору в його моделі змінюється з часом. Розглянув розвиток збуджень у космологічних моделях у зв'язку з проблемами утворення скупчень галактик. Інші роботи Леметра з астрофізики присвячені деяким питанням теорії утворення зірок, гравітаційного колапсу, космічним променям. Виконав ряд математичних досліджень за поданнями групи Лоренца, пов'язаних з релятивістським хвильовими рівняннями, і алгебру кватерніонів.

Премія Франкі (1934), медаль А.С.Еддінгтона Лондонського королівського астрономічного товариства (1953).

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]