Виноградові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Виноградові
Vitis vinifera, wine grapes
Vitis vinifera, wine grapes
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Streptophyta
Судинні (Tracheophyta)
Насінні (Spermatophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Еудікоти
Підклас: Розиди (Rosids)
Порядок: Vitales
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Родина: Виноградові (Vitaceae)
Juss., 1789
Роди
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Vitaceae
EOL logo.svg EOL: 4382
IPNI: 30000067-2
ITIS logo.svg ITIS: 28600
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 3602
Fossilworks: 54706

Виноградові, або виноградні, або ампелідеї (лат. Vitáceae) — родина дводольних рослин з багатопелюстковим віночком.

Чагарники (тільки в роді Leea зустрічаються деревоподібні форми) з вузлувато членистими, круглими, іноді сильно сплюсненими, часто дуже соковитими, переважно з пористої деревиною гілками, що лазять за допомогою вусів, протилежних листю (стебло не лазаюче — у роду Leea і у багатьох бразильських степових видів з роду Cissus).

Прості, часто долонеподібні, з 3-5 лопатями, рідко перисті або багато перисті листки, часто з прилистками, мають черешок з потовщеною підставою і з'єднані зі стеблом за допомогою зчленування. Квіти зібрані у волоть або мутовку, протилежну листю; одна або кілька гілок суцвіття перетворені на вуса або в утворення, середні між вусами і гілками суцвіття. Окремі правильні, переважно дрібні і непоказні, часто зелені квітки мають по 4 (у Cissus), по 5 (у Vitis) або по 4 і 5 (у Ampelopsis) частин в кожному кружку; крім того, вони переважно двостатеві, рідко багатодомні або однодомні. Дрібна чашечка цільнокрая (у вигляді блюдця) або злегка 4-5-зубчаста; 4 або 5 пелюсток абсолютно вільні або з'єднані один з одним верхівками і при розкритті квітки відвалюються разом у вигляді шапочки (Vitis), або ж вони зрослися біля основи з пиляками, також зрослими в такому випадку в трубочку (Leea). У більшості ж сидять перед пелюстками 4-5 тичинок абсолютно вільні, причому між ними і зав'яззю знаходиться диск у вигляді пластинки, кільця або бокальчика, часто лопасного або залізистого.

Зав'язь дво- або багатогніздова, іноді з неповними перегородками; біля основи кожного гнізда по 1 або по 2 насіннєві бруньки; стовпчик короткий або зовсім нерозвинений, рильце булавоподібне, або пласке, або ж злегка лопатеве. Плід — ягода, 1-6-гніздова, в кожному гнізді з 1-2 насінням, часто ж всього 1-2-насіння. Насіння, оточені твердою, як кістка, оболонкою. що, містять хрящеподібний білок, а у його початку невеликий зародок. У цій родині, найближчій до родини крушинових (Rhamnaceae, найрізкіше відрізняється своїм твердим плодом — кістянкою, рідше коробочкою), налічується близько 250 властивих тропікам і теплим країнам помірного поясу видів; в Америці представників родини небагато, а ще менше в Австралії. Родина виноградових містить 16 родів.

Деякі ліани мають їстівні, але непридатні для переробки на вино ягоди.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]