Виноградові

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Виноградові
Grapes03.jpg
Vitis vinifera, wine grapes
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Розиди (Rosids)
Порядок: Vitales
Juss. ex Bercht. & J.Presl, 1820
Родина: Виноградові (Vitaceae)
Juss., 1789
Commons-logo.svg Вікісховище: Vitaceae

Виноградові[1], або виноградні[2], або ампелідеї (Vitáceae) — родина дводольних рослин з багатопелюстковим віночком, єдина у порядку виноградоцвітих (Vitales). Родина налічує 16 родів і понад 1000 видів з пантропічним і тепло-помірним поширенням[3][4]. У флорі України є лише один аборигенний вид виноградових — виноград справжній (Vitis vinifera)[5][6].

Чагарники (тільки в роді Leea зустрічаються деревоподібні форми) з вузлувато членистими, круглими, іноді сильно сплюсненими, часто дуже соковитими, переважно з пористої деревиною гілками, що лазять за допомогою вусів, протилежних листю (стебло не витке — у роду Leea і у багатьох бразильських степових видів з роду Cissus).

Прості, часто долонеподібні, з 3–5 лопатями, рідко перисті або багато перисті листки, часто з прилистками, мають черешок з потовщеною підставою і з'єднані зі стеблом за допомогою зчленування. Квіти зібрані у волоть або кільце, протилежно листю; одна або кілька гілок суцвіття перетворені на вуса або в утворення, середні між вусами і гілками суцвіття. Окремі правильні, переважно дрібні і непоказні, часто зелені квітки мають по 4 (у Cissus), по 5 (у Vitis) або по 4 і 5 (у Ampelopsis) частин в кожному кружку; крім того, вони переважно двостатеві, рідко багатодомні або однодомні. Дрібна чашечка цілокрая (у вигляді блюдця) або злегка 4–5-зубчаста; 4 або 5 пелюсток абсолютно вільні або з'єднані один з одним верхівками і при розкритті квітки відвалюються разом у вигляді шапочки (Vitis), або ж вони зрослися біля основи з пиляками, також зрослими в такому випадку в трубочку (Leea). У більшості ж сидять перед пелюстками 4–5 тичинок абсолютно вільні, причому між ними і зав'яззю знаходиться диск у вигляді пластинки, кільця або бокальчика, часто лопасного або залізистого.

Зав'язь дво- або багатогніздова, іноді з неповними перегородками; біля основи кожного гнізда по 1 або по 2 насіннєві бруньки; стовпчик короткий або зовсім нерозвинений, рильце булавоподібне, або пласке, або ж злегка лопатеве. Плід — ягода, 1–6-гніздова, в кожному гнізді з 1–2 насінням, часто ж всього 1–2-насіння. Насіння, оточені твердою, як кістка, оболонкою. що, містять хрящоподібний білок, а у його початку невеликий зародок.

Деякі ліани мають їстівні, але непридатні для переробки на вино ягоди.

Роди[ред. | ред. код]

 1. Acareosperma
 2. Ampelocissus (syn. Nothocissus, Pterisanthes)
 3. Ampelopsis
 4. Causonis
 5. Cayratia
 6. Cissus (syn. Pterocissus)
 7. Clematicissus
 8. Cyphostemma
 9. Leea (syn. Aquilicia, Nalagu, Otillis, Sansovinia, Ticorea)
 10. Nekemias
 11. Parthenocissus (syn. Columella, Landukia)
 12. Pseudocayratia
 13. Rhoicissus
 14. Tetrastigma
 15. Vitis (syn. Muscadinia)
 16. Yua

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Vitaceae // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
 2. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987.
 3. Stevens, P.F. Vitaceae. Angiosperm Phylogeny Website. Missouri Botanical Garden. Архів оригіналу за 18 грудня 2006. Процитовано 08.05.2021.  (англ.)
 4. Vitaceae. Plants of the World Online. Kew Science. Архів оригіналу за 30 квітня 2020. Процитовано 08.05.2021.  (англ.)
 5. Vitaceae occurring in Ukraine. Euro+Med Plantbase. Процитовано 08.05.2021.  (англ.)
 6. Vitis vinifera // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]