Відраза

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Переважна більшість людей відчуває почуття відрази при розгляданні гусениці[джерело?]

Відра́за, або оги́да, — одна з емоцій та чуттєвих реакцій людини. Вираження «відраза» у його першому найпростішому змісті належить до їжі і позначає щось огидне на смак («відвернення» — негативна реакція на їжу).

При середньому ступені відрази відбувається відкривання рота з відтягуванням униз його кутів і видаванням гортанного звуку або відхаркуванням, одночасним здригуванням і відштовхуванням від неприємного предмета. При слабких ступенях відраза виражається відтягуванням униз кутів рота, морщенням носа, іноді носовим видиханням, як роблять при неприємному запаху, бажаючи його видалити. На цій міміці ґрунтується не тільки вираження відрази до харчових речовин, але і прояв всякої іншої відрази. Відрази до зовнішності, до розмови, до моральних властивостей людини і т. д. має ту ж міміку харчової відрази: ті ж рухи рота, мови, здригування, жест відштовхування і гортанні звуки. Презирство, знущання, зневага на всій земній кулі виражається мімікою особи і жестами, що представляють відкидання або видалення неприємного предмета.

Відраза є однією з основних емоцій теорії емоцій Роберта Плутчика, і її широко досліджував Пол Розін. Вона викликає характерний вираз обличчя, один із шести універсальних виразів емоцій Пола Екмана. На відміну від емоцій страху, гніву і смутку, огида пов'язана зі зниженням частоти серцевих скорочень.

Еволюційне значення

[ред. | ред. код]

Вважається, що емоція огиди виникла як відповідь на їжу, яка може завдати шкоди організму. Типовий приклад цього можна знайти у людей, які виявляють огиду до запліснявілого молока або зараженого м’яса.

Поведінкові дослідження показали, що збудниками відрази є:

  • продукти життєдіяльності організму (кал, сеча, блювота, статеві рідини, слина та слиз);
  • харчові продукти (зіпсовані продукти);
  • тварини (щури, блохи, кліщі, воші, змії, таргани, мухи, павуки, голуби і жаби);
  • гігієна (видимий бруд і «неадекватні» дії [наприклад, використання нестерилізованого хірургічного інструменту]);
  • порушення покровів тіла (кров, каліцтва);
  • смерть (мертві тіла та органічне розкладання), важкі хвороби та катастрофи;
  • видимі ознаки інфекції

Вищезазначені основні стимули відрази подібні один до одного в тому сенсі, що всі вони можуть потенційно передавати інфекції, і є найпоширенішими збудниками відрази між культурами.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]