Військовий старшина

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Військови́й старшина — один із козацьких чинів, пізніше по Табелі про ранги на підставі указу Павла I від 22 вересня 1798 відповідав майору, а 1885 року, зі скасуванням в армії чину майора, був дорівняний до чину підполковника.

Історично в козацькому середовищі склався стан військово-адміністративних керівників, аналог офіцерського — козацька старшина. Старшина поділялася на генеральну, військову, полкову, сотеннну. Військовою старшиною називався військово-адміністративний апарат козацького війська, найближчі помічники військових отаманів.

З 1754 року заборонено було виробляти в старшини без особливого про те представлення у Військову колегію. У другій половині XVIII століття старшини були командирами козацьких полків або очолювали органи цивільного управління військ.

У міру впорядкування управління козацьких військ до імперського зразку та введення власних козацьких чинів було введено чин військового старшини.

Військовий чин козацьких частин Російської імперії (1798—1917)[ред. | ред. код]

Погон військового старшини Російської імперії (1884—1917)

Штаб-офіцерський військовий чин в козацьких військах Російської імперії. Згідно Табелі про ранги, спершу відносився до VIII класу і був аналогом загальновійськового чину «майор». У 1884 році майорський чин було скасовано, чин козацького військового старшини було піднято до VII класу і він став дорівнювати загальновійськовому чину «підполковник».

Спершу військовий старшина був вище за рангом ніж осавул, але нижче за підполковника. Але після 1884 року, старшим за військового старшину став чин козацького полковника.

16 грудня 1917 року після Жовтневого перевороту декретом радянського керівництва було скасовано чини, звання та титули часів Російської імперії. Але цей чин, ще деякий час використовувався у Білій армії (1917—1921).

Знаками розрізнення військового старшини були погони з двома просвітами. Спершу на кожному погоні було по дві п'ятипроменеві зірочки. З 1884 року, знаками розрізнення чину стали три зірочки.

Молодший чин
Осавул
Осавул
Російська імперія
Козацькі війська
Військовий старшина
Старший чин
Полковник
Полковник

Джерела[ред. | ред. код]