Капітан III рангу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Emblem of the Ukrainian Navy.svg
Капітан ІІІ рангу
ВМС ЗСУ
UNER15.png UNSR05.png
Позначення Військове звання Збройних сил України
Категорія звання Старший офіцерський склад
Існування з 1991
СВ ЗСУ
еквівалент
Майор
ВПС ЗСУ
еквівалент
Майор
НАТО
еквівалент
OF-3
Попередній вигляд знаків розрізнення капітана ІІІ рангу ВМС ЗСУ
Військово-Морські сили ЗСУ

Капіта́н ІІІ ра́нгу (лат. capitaneus — воєначальник, від лат. caput — голова), — військове звання старших офіцерів Військово-Морських Сил Збройних Сил України, а також деяких інших країн (Албанія, Російська Федерація та інші). В сухопутних військах відповідає військовому званню майор.

Звання капітана ІІІ рангу вище капітан-лейтенанта і нижче капітана ІІ рангу.

Еквіваленти в військово-морських силах інших країн[ред. | ред. код]

В різних державах званню капітан ІІІ рангу відповідають як аналогічні за значенням слова так і інші, в залежності від традицій у яких розвивався флот. В державах які знаходилися під впливом Російської імперії та СРСР (держави які входили до Організації варшавського договору) розповсюджена назва за рангом корабля яким відбувається керування – «капітан ІІІ рангу». В державах де в назві фігурує тип корабля яким відбувається керування, розповсюджена назва - «капітан корвету». Також розповсюджена форма звання «заступник командуючого» («лейтенант-командер» чи «командер-лейтенант»).

Капітан ІІІ рангу[ред. | ред. код]

  • У військово-морських силах Албанії — алб. Kapiten III-radhë,
  • У військово-морських силах Болгарії — болг. Капитан III ранг,

Капітан корвету[ред. | ред. код]

Заступник командуючого[ред. | ред. код]

Інші випадки[ред. | ред. код]

Історія використання[ред. | ред. код]

Московська держава та Російська імперія[ред. | ред. код]

Чин капітана IІІ рангу існував на флоті в період 1713—1732 та з 1750-х до 1764 року. Був введений царем Петром Олексійовичем для командирів лінійних кораблів 3-го рангу. Чин увійшов до Морського статуту 1720 року, та у Табель про ранги 1722 року. Згідно табелю про ранги, капітан ІІІ рангу відновися до VIII класу, та відповідав майорському чину у сухопутних силах та колезькому асесору цивільної служби.

Первинно (1713 рік) чин капітана ІІІ рангу був вище за капітана IV рангу а і нижче капітана II рангу. У статуті 1720 року чин капітана IІІ рангу вже був вище капітан-лейтенант а і нижче капітана II рангу.

УНР[ред. | ред. код]

В Військово-морських силах УНР звання капітана ІІІ рангу було відсутнє (як і у флоті колишньої Російської імперії). Нижче за звання капітана ІІ рангу, було звання старшого лейтенанта (в сухопутних силах звання «майор» також було відсутнє). Слід зауважити, що знаки розрізнення капітана ІІ рангу УНР, збігалися з сучасними знаками розрізнення капітана ІІІ рангу України (три смужки середнього розміру).

СРСР[ред. | ред. код]

22 вересня 1935 року у СРСР були введені персональні військові звання[1]. Серед інших з’явилося військове звання «капітан ІІІ рангу». Система військових звань здебільшого збігалася з колишньою системою військових чинів Російської імперії. Званню капітана ІІІ рангу, відповідало звання майор у сухопутних силах та авіації, та батальйонного комісару політичного складу (до 1942 року). Звання проіснувало до розпаду СРСР у 1991 році і увійшло військову ієрархію більшості держав які утворилися на його уламках.

Знаками розрізнення капітана ІІІ рангу з 1935 року були три стрічки середнього розміру на рукавах, а з 1943 року ще і погони з двома просвітами і одною п'ятипроменевою зіркою (як у майора).

Військово-Морські сили України (з 1991 року)[ред. | ред. код]

Збройні сили України які утворилися під час розпаду СРСР, перейняли радянський зразок військових звань, а також радянських знаків розрізнення.

5.07.2016 року президент України затверджує «Проект однострою та знаки розрізнення Збройних Сил України». В Проекті серед іншого розглянуті військові звання та знаки розрізнення військовослужбовців. Змінюються знаки розрізнення військовослужбовців, відходячи від радянського зразку.

20.11.2017 виходить наказ Міністерства оборони України № 606 де уточнюються правила носіння і використання однострою військовослужбовцями[2][3]. Для корабельного складу ВМС знаками розрізнення стають стрічки на рукавах та на погонах.

Знаками розрізнення капітана ІІІ рангу залишаються три стрічки середнього розміру.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]


Молодше звання
Капітан-лейтенант

Emblem of the Ukrainian Navy.svg
ВМС ЗСУ
Капітан ІІІ рангу
Старше звання
Капітан ІІ рангу