Гей-Форум України

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Всеукраїнська громадська організація «Гей-Форум України»
(ВГО «Гей-Форум України»)
Дата заснування22 вересня 2004 року
ТипНедержавна (громадська) організація
ГоловаСвятослав Шеремет
ПоложенняЗахист інтересів представників ЛГБТ-спільноти
АдресаУкраїна Україна, м. Київ
Офіційний сайтhttp://www.gay-forum.org.ua/

Гей-Форум України (англ. Gay Forum of Ukraine) — українська ЛГБТ-організація. Повне найменування — Всеукраїнська громадська організація «Гей-Форум України» (англ. All-Ukrainian Public Organisation «Gay Forum of Ukraine»), основною метою якої є представництво, реалізація і захист законних соціальних, економічних, творчих, інтелектуальних, освітніх, культурних та інших прав, потреб, спільних інтересів і прагнень своїх членів, сприяння створенню належних умов для всебічного розвитку та соціального становлення особистості незалежно від статі та сексуальної орієнтації.

«Гей-Форум України»[1] є об'єднанням представників ЛГБТ-спільноти з усіх регіонів України, які, спираючись на цінності лібералізму, гуманізму і прав людини, прагнуть до забезпечення в Україні громадянського рівноправності, соціального комфорту і високої якості життя для гомосексуалів, бісексуалів і трансґендерів (як чоловіків, так і жінок) шляхом цілеспрямованого відстоювання інтересів представників ЛГБТ-спільноти та просування ЛГБТ-проблематики в усіх соціальних сферах і на всіх рівнях влади.

За оцінкою, зокрема, Fox News і The Guardian (з посиланням на агентство Associated Press), «провідна організація із захисту ЛГБТ-прав в Україні».[2][3]

Історія

[ред. | ред. код]

Організація зареєстрована Міністерством юстиції України 22 вересня 2004 року та внесена в Єдиний реєстр громадських формувань за номером 95.[4] Засновниками стали Ігор Бондаренко,[5] Олександр Горбаченко та Святослав Шеремет.

Організація вийшла на терени активної ЛГБТ-діяльності шляхом видання 2005 року друкованого гей-гіду по Україні «Еней», де було зібрано всю актуальну на той час інформацію про інфраструктуру української ЛГБТ-спільноти.

У 2005–2006 роках тривали процеси формування місцевих осередків Форуму та залучення до діяльності організації регіональних активістів. Саме в ці роки членами організації стала значна кількість осіб, які пізніше створили та очолили нові ЛГБТ-організації (місцеві ЛГБТ-ініціативи) або увійшли до складу їх керівних органів.

У 2006–2007 роках викристалізувалися основні вектори діяльності Форуму — всебічна адвокація в інтересах ЛГБТ та взаємодія з мас-медіа. 2006 року Форумом було створено інформаційно-новинний сайт gay-forum.org.ua, який пізніше змінив доменне ім'я на lgbt.in.ua, а ще згодом — на lgbtUA.com [Архівовано 31 жовтня 2012 у Wayback Machine.]. У рамках цього інтернет-проекту було налагоджено систему щоденного створення ексклюзивних публікацій з ЛГБТ-тематики та інформування засобів масової інформації загальної спрямованості з питань ЛГБТ. Цей інтернет-проект припиняв свою роботу 2011 року, але був відновлений і зараз далі функціонує під егідою Форуму.

Чисельність організації

[ред. | ред. код]

З часу створення організації (за станом на 22 жовтня 2012 р.) на вступ до неї подані 259 заяв від фізичних осіб. Формальна кількість членів організації є меншою, оскільки, згідно із Статутом організації, фізичні особи отримують членство на п'ять років, а після закінчення цього терміну втрачають права членів організації (за винятком особливих випадків, передбачених Статутом).

До складу організації входить також один колективний член — Громадська організація «Міжрегіональний центр ЛГБТ-досліджень Донбас-СоцПроект».

Керівництво і структура

[ред. | ред. код]
Святослав Шеремет, керівник «Гей-Форуму України», березень 2017

В. о. президента Гей-Форуму України Святослав Шеремет.[6][7]

Координаційна рада:

 • Голова — Святослав Шеремет;
 • Заступник голови з питань досліджень та академічних розробок — Максим Касянчук;
 • Заступник голови зі студентської та молодіжної політики — Данило Лось;
 • Заступник голови з питань інформаційної роботи — Леонід Нефедович;
 • Заступник голови з питань інтернет-проектів та культурних ініціатив — Андрій Марченко;
 • Заступник голови з міжнародної співпраці та у справах розвитку туризму, міжнародний секретар Форуму — Володимир Сенько;
 • Заступник голови з ґендерних питань та у справах трансґендерів — Ігор Медвідь;
 • Заступник голови з релігійних питань — Іван Савченко.

Регіональні підрозділи:

 • Вінницьке обласне відділення, номінальний координатор — Андрій Федосов
 • Дніпропетровське обласне відділення, координатор — Олена Михайлова
 • Донецьке обласне відділення, координатор — Юрій Міготін
 • Закарпатське обласне відділення, координатор — посада вакантна (до 27.04.2013 р. координатором був Юрій Пуста)
 • Запорізьке обласне відділення «Гей-Форум − Січ», координатор — Данило Лось
 • Кіровоградське обласне відділення, номінальний координатор — Олег Артеменко
 • Кримське республіканське відділення, координатор — Сергій Бугаєць
 • Луганське обласне відділення, координатор — Андрій Соколов
 • Львівське обласне відділення «Товариство імені Захер-Мазоха», координатор — Андрій Лещишин
 • Макіївське міське відділення, координатор — посада вакантна (раніше координатором був покійний Євген Лещинський)
 • Миколаївське обласне відділення, на посаді координатора змінилося декілька осіб, станом на грудень 2017 року — посада вакантна
 • Одеське обласне відділення «Гей-Форум — Одеса», координатор — Генріх Репп
 • Полтавське обласне відділення, координатор — Леонід Нефедович
 • Харківське обласне відділення «Гей-Форум України — Харків»,[8][9] координатор — Андрій Короленко
 • Херсонське обласне відділення, координатор — Валерій Грець
 • Черкаське обласне відділення «ЛГБТ-об'єднання „ОЛАВ“», координатор — Володимир Кулик
 • Чернігівське обласне відділення, номінальний координатор — перший координатор Сергій Криволап, нині посада вакантна
 • Чернівецьке обласне відділення, номінальний координатор — Микола Лоренц

Діяльність організації

[ред. | ред. код]

Організація представлена в усіх регіонах України та впроваджує з 2004 року стратегію досягнення в Україні громадянської рівності для представників ЛГБТ-спільноти шляхом співпраці з державною владою, іншими інститутами громадянського суспільства та взаємодії з мас-медіа.

Активісти Форуму доклали значних зусиль до консолідації вітчизняного ЛГБТ-руху. Першим підсумком цієї діяльності стала поява спільних відкритих листів від ЛГБТ-організацій на адресу політичного керівництва країни,[10] внаслідок чого 2006 року розпочався активний суспільно-політичний діалог навколо ЛГБТ-проблематики у публічній площині. Спільно з іншими ключовими ЛГБТ-організаціями Форум брав активну участь у процесах формування національної спілки ЛГБТ-організацій, результатом чого стало наприкінці 2008 року заснування, а на початку 2011-го — легалізація Мін'юстом Всеукраїнської спілки «Рада ЛГБТ-організацій України».[11]

Активісти Форуму, передусім керівник організації Святослав Шеремет, з 2006 року виконують роль медіаспікерів української спільноти, регулярно виступаючи на телебаченні,[12][13][14][15] радіо, в пресі[16] та інтернеті.[17][18][19][20][21]

Піклуючись про налагодження стабільної системи послуг для ЧСЧ з профілактики ВІЛ-інфекції, представники Форуму активно та успішно адвокатували ЧСЧ-компонент в національних заявках від України на 6-й (2007–2011) і 10-й (2012–2016 рр.) раунди фінансування Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією для України за компонентом «СНІД».

З вересня 2010 року Гей-Форум України офіційно представлений у складі Національної ради з питань протидії туберкульозу та ВІЛ-інфекції/СНІДу: внаслідок процедури ротації представника від неурядових організацій новим делегатом від НУО в Нацраді був обраний заступник голови Координаційної ради Форуму (до 11.09.2012) — Голова Правління ВБО «Точка опори» Зорян Кісь (завершив повноваження в 2012 р.).

У травні 2011 року «Гей-Форум України» заснував Рейтинги «Гомофобний діяч року» та «ЛГБТ-френдлі діяч року», підбивання підсумків яких зазвичай приурочене до Міжнародного дня протидії гомофобії і трансфобії, що відмічається у світі щорічно 17 травня.[22][23][24]

Наприкінці 2015 року спільно з кількома іншими ЛГБТ-організаціями Гей-Форум України домігся включення цілого комплексу заходів на підтримку прав людини для ЛГБТ до урядового плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року, включаючи заплановану урядом України на II квартал 2017 року «легалізацію в Україні зареєстрованого цивільного партнерства для різностатевих і одностатевих пар з урахуванням майнових і немайнових прав»[25][26].

Українська преса висвітлює заяви Гей-Форуму України з різних питань політики,[27][28][29][30][31] культури,[32] прав людини для ЛГБТ.[33][34]

Членство в спілках і міжнародних організаціях

[ред. | ред. код]

«Гей-Форум України» входить до складу Всеукраїнської спілки «Рада ЛГБТ-організацій України» з 10 лютого 2009 р.
Організація є членом Міжнародної асоціації лесбійок і геїв (ILGA) та Міжнародної молодіжної організації геїв та лесбійок (IGLYO) [Архівовано 28 листопада 2012 у Wayback Machine.].

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Гомосексуальність [Архівовано 9 жовтня 2021 у Wayback Machine.] // Енциклопедія сучасної України
 2. Elton John Can’t Adopt Boy Because of Age, Gay Marriage; Published September 14, 2009. Архів оригіналу за 6 вересня 2012. Процитовано 23 грудня 2011.
 3. Elton John blocked from adopting HIV-positive Ukrainian child. Архів оригіналу за 6 вересня 2012. Процитовано 23 грудня 2011.
 4. Міністерство юстиції України
 5. Умер известный украинский гей-активист [Архівовано 25 квітня 2017 у Wayback Machine.] // Корреспондент.нет, 27 ноября 2008.
 6. Неизвестные избили лидера гей-форума Шеремета[недоступне посилання з липня 2019] // Украинское Фото, 20.05.2012
 7. Мы тоже имеем право выбирать![недоступне посилання] // ХайВей, 26 октября 2012
 8. В Харькове на законодательном уровне признали «Гей-форум Украины» [Архівовано 16 жовтня 2012 у Wayback Machine.] // 057.ua — сайт города Харькова, 15.10.2012
 9. Лидер украинских геев пояснил ситуацию с легализацией в Харькове [Архівовано 18 жовтня 2012 у Wayback Machine.] // 057.ua, 16.10.2012.
 10. Украинские гомосексуалы и общество: взаимное проникновение: Обзор ситуации: общество, политика, государство и политики, СМИ, правовое положение, гей-сообщество / Центр «Наш мир». — К. Атопол, 2007
 11. Минюст Украины зарегистрировал Совет геев и лесбиянок [Архівовано 14 березня 2011 у Wayback Machine.] // КорреспонденТ.net, 7 февраля 2011
 12. Завтрак на 1+1 (Шеремет, Юнга, Павленко) 2011.02.08, часть 1 // YouTube, 22.04.2012
 13. Завтрак на 1+1 (Шеремет, Юнга, Павленко) 2011.02.08, часть 2 // 22.04.2012
 14. Гомофобия или гомодиктатура? — Ток-шоу Домино [Архівовано 2 жовтня 2016 у Wayback Machine.] // YouTube, 22.04.2012
 15. Гомофобія чи захист? Підсумки дня 05.10.12 (5 канал) // YouTube, 6.10.2012
 16. Диана Семенова. «Легче стать изгоем, чем носить груз подполья» // «Индустриальное ЗАПОРОЖЬЕ», 27 октября 2012 г., стр. 8
 17. Геи Харькова обиделись на Кернеса (ДОКУМЕНТ) [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] // Харьков.comments.ua, 2 апреля 2012
 18. «Те, кто бьет геев, будут агрессивными и к другим» — главный гей страны [Архівовано 4 березня 2016 у Wayback Machine.] // Gazeta.ua, 21.05.2012
 19. Запрет говорить вслух о геях не уничтожит самых гомосексуалов — Шеремет // Gazeta.ua, 04.10.2012
 20. Святослав Шеремет: Почему новости на гей-тематику не более крамольны, чем информация о разводе Петра Симоненко [Архівовано 30 жовтня 2012 у Wayback Machine.] // Forbes.ua, 2 октября 2012
 21. Украинские геи возмущены коварством черных пиарщиков [Архівовано 15 вересня 2013 у Wayback Machine.] // From-UA, 26.10.2012
 22. Українські геї склали рейтинги своїх друзів і супротивників [Архівовано 13 червня 2012 у Wayback Machine.] // Кореспондент, 23 травня 2011
 23. Составлен рейтинг украинских политиков-гомофобов [Архівовано 22 серпня 2012 у Wayback Machine.] // Фокус.ua, 19/07/2012
 24. Святослав Шеремет: українські політики зловживають гомофобією [Архівовано 17 жовтня 2012 у Wayback Machine.] // Кореспондент, 19 липня 2012
 25. Про затвердження плану дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людинина період до 2020 року. Архів оригіналу за 27 листопада 2017. Процитовано 11 січня 2016.
 26. План дій з реалізації Національної стратегії у сфері прав людини на період до 2020 року. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 11 січня 2016.
 27. Украинские геи поздравили Азарова с изменением правительственного имиджа [Архівовано 21 вересня 2011 у Wayback Machine.] // ТСН, 12.07.2011.
 28. Украинские геи одобрили признания Януковича: он любуется красивыми юношами из Харькова [Архівовано 1 липня 2012 у Wayback Machine.] // Newsru.com, 28 февраля 2011 г.
 29. «Гей — форум Украины» осудил президента Крыма Мешкова за слова о депутате Колесниченко [Архівовано 7 жовтня 2013 у Wayback Machine.] // «Запасной канал», 30 июня 2011.
 30. Святослав Шеремет: українські політики зловживають гомофобією [Архівовано 17 жовтня 2012 у Wayback Machine.] // Корреспондент, 19 липня 2012 р.
 31. Украинские геи поддерживают «УДАР» [Архівовано 16 березня 2013 у Wayback Machine.] // Запорожское время, 17.10.2012
 32. «Гей-форум Украины» просит власти способствовать открытию развлекательных учреждений для гомосексуалистов [Архівовано 29 листопада 2011 у Wayback Machine.] // «Новый Регион», 10.01.2011.
 33. Гей-форум Украины обратился к украинской делегации в ПАСЕ [Архівовано 24 січня 2011 у Wayback Machine.] // Корреспондент, 26 января 2010.
 34. Гей-Форум Украины: Власти запрещают гомосексуалам менять пол [Архівовано 30 червня 2013 у Wayback Machine.] // Корреспондент.нет, 14 марта 2010.

Див. також

[ред. | ред. код]