Гордієнко Кость

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кость Гордієнко
Народився 17 століття
Помер 4 (15) травня 1733
Республіканець, Бериславський район, Херсонська область
Діяльність військовослужбовець
Alma mater Києво-Могилянська академія (1659—1817)
Суспільний стан козаки
Військове звання Кошовий отаман
Пам'ятник на честь кошового отамана Запорозької Січі Костя Гордієнка. Херсонська область
Хрест на могилі Гордієнка. Фото кінця XIX ст.
Хрест на могилі Гордієнка. Сучасний вигляд
Плита на могилі Гордієнка

Ко́сть (Костянти́н) Горді́йович Гордіє́нко (Головко́) (нар. ? — 4 [15] травня 1733, Кам'янська Січ, нині село Республіканець Херсонщини) — кошовий отаман Запорозької Січі, видатний військовий і політичний діяч, який попри особисту неприязнь до Івана Мазепи[1] підтримав останнього в боротьбі з Петром I. Створив та очолив Кам'янську Січ. До 1728 р. очолював Олешківську Січ, сподвижник та співавтор конституції П. Орлика.

Походження[ред. | ред. код]

Фахівець з історії запорожців Дмитро Яворницький вважав, що кошовий родом з Полтавщини, дослідник польського походження Аполлон Скальковський припускав, що Кость був родом з Волині, з українського шляхетського роду Гординських. На користь першого варіанту свідчить той факт, що прикладати прізвище до ймення батька було звичаєм на Лівобережній Україні, а не на Волині.[2]

Біографія[ред. | ред. код]

Навчався в Києво-Могилянській колегії, пізніше вступив до Війська Запорозького Низового.

Був козаком Платнирівського куреня Запорозької Січі. 12 разів обирався кошовим отаманом Запорозької Січі. Обіймав цю посаду з грудня 1703 до 27 травня 1706 р., а також з грудня 1707 до квітня 1709. У 1710—1728 рр. — кошовий отаман Кам'янської та Олешківської Січі.

Кость Гордієнко відверто виступав проти московського гніту, відкрито відстоював права і вольності Війська Запорозького перед Петром I, чим заслужив довіру і повагу запорожців.

1702 — надіслав листа царю Петру I, в якому писав про утиски запорожців московськими воєводами, особливо після будівництва біля Чортомлицької Січі фортеці Кам'яний Затон і розміщення там московської залоги. Тим же мотивувалась і відмова присягнути на вірність московському царю. Мазепа, довідавшись про цю подію, послав царю доноса, доводячи, ніби претензії запорожців на землі по Самарі зовсім безпідставні, і радив вжити проти запорожців рішучих заходів. На Запорожжя ж він послав своїх підручних підмовляти козацтво, щоб скинуло Гордієнка, і 1703-го замість нього було обрано Герасима Крису[3].

Попри особисту неприязнь до гетьмана І. Мазепи, котрий неодноразово намагався його вбити[4], 1709 року підтримав його і разом із запорожцями перейшов на його бік. При зустрічі зі шведським королем Карлом XII Гордієнко виголосив промову латинською мовою. Послідовно виступав за шведсько-український союз та проти наступу царату на козацькі вольності.

Після смерті І. Мазепи у м. Бендери спільно з Пилипом Орликом брав участь у складанні т. зв. Бендерської конституції («Конституції Пилипа Орлика», «Договір і постанови між гетьманом Орликом і Військом Запорозьким 1710 року»).

Син Костя, Василь Гордієнко, після взяття Батурина (1708) був заарештований росіянами у Верхньому Салтові і невдовзі після звільнення помер (там само). Після Полтавської битви (1709) росіяни знову мали намір заарештувати його, але, через відсутність можливості зробити це, викопали й обезголовили труп, після чого повісили на дереві.[5]

У 1711 р. як кошовий отаман брав участь у поході Пилипа Орлика на Правобережну Україну, з метою звільнення України від російської влади. Похід, на жаль, закінчився невдачею.

Після руйнування Кам'янської Січі російською каральною експедицією Шеремєтєва у 1711 — Кость Гордієнко разом із запорожцями перебрався на територію Кримського ханства (землі у гирлі Дніпра), де осів в Олешках і заснував Олешківську Січ, яку очолював до 1728 р.

Неодноразово залагоджував конфлікти запорожців із кримським ханом і турецьким султаном.

З 1729 р. не брав участі у політичній діяльності, але своїм авторитетом стримував запорожців від повернення під владу російського царя. І лише після його смерті та поховання в Кам'янській Січі, ті зважилися повернутися під імперську руку.

Вшанування[ред. | ред. код]

Був урочисто похований запорожцями з мушкетними та гарматними залпами на території Кам'янської Січі (тепер село Республіканець Бериславського району Херсонської області). Могила з унікальним кам'яним пам'ятником-хрестом збереглася до наших днів.

  • Йому присвячено одну з картин Петра Андрусіва «Зустріч гетьмана І. Мазепи з Кошовим Січі Костем Гордієнком» (1968)

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]