Дарі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дарі
دری
Поширена вАфганістан
Носії15 млн. (2006)
Писемністьарабська
(абетка дарі)
КласифікаціяІндоєвропейська
Індоіранська
Іранська
Офіційний статус
ОфіційнаАфганістан Афганістан
РегулюєАкадемія наук Афганістану
Коди мови
ISO 639-1
ISO 639-2
ISO 639-3prs

Дарі́ або східнопе́рська мо́ва (دری Darī, [dæˈɾi]) — один із літературних стандартів перської мови (іншими є таджицька та фарсі), офіційна мова Афганістану. До 1936 року дарі була єдиною офіційною мовою країни, після чого цей статус отримала також пушту.

Дарі, фарсі (перська) і таджицька загалом є взаємозрозумілими (за винятком тих слів, що потрапили в таджицьку з російської, а також певної кількості відмінних слів).

За словами іранського лінгвіста Зани Вахідіан, причина, чому дарі використовується як мова, яку майже всі в Афганістані розуміють і розмовляють, полягає в тому, що Афганістан переніс свою столицю з Кандагара до Кабула у 18 столітті.

До 1964 року щодо мови дарі найчастіше вживали два терміни: фарсі (в Афганістані) та фарсі-кабулі (в Європі). 1964 року було офіційно введено термін «дарі», що, імовірно, походить від назви класичної персько-таджицької мови — parsī-yi darī («придворна перська»). Його відродженням наголошено на прямому зв'язку між сучасною мовою дарі та класичною перською мовою X—XVI ст.

Належить до південно-західної групи іранських мов, поширена головно в центральних, північних та західних провінціях Афганістану. В основі літературної мови лежить кабульський діалект (кабулі). Поза тим виділяють дві групи діалектів:

В лексиці найбільше запозичень із арабської мови та пушту. Остання вплинула також на фонетику дарі.

Дарі — мова номінативного строю, флективно-аналітичного типу з елементами аглютинації. Флективна словозміна характерна для дієслова, де особові закінчення виражають значення числа й особи. Граматичної категорії роду нема, категорія істоти/неістоти морфологічно не виражена.

Письмо дарі створено на основі арабської графіки з використанням 4-ох додаткових символів для звуків /р/ (پ), /č/ (چ), /ž/ (ژ), /g/ (گ), яких немає в арабській мові.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Дари [Архівовано 29 травня 2011 у Wayback Machine.]. Энциклопедия Кругосвет (рос.)
  • Алфавит языка дари [Архівовано 6 грудня 2011 у Wayback Machine.]. MultiKulti.Ru — язык как инструмент познания мира
  • Семенова Елена Владимировна. Аналитические формы прошедшего времени индикатива современного языка Дари: Дис. … канд. филол. наук : 10.02.22 : Москва, 2004 169 c. РГБ ОД, 61:04-10/803 (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]
Wikimedia Incubator
Wikimedia Incubator
В Інкубаторі Wikimedia існує тестовий розділ Вікіпедії мовою дарі

Література

[ред. | ред. код]
  • Дорофеева Л. Н. Язык фарси-кабули. М., 1960
  • Киселева Л. Н., Миколайчик В. И. Дари-русский словарь. М., 1978
  • Ефимов В. А., Расторгуева B.C., Шарова Е. Н. Персидский, таджикский дари. — В кн.: Основы иранского языкознания. М., 1982
  • Киселева Л. Н. Язык дари Афганистана. М., 1985
  • Мошкало В. В. Дари язык. — В кн.: Языки мира. Иранские языки I. Юго-западные иранские языки. М., 1997