Дейтонські угоди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дейтонські угоди
Bih dayton en.png
Тип: мирна угода
Дата підписання: 14 грудня 1995 рік
Місце: Дейтон,  Сполучені Штати
Мови: англійська, боснійська, сербська і хорватська
Сайт: un.org
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Де́йтонські уго́ди — мирний договір, підписаний з ініціативи Великої Британії та США між учасниками громадянської війни в Боснії та Герцеговині у листопаді 1995 року в місті Де́йтон (США). Договором передбачалося врегулювання конфліктів у цьому регіоні. Значна роль у підписанні угод належала Президенту США Біллу Клінтону.

Згідно з Дейтонськими угодами, Боснія і Герцеговина залишалася єдиною державою, що складалась з двох суб’єктів: Мусульмано-Хорватської Федерації і Республіки Сербської з єдиними федеральними інститутами влади. Сараєво відходило до Мусульмано-Хорватської Федерації, а місто Горажде передбачалось зв’язати з Федерацією спеціальним коридором. Згідно з мирною угодою через 9 місяців мали бути проведені вільні і справедливі вибори єдиного президента і законодавчих органів обох учасників конфедерації, а також місцевих органів влади.

Дейтонські угоди зобов’язували сторони завершити виведення усіх своїх військ за лінію припинення вогню протягом 30 днів і встановлювали демілітаризовані зони для роз’єднання ворогуючих сторін завширшки 2 км по обидва боки від лінії припинення вогню. Згідно з угодами, забезпечення їх реалізації та зміцнення миру покладалось на 60-тисячний контингент Сил IFOR, котрі мали діяти під командуванням НАТО.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]