Десинхроноз

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Десинхроз
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 G47.2
MeSH D021081

Десинхроноз (англ. jet lag) — стан людини, що виникає в результаті пересікання декількох часових поясів на реактивному літаку і, таким чином, утворення десинхронізації біологічних ритмів. Десинхроноз також може виникати в результаті праці у різні зміни та переходу на літній або зимовий час. [1] [2][3]

Після перетину декількох часових поясів порушується синхронізація фізіологічного годинника з часом на місті призначення. При цьому довжина подорожі не має значення — важлива лише кількість перетнутих часових поясів.

Стан десинхрозу може тривати декілька днів. Вважається, що відновлення зі швидкістю 1 день на один часовий пояс на схід та 1 день на 1.5 часових пояси на захід є прийнятним.[4]

Опис стану[ред.ред. код]

Хоча десинхроноз не є хворобою, він таки викликає в людини певний хворобливий стан. Одне дослідження показало, що пасажири, котрі перелітали відстань між Лондоном та Сан-Франциско, перетинаючи вісім-девять часових поясів, «виявляли до певної міри розсіяність, неспроможність ухвалювати рішення та в двічі більшу ймовірність вдаватись до помилок. У них також зменшувалась здатність зосереджуватись та погіршувалась пам'ять». Для виходу з такого стану потрібно близько семи-десяти днів.[5][6]

Поради для зменшення десинхронозу[ред.ред. код]

слід[ред.ред. код]

 • Політ на захід: Намагайтесь взяти квиток на рейс, що відправляється в другій половині дня, щоб прибути до місця призначення в час, коли ви нормально повинні йти спати.
 • Політ на схід: Лягайте спати значно швидше за день перед відльотом. Вибирайте той рейс літака, яким ви би прибули у вечірній час.
 • Якщо політ нічний, то намагайтесь наступний день залишатись бадьорим і піти спати раніше ввечері.
 • Якщо ви перетинаєте більше, ніж шість часових поясів, то, якщо це можливо, заплануйте пересадку на півшляху.
 • Після прибуття позаймайтесь помірними фізичними вправами, ходою, бігом підтюпцем чи плаванням, і не наїдайтесь надвечір.
 • Якщо ви вживаєте ліки: Перед подорожжю порадьтеся з лікарем стосовно графіку прийняття ліків в новому часовому поясі. Особливу увагу цьому слід приділити діабетикам на інсуліні.
 • Не наїдайтесь, починаючи за декілька днів перед подорожжю і під час неї, а також утримуйтесь від важкої їжі декілька днів після прибуття.

не слід[ред.ред. код]

 • Не вживайте міцних алкогольних напоїв, а також снодійного одразу перед польотом, під час нього і невдовзі після нього.
 • Не паліть! Паління позбавляє організм кисню, який дуже потрібен під час польоту на великій висоті.
 • Якщо це можливо, не майте бізнесових справ чи конференції в день прибуття.[7]

Див. також[ред.ред. код]

Джерела і посилання[ред.ред. код]

 1. «Українсько-англійсько-латинський медичний словник»
 2. «Жінка», жовтень 1996, стор. 26
 3. http://www.slovnyk.net/
 4. Sports Medicine Advisor 2005.4: Jet Lag. Процитовано 2009-02-02. 
 5. книжка The Body Machine
 6. Awake! 22.06.96, стор. 6-7
 7. Awake! 08.06.1986 стор. 19