Сомнамбулізм

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статуя людини із сомнамбулізмом

Сомнамбулізм (сноходіння, лунатизм) — стан, який лікарі наближують до хворобливого, характеризується рухами тіла уві сні. Зазвичай, має місце в першій половині сну і триває від декількох хвилин до півгодини[1]. Хворих на сомнабулізм називають сомнамбулами, лунатиками, сновидами, сноходами, засвідчена і застаріла назва місячник (місяшник)[2].

Зазвичай, люди із сомнамбулізмом лише розмовляють уві сні, проте часом можуть ходити, виконувати рухи, як наяву, з відкритими очима. Такий стан людини є вродженим (за останніми дослідженнями передається генетично, спадково) і може загострюватись тоді, коли впродовж дня людина дратується або ж зазнає стресу. Зазвичай, трапляється один раз за ніч у період з 0 до 2 години. Втім, розбудити людину в цей час дуже складно,[3] тому краще спокійно підійти і, розмовляючи з нею, довести її назад до ліжка. Якщо ж зненацька збудити, то наслідки можуть бути непередбачуваними.

Люди із сомнамбулізмом відчувають менше болю у стані сноходіння, причому у стані бадьорості в таких пацієнтів підвищена частота мігреней та головні болі.[4]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Україно-англійський ілюстрований медичний словник Дорлана (переклад 30-го американського видання), Том 2 / 2007 р.
  2. Місячник // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
  3. Лунатика будить нельзя
  4. Lopez, Régis; Jaussent, Isabelle; Dauvilliers, Yves (2015). Pain in Sleepwalking: A Clinical Enigma. SLEEP 38 (11): 1693–1698. ISSN 0161-8105. doi:10.5665/sleep.5144. 

Див. також[ред. | ред. код]