Дуат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Зважування серця в дуаті (Давньоєгипетська книга мертвих)

Дуат — в міфології Стародавнього Єгипту загробний світ. У Старому царстві головним богом Дуату був Анубіс, проте пізніше функції глави загробного світу і деякі функції Анубіса переходять до бога Осіріса.

Уявлення єгиптян про Дуат[ред.ред. код]

У до-династичному періоді Дуат знаходився на небі і за тодішніми релігійним уявленням єгиптян душі померлих вселялися в зірки, хоча трохи пізніше закріпилося уявлення про те, що бог Тот на срібному човні перевозить душі в Дуат. У Старому царстві вважали, що Дуат знаходиться в східній частині неба. І тільки на початку Середнього царства у єгиптян сформувалося уявлення про те, що Дуат - підземний світ. У «Текстах Пірамід» Дуат ототожнювався з Полями Іару.

Релігійні уявлення єгиптян про «душу»[ред.ред. код]

Людина, за уявленнями давніх єгиптян, складається з шести сутностей. Першою з них є Саах ( «тіло») - тлінна оболонка людини, яка не здатна жити без Ка. Рен ( «ім'я») - в уяві стародавніх єгиптян ім'я займало дуже важливе місце в житті людини, оскільки вони вірили, що воно надалі визначає долю людини. Ка ( «двійник») - «аспект» особистості людини, пронизує його подальшу долю, хоча в інших джерелах зустрічається визначення, що «ка» - двійник або повна копія людини як індивіда. Ка властиве всьому живому. Ба ( «душа», «життєва сила») - свідомість людини, психіка, душа. Спочатку «ба» було властиве тільки фараонам і божествам, проте в Середньому царстві «ба» приписується кожній людині. Аху ( «Світле», «Освітлений») - риса, необхідна для існування в потойбічному світі, яку людина знаходить після смерті шляхом ритуалу отверзанія очей. Шуіт ( «тінь») - «сутність» людини.

Шлях померлого через Дуат[ред.ред. код]

Після смерті труп померлого бальзамували і муміфікували. Над ним проводили похоронні обряди, що допомагають померлому воскреснути в потойбічному світі. Дії і заклинання, що виконуються жерцем описані в Книзі Пірамід (Древнє царство), Книзі саркофагів (середнє царство) і Книзі Мертвих (Нове царство). Згідно з повір'ям древніх єгиптян, померлому після воскресіння в загробному житті належало пройти до царства Осіріса через безліч перешкод, серед яких були варта. Щоб без перешкод подолати ці труднощі, єгиптянин повинен був за життя вивчити різні заклинання, які оберігали б його після смерті. Були різні амулети (як, наприклад, око Уаджит), які охороняють людину в потойбічному світі, а також література, що містить імена варт, що оберігають заклинання і т.п., що повинно було допомогти померлому пройти всі випробування. Пройшовши випробування, померлий потрапляв на суд Осіріса, на якому визначалося, чи потрапить він на Поля Іару, або його душа загине.

Дуат ієрогліфами[ред.ред. код]

Дуат - du3t

N14 t
pr
SPACE N15 t
pr
SPACE D46 V4 t
N15
SPACE D46 G1 t
N15

Божества дуату[ред.ред. код]


Див. також[ред.ред. код]

Релігія Стародавнього Єгипту

Джерела[ред.ред. код]

  • E.A.Wallis Budge: The Egyptian Book of the Dead. Dover Publications, Inc., New York 1997, ISBN 0-486-21866-X
  • Erik Hornung: Die Nachtfahrt der Sonne - Eine altägyptische Beschreibung des Jenseits. Düsseldorf / Zürich 1998, ISBN 3-7608-1200-7