Демотичне письмо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Демотичне письмо
δημοτικός
Репліка частини розетського каменя, записаної демотичним письмом
Вид
Логографічне
Мови Єгипетська мова
Період
650 до н. е.
Дочірні системи
Коптська абетка, мероїтська писемність
Напрям Справа наліво
Ця стаття містить символи МФА та знаки описуваної системи письма. Якщо у Вас не встановлений відповідний шрифт, то замість юнікодівських символів Ви можете побачити знаки питання, квадратики або інші знаки.

Демотичне письмо (від грец. δημοτικός — народний) — пізня форма староєгипетського письма, похідного від північної форми ієратичного письма, яка використовувалася в Нижньому Єгипті. Термін демотичне письмо запровадив Геродот, щоб відрізнити його від ієратичного та ієрогліфічного. Розетський камінь містить напис демотичним письмом поряд з ієрогліфічним та грецьким. Мову, якою розмовляли в дельті Нілу в пізній староєгипетський період, теж називають демотичною.

Історія[ред. | ред. код]

Демотичним письмом користувалися в Єгипті понад тисячу років. Воно існувало нарівні з ієратичним та ієроліграфічним, виконуючи інші функції. На перших порах, починаючи з 25-ї династії, демотичне письмо використовувалося для адміністративних, торгових і правових записів, тоді як ієратичним та ієрогліфічним письмом записувалися інші тексти, зокрема релігійні.

Серединне демотичне письмо Птоломеївського періоду мало вищий статус, про що свідчать записані ним літературні та релігійні тексти. В цей час адміністративні функції почала виконувати грецька мова. Контракти, записані демотичним письмом, не мали сили без грецького підтвердження реєстрації в адміністративних органах.

В період римського правління в Єгипті демотичне письмо поступово виходить із вжитку, однак існує кілька літературних текстів демотичним письмом, записаних упродовж 500 років нашої ери. Починаючи з 3 століття демотичне письмо зустрічається тільки у вигляді окремих написів на гончарних виробах та графіті на стінах храмів.

Розшифровка[ред. | ред. код]

Демотичне письмо, знайдене на розетському камені, було розшифроване скоріше, ніж ієрогліфічне, завдяки зусиллям Сільвестра де Сасі. Його роботу продовжив Гайнріх Карл Бруґш, який видав Словник демотичного письма у семи томах.

Коптське письмо[ред. | ред. код]

Деякі символи демотичного письма увійшли до сучасного коптського письма для позначення звуків, для яких немає літер у грецькій абетці.

Див. також[ред. | ред. код]