Пізнє царство (Стародавній Єгипет)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Пізнє царство
Країна Стародавній Єгипет
Попередник Третій перехідний період
Наступник Елліністичний Єгипет
Час/дата початку 664 до н. е.
Час/дата закінчення 332 до н. е.
CMNS: Пізнє царство у Вікісховищі
Частина серії статей на тему:
Історія Стародавнього Єгипту[1]
Великий Сфінкс і піраміди Гізи
Категорія Категорія Портал

Пізній період в історії Стародавнього Єгипту охоплює правління фараонів XXVI–XXX династій (664332 до н. е.). Це період боротьби за відновлення незалежності Єгипту, важких воєн та іноземних вторгнень, що закінчився завоюванням країни Перською імперією і потім Олександром Македонським.

Хронологія до перського завоювання[ред. | ред. код]

Дата Подія
664 до н. е. Кушитських правителів змінює Саїсський фараон Псамметіх I, син Нехо. Початок об'єднання Єгипту під владою XXVI Династії і з Саїса.
664—525 до н. е. Правління XXVI (саїсської) династії в Єгипті. «Саїсський ренессанс» — останній самостійний підйом єгипетської цивілізації.
664—610 до н. е. Правління в Єгипті фараона Псамметіха I, що відновив колишню велич держави шляхом придушення влади нубійців, ассирійців і частини жречества за допомогою іонійських і карійських найманців.
664—655 до н. е. Процес об'єднання Єгипту Псамметіхом I.
664—663 до н. е. Тимчасове завоювання Фів Тануатамоном. Ашшурбанапал I виганяє Тануатамона з Фів. Ассирійці грабують місто. Ефіопи змушені остаточно відступити на південь.
Бл. 663 до н. е. Через захоплений ассирійцями Єгипет в інші регіони Африки потрапляє техніка обробки заліза.
661 до н. е. Остаточне вигнання залишків ефіопської армії з Єгипту ассирійцями.
610605 до н. е. Правління в Єгипті Нехо II - останнього досить процвітаючого єгипетського фараона, що здійснив спробу поєднати Ніл з Червоним морем «каналом Нехо» (за свідченням Геродота, при його спорудженні загинуло до 120 000 чол.).
609 до н. е. На недовгий час до піднесення Навуходоносора II фараон Нехо захоплює Східне Середземномор'я, зване вавилонянами Заріччя.
Червень 609 до н. е. Бій при Мегіддо: Нехо II розбиває юдеїв, які вплуталися в конфлікт. У битві гине юдейський цар Іосія.
Жовтень 607 до н. е. Проти єгипетського гарнізону в Заріччі виступив вавилонський цар Набопаласар.
Травень 605 до н. е. Вавилоняни, скіфи і мідяни наголову розбивають єгипетсько-ассирійську армію під Каркемишем в Сирії. Єгиптяни, втрачають 10000 Людей.
Грудень 604 до н. е. Скіфи захоплюють Аскалон на самому кордоні Єгипту.
601 до н. е. Навуходоносор II намагається напасти на Єгипет.
600597 до н. е. Фараон Нехо II відправляє фінікійську флотилію в експедицію навколо узбережжя Африки. Фінікійці успішно огинають всю Африку.
Бл. 600 до н. е. В Напаті коронується новий цар кушитів Аспарут.
591 до н. е. Створення антівавилонської коаліції у складі Єгипту, Лідії і держав Східного Середземномор'я.
Бл. 590 до н. е. Царі Нубії переносять свою столицю південніше Напати, в Мерое (Напата залишається коронаційним центром), і створюють свою культуру, багато в чому залежну від єгипетської. Населення Мерое веде торгівлю з Єгиптом, Аравією, Грецією і Індією. Особливо відчувається вплив Єгипту в мероїтських будівлях - храмах, палацах і невеликих пірамідах.
Осінь 589 до н. е. Похід Псамметіха II проти ефіопів. Грецькі найманці доходять до Абу-Сімбела, де залишають свої написи.
589—570 до н. е. Правління фараона Апрія, що спирався на грецьких (карійських і іонійських) найманців, які розселилися в Дельті Нілу, де засновані грецькі торгові факторії в Навкратісі, Пелусії і Дафні.
582 до н. е. Мир між Вавилоном і Саїсським Єгиптом.
Бл. 575 до н. е. В Мерое до влади приходить нова династія, представлена ​​Гарсііотефом і Настесеном.
570566 до н. е. Громадянська війна в Єгипті: повсталий народ скидає, а потім страчує, Апрія, який зазнав поразки в Киренаїці, за його занадто проеллінські погляди. Навуходоносор II вторгається в Єгипет і доходить до Фів, але потім, розуміючи, що Апрій не зможе втриматися на троні, повертається в Вавилон. Керівник повстання, воєначальник Амасіс II, коронується фараоном.
570—526 до н. е. Правління фараона Амасіса II (Яхмоса II) в Єгипті. На початку свого правління він скасовує пільги грецьким купцям, але згодом намагається підтримувати дружні відносини з полісами материкової і острівної Греції, а також Киренаїки. Невдалі оборонні союзи з царем Лідії Крезом і Полікратом Самосським проти персів.
526—525 до н. е. Правління фараона Псамметіха III. Завоювання Єгипту персами.
525—332 до н. е. Перське правління

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Усі роки подані до нашої ери.

Джерела[ред. | ред. код]