Список гробниць в Долині царів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Список гробниць в Долині царів — перелік поховань в Долині Царів, в Фівах (сучасний Луксор) і прилеглих районах. Сучасні єгиптологи використовують абревіатуру KV (від англ. «Kings 'Valley», тобто «Долина Царів») для позначення гробниці, розташованої в Долині Царів. Така система була створена Джоном Гардінером Вілкинсоном в 1821 році. У той час Вілкінсон нарахував 21 відому йому гробницю (деякі з яких були розкриті ще в давнину), пронумерувавши за місцем їх розташування, починаючи зі входу в долину і продовжуючи вести рахунок у бік півдня і сходу. Гробниці, виявлені пізніше, нумерувалися в порядку їх відкриття (в Західній долині гробниці відомі під абревіатурою «WV», тобто «West Valley» — «Західна долина»).

Перелік в Східній долині[ред. | ред. код]

Східна долина

Першою «відкритою» гробницею вважається поховання Рамсеса VII (KV1), останньою — безіменна гробниця (KV63), виявлена в 8 лютого 2006 році археологами з університету Мемфіса. Гробниця KV5 була заново відкрита в 1990-х роках після того, як дані про її місце розташування були загублені попередніми дослідниками. Більшість відкритих для широкої громадськості гробниць у Долині царів знаходиться в східній її частині, де вони постійно є предметом уваги численних туристів.

Номер гробниці Ім'я Час будівництва Відомості
KV1 Рамсес VII XX династія
KV2 Рамсес IV XX династія
KV3 Безіменний син Рамсеса III XX династія
KV4 Рамсес XI XX династія
KV5 Сини Рамсеса II XIX династія 120 внутрішній приміщень. Вважається найбільшою гробницею в долині. Археологічні роботи тут тривають, але дослідники зробили висновок, що це, ймовірно, найбільша гробниця в долині. Її було розкрито і пограбовано ще в давнину, а її розташування в низині сприяло тому, що повені приносили сюди тонни сміття і піску протягом століть. Зрештою приховало величезні розміри поховання. Закрита для широкого загалу.
KV6 Рамсес IX XX династія Усипальниця простягається по схилу пагорба майже на 105 м завдовжки і має бічні камери, більшість з яких так і не були належним чином оформлені або закінчені.
KV7 Рамсес II XIX династія Спочатку була приблизно такої ж довжини, як і гробниця його батька Сеті I, проте її внутрішні приміщення займали велику площу. Через її нинішній жалюгідний стан натепер франко-єгипетська група дослідників на чолі з Крістіаном Лебланом проводить розкопки і роботи зі збереження й реставрації пам'ятки (
KV8 Меренптах XIX династія Була пограбована ще в давнину. Її довжина становить близько 160 м. Поховальна камера містить унікальний набір з чотирьох вкладених один в одного саркофагів. Гробниця добре оформлена всередині і завжди відкрита для відвідувань.
KV9 Рамсес V і Рамсес VI XX династія Відома також як «гробниця Мемнона»
KV10 Аменмес XX династія
KV11 Рамсес III XX династія Відома також як «гробниця Арфіста» (за свої внутрішні розписи) або «гробниця Брюса». Є однією з найбільших гробниць в Долині царів і постійно відкрита для широкого загалу.
KV12 невідомо XVIII або XIX династія Використовувалася як родинне поховання
KV13 Ірсу, Амонхорхепшеф XIX або XX династія
KV14 Таусерт, Сетнахт XIX або XX династія Сетнахта узурпував для себе поховання цариці Таусерт. В цій гробниці є дві поховальні камери, а наступні доповнення до неї відносять її до числа найбільших царських гробниць, що простягнулася більш ніж на 150 м.
KV15 Сеті II XIX династія
KV16 Рамсес I XIX династія Являє собою трохи більше, ніж усічений спадний коридор з поховальною камерою в кінці. Тут є яскравий внутрішній декор і царський саркофаг. що зберігся натепер. Його розташування в центральній частині камери означає, що гробницю часто відвідували в давнину, про що також може свідчити розширений вхід в усипальницю й багаті розписи на стінах.
KV17 Сеті I XIX династія Відома також як «гробниця Апіса», «гробниця Псамміса, сина Нехо» або «гробниця Бельцоні» (за іменем відкривача гробниці) чи «гробниця Брюса». Вважається найкращою гробницею в долині, про що свідчать зроблені при її будівництві внутрішні роботи і багаті розписи на стінах та стелі.
KV18 Рамсес X XX династія
KV19 Монтухорхепшеф, син Рамсеса IX XX династія Гробниця невелика за своїми розмірами і з простим плануванням, має незакінчений коридор, проте її настінні прикраси дуже багаті. Її було відреставровано й відкрито для туристів.
KV20 Тутмос I і Хатшепсут XVIII династія
KV21, KV26, KV27, KV28, KV29, KV31, KV33, KV37, KV40, KV44, KV59 невідомо Нове царство Початкові власники цих гробниць невідомі
KV30 невідомо XX династія Відома також як «гробниця лорда Белмора»
KV32 Тія XVIII династія
KV34 Тутмос III XVIII династія
KV35 Аменхотеп II XVIII династія Сюди були перенесені більш десятка мумій, багато хто з них царські
KV36 Маіхерпрі XVIII династія Представник знаті за часів фараона Хатшепсут
KV38 Тутмос I XVIII династія Підготовлено для цього фараона за наказом Тутмоса III
KV39 Аменхотеп I (ймовірно) XVIII династія
KV41 невідомо XVIII династія Можливо призначалася для цариці Тетішері
KV42 цариця Хатшепсут-Мерітра XVIII династія
KV43 Тутмос IV XVIII династія Камера має овальну картушоподібну форму
KV45 Усерхет XVIII династія Гробниця знаті
KV46 Юйя і Туйя XVIII династія Гробниця батьків цариці Тії. До відкриття гробниці Тутанхамона була похованням, що найкраще збереглося в Долині царів
KV47 Сіптах XIX династія
KV48 Амонеміпет Паїрі XVIII династія Гробниця знаті
KV49 невідомо XVIII династія Ймовірно слугувала коморою
KV50, KV51, KV52 невідомо XVIII династія Гробниці призначалися для тварин — ймовірно, для домашніх вихованців Аменхотепа II, чия гробниця знаходиться неподалік
KV53 невідомо Нове царство
KV54 невідомо XVIII династія Ймовірно, слугувала схованкою для бальзамування мумії з гробниці Тутанхамона
KV55 Сменхкара / Аменхотеп IV Ехнатон XVIII династія Гробниця могла служити схованкою, що містив мумії представників Амарнського періоду, зокрема Тії і Сменхкара або Ехнатона
KV56 невідомо XIX династія Відома також, як «Золота гробниця». Перший власник невідомий. Були виявлені різні елементи з іменами Рамсеса II, Сеті II і Таусерта
KV57 Хоремхеб XVIII династія Зрідка відкрита для громадськості. Має низку особливостей і багато оформлена. Завдяки її внутрішньому оздобленню і настінним розписам спостерігають перехід від традиційних доамарнських гробниць до поховань XIX династії.
KV58 невідомо XVIII династія Відома також, як «Гробниця колісниці». Перший власник невідомий. Позолочений орнамент містить імена Тутанхамона і Ай
KV60 Сітра-Ін XVIII династія Придворна жінка-лікар за часів Хатшепсут
KV61 невідомо Нове царство Вважається, що її не використовували
KV62 Тутанхамон XVIII династія Найвідоміше відкриття сучасної археології, зроблене Говардом Картером 4 листопада 1922 року. Дослідні роботи тривали до 1932 року. Гробниця Тутанхамона є єдиним царським похованням, яке збереглося практично незайманим, хоча древні грабіжники побували тут. Виявлено багатстві скарби. З цією гробницею пов'язано легенду про «Прокляття фараонів».
KV63 невідомо XVIII династія Її призначення невідоме
KV64 Нехмес Бастет (співачка) Нове царство Підземна аномалія, що також вважається гробницею, згідно з неофіційною заявою, зробленою 28 липня 2006 року. Її вхід виявлено в липні 2008 року.
KV65 невідомо Нове царство Розкопана гробниця, її вхід виявлено в липні 2008 року
KVB—KVT невідомо Нове царство Не призначалися для поховань. Деякі з них спочатку будувалися як гробниці, інші служили схованками для поховального начиння

Перелік в Західній долині[ред. | ред. код]

Західна долина

Нумерація гробниць в Західній долині проходить в тому ж порядку, що і в Східній.

Номер гробниці Ім'я Час будівництва Відомості
WV22 Аменхотеп III XVIII династія Археологи Університету Васеда (Японія) повторно досліджували її в 1990-х роках. На початку 2000-х була повністю досліджена, проте до цих пір не відкрита для широкого загалу.
WV23 Ай XVIII династія Єдина, що відкрита для туристів в Західній долині.
WV24 невідомо Нове царство Початковий власник цієї гробниці невідомий
WV25 невідомо XVIII династія Можливо, що ця гробниця спочатку будувалася для Аменхотепа IV Ехнатона, коли той ще правил в Фівах, проте так і не була ніколи завершена.
WVA невідомо XVIII династія Камера для зберігання різного поховального начиння з гробниці Аменхотепа III, яка знаходиться поруч

Джерела[ред. | ред. код]

  • Nicholas Reeves, Richard H. Wilkinson: The Complete Valley of the Kings: tombs and treasures of Egypt's greatest Pharaohs. Thames & Hudson, London 1996, ISBN 0-500-05080-5.
  • Erik Hornung: Das Tal der Könige. Beck, München 2002, ISBN 3-406-47995-2.