Елбакян Олександра Асанівна

From Вікіпедія
Jump to navigation Jump to search
Елбакян Олександра Асанівна
Элбакян Александра Асановна
Wiki-award 2016 114.JPG
Олександра Елбакян на церемонії вручення "Вікі-премії 2016" у Москві
Ім'я при народженні каз. Александра Асановна Элбакян
Народилася 6 листопада 1988(1988-11-06) (31 рік)
Алмати, Казахстан
Громадянство
(підданство)
Flag of Kazakhstan.svg Казахстан
Діяльність нейробіолог, програмістка, інформатик
Галузь neural engineeringd
Відома завдяки автор сайту Sci-Hub
Alma mater Казахський національний технічний університет
Знання мов англійська і російська
Magnum opus Sci-Hub
Сторінка в Інтернеті engineuring.wordpress.com

Елбакян Олександра Асанівна  — казахська програмістка, нейрофізіолог і біолог, відома створенням сайту Sci-Hub.

Біографія[edit | edit source]

Народилася 6 листопада 1988 року в місті Алмати, Казазстан. Має змішане вірменсько-слов'янсько-азійське походження.

З 2005 по 2009 рік навчалася в Казахському національному технічному університеті, в Інституті інформаційних технологій. Після цього працювала в лабораторії вищої нервової діяльності РАН у Москві, у Фрайбурзькому університеті, в Технологічному інституті Джорджії. З 2012 по 2014 р. навчалась у Національному дослідницькому університеті «Вища школа економіки» у Москві.

5 листопада 2011 року Олександра Елбакян створює проект Sci-Hub, що надає вільний доступ до наукових статей, включно з тими, за доступ до яких видавництва беруть плату. З проблемою доступу до статей Олександра вперше зіткнулася ще будучи студенткою в Казахстані. Згодом вона включилась у життя онлайн-спільноти, яка обмінювалась доступними статтями і вирішила автоматизувати процес. За словами Олександри, альфа-версію сайту було зроблено за 3 дні. Проект означує свою місію як боротьбу з цифровою нерівністю, боротьбу за відміну інтелектуальної власності й копірайту для наукових публікацій та підтримку руху відкритого доступу в науці. Проте сайт не є засобом для змінення системи, скоріше навпаки: система повинна змінитись, для того щоб сайти, що надають вільний доступ до знань, могли спокійно існувати.

На честь Олександри Елбакян («в ознаменування її вкладу в те, щоб наукове знання стало доступне всім дослідникам») названий новий вид комах-паразитоїдів — іхневмонід з підродини Tryphoninae роду Idiogramma, відкритий в центральній Мексиці, — Idiogramma elbakyanae[1]. Але це викликало негативну реакцію з її боку. Вона сприйняла це як натяк на паразитизм[2].

Див. також[edit | edit source]

Примітки[edit | edit source]

  1. Khalaim Andrey I., Ruíz-Cancino Enrique. Ichneumonidae (Hymenoptera) associated with xyelid sawflies (Hymenoptera, Xyelidae) in Mexico // Journal of Hymenoptera Research. — 2017. — Vol. 58. — P. 17—27. — ISSN 1314—2607 — DOI:10.3897/jhr.58.12919
  2. Образилася за паразита. Засновниця сервісу Sci-Hub закрила доступ до нього на території РФ

Посилання і джерела[edit | edit source]