Відкриті дані

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Відкриті дані — це концепція, за якою певні дані мають бути вільними для використання та розповсюдження будь-якою особою, за умов дотримання правил атрибуції та/або share-alike ліцензії.

При цьому, під вільністю розуміють умови прийнятні для широкого загалу. Так, наприклад, дані можуть бути доступні за невелику плату, що покриває витрати на їх створення та розповсюдження.

Концепція відкритості даних загалом не нова, але її активне поширення почалось з розвитком інформаційних технологій та Інтернету, зокрема.

Треба зазначити, що серед множини відкритих даних окрема увага приділяється відкритим державним даним, як інструменту оцінки та контролю роботи влади та держави, що входить до моделі електронного уряду.

Відкриті державні дані в Україні та світі[ред. | ред. код]

В багатьох країнах світу розвиток відкритих державних даних підтримується на державному рівні вже досить давно. І цей процес включає створення відповідної законодавчої бази, виконавчих органів та інформаційних ресурсів.

Так у США цілеспрямований розвиток області відкритих державних даних почався у 2009 році зі створення ресурсу Data.gov та оприлюднення Директиви Відкритого Уряду США. В свою чергу, ці ініціативи були продовженням політики розбудови електронного уряду США, що впроваджується з 2002 року.

В Європі, разом із національними, існує багато загальноєвропейських програм підтримки та розвитку відкритих даних і відповідних ресурсів, що фінансуються за рахунок коштів ЄС. Тут можна згадати проекти DOPA, що розвивається в рамках програми Seventh Framework Programme (FP7) Європейської комісії.

Щодо країн СНД та України, зокрема, то найбільшу активність в даному напрямі демонструє Росія.

Так влітку 2013 року був прийнятий федеральний закон № 112-ФЗ, що вводить поняття відкритих даних та визначає порядок їх оприлюднення на державних ресурсах.

Станом на 2013 рік в Україні, при відсутності державної програми розвитку сфери відкритих даних, діє Закон «Про доступ до публічної інформації», який потребує подальшого вдосконалення, оскільки містить суперечливі положення, а також не визначає єдиного формату і порядку оприлюднення інформації та обмежує її перелік.

Зокрема, частина 2 статті 2 Закону дозволяє його обійти, наприклад, законам про державні реєстри. Крім того, діє постанова КМУ від 26 жовтня 2011 р. № 1102, яка прямо порушує норми Закону. Тут слід відзначити і пасивність органів, на які покладено контроль за дотриманням Закону.

У 2015 році був прийнятий Закон № 319 «Про внесення змін до деяких законів України щодо доступу до публічної інформації в формі відкритих даних» та Постанова Кабінету Міністрів України № 835 «Про затвердження Положення про наборах даних, що підлягають опублікуванню в формі відкритих даних». На підставі цих двох документів державні органи зобов'язані надавати публічну інформацію в формі відкритих даних і регулярно оновлювати її на єдиному державному веб-порталі відкритих даних в певних форматах.

У жовтні 2016 українці подали петицію про відкриття даних Державної фіскальною службою, Міністерством юстиції України та Міністерством економічного розвитку і торгівлі України[1]. Ініціатором проекту виступив Олексій Іванкін, засновник OpenDataBot — сервісу моніторингу реєстраційних даних компаній для запобігання рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

В результаті, при відсутності єдиного ресурсу, державні дані доступні частково, в різноманітних форматах та за тривалою процедурою отримання, що ускладнює їх обробку. Але у цих умовах слід відзначити розвиток недержавних ресурсів відкритих даних.

Єдиний портал відкритих даних України[ред. | ред. код]

До 2015 року відкриті дані в Україні були розрізнені, державні установи та підприємства за переважною більшістю не викладали їх на своїх офіційних сторінках та порталах, був відсутній єдиний веб - портал відкритих даних.

У 2016 році Україна взяла на себе зобов'язання виконувати принципи Міжнародної хартії відкритих даних: перш за все, робити урядові дані відкритими за замовчуванням. Відповідальним органом стало Державне агентство з питань електронного урядування України.

З 2016 року в Україні діє єдиний державний веб-портал відкритих даних data.gov.ua [2]. Портал розробила українська технологічна громадська організація SocialBoost за підтримки Microsoft Ukraine та Міжнародного Фонду "Відродження". Голова SocialBoost, Денис Гурський, координував проведення спеціальних тренінгів для працівників уряду — як працювати з відкритими даними та користуватися порталом data.gov.ua[3][4].

Головна мета створення цього веб-порталу – надання користувачам можливості доступу до впорядкованих наборів даних, які придатні до автоматизованої обробки без попереднього втручання людини з можливістю подальшого використання в найрізноманітніших цілях, зокрема, для наукових досліджень, інновацій, у бізнес-проектах, а також для здійснення громадського контролю за діяльністю органів державної влади та органів місцевого самоврядування тощо.

Державне агентство з питань електронного урядування України забезпечує ведення та належне функціонування порталу, розроблення методичних матеріалів та інструкцій щодо роботи порталу, координацію оприлюднення розпорядниками інформації наборів даних на порталі та сприяє підвищенню їх якості, здійснює моніторинг та аналіз якості функціонування порталу, сприяє міжнародному співробітництву щодо розвитку відкритих даних.

В процесі реформування державні органи України публікують все більше відкритих даних з різних сфер діяльності. І ці дані допомагають зробити державний апарат прозоріше і посилити економіку країни.

Результати впровадження :

-           за 2016 рік було опубліковано більше 11000 наборів відкритих даних та зареєстровано більше 800 розпорядників інформації;

-           за 2017 рік було опубліковано більше 16000 наборів відкритих даних та зареєстровано більше 1200 нових розпорядників інформації;

-           за І-ІІ квартали 2018 року опубліковано більше 19000 наборів відкритих даних та зареєстровано більше 1240 нових розпорядників інформації

-           Україна піднялась на 30 позицій в рейтингу відкритих даних (24 місце Open Data Index 2017);

-           Україна піднялась на  45 позицій в рейтингу Електронної участі (32 місце за версією United Nations e -Government Survey 2018);

-           Постановою Кабміну від  20.12.2017 № 1100 «Про внесення змін до Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних» було затверджено зміни до постанови КМУ від 21.10.2015 № 835 «Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних», завдяки яким кількість наборів відкритих даних, які повинні публікувати розпорядники інформації, збільшилась до 616;

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]