Енергетичні напої

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Різні види енергетичних напоїв

Енергети́чні напо́ї (енерге́тики, енергото́ніки) — безалкогольні напої, у рекламній кампанії яких робиться акцент на їхню здатність стимулювати центральну нервову систему людини та/або підвищувати працездатність, а також на те, що вони не дають людині заснути.

Склад[ред. | ред. код]

Напої містять тонізуючі речовини, найчастіше кофеїн (у деяких випадках замість кофеїну в складі виробниками заявляються екстракти гуарани, чаю чи мате, що містять кофеїн, або ж кофеїн під іншими назвами: матеїн, теїн) та інші стимулятори: теобромін і теофіллін (алкалоїди какао), а також нерідко вітаміни, як легкозасвоювальне джерело енергії — вуглеводи (глюкозу, сахарозу), адаптогени тощо. Останнім часом додається таурін.

Енергетик — сильно-газований напій, який містить велику кількість вугільної кислоти (H2CO3)- тому що це сприяє більш швидкому засвоєнню компонентів і швидкому прояву ефекту.

Склад деяких напоїв[ред. | ред. код]

Усі числа зазначені в перерахунку на 100 грамів продукту (обсяг банки зазвичай 0,25-0,5л). Відомості переписані з упакувань і не перевірені на достовірність.

Burn Red Bull Non Stop REVO Energy REVO AlcoEnergy
Енергетична цінність (кКал) 61,3 45 39,5 --- ---
Вуглеводи (г) 14,3 11,3 10 --- ---
Таурин (мг) 420 400 150 1000 ---
Кофеїн (мг) 35 32 20 100 112,2
Гуарана (екстракт, мг) 5,3 --- Входить до кофеїну Входить до кофеїну 132,0
Даміана (мг) --- --- --- --- 33,0
Глюкуронолактон (мг) 255 240 --- --- ---
Аскорбінова кислота (Вітамин С) (мг) --- --- 31,20 6,24 35,006
Ніацин (В3)(мг) 5,8 8 1,58 6,732 8,886
Пантотенова кислота (В5)(мг) 1,1 2 1,01 4,302 5,679
Піридоксин (В6)(мг) 0,6 2 0,23 0,995 1,313
Інозит (В8)(мг) 12 --- --- --- ---
Вітамін В9(мг) --- --- 0,03 0,115 0,151
Фолієва кислота (В12)(мг) 0,028 0,02 --- --- ---

Дія «енергетиків»[ред. | ред. код]

Медичне обмеження на використання енергетиків — не більш однієї банки в добу, лікарі рекомендують вживати їх тільки при сильній необхідності.

Позитивні ефекти[ред. | ред. код]

Виробники в рекламі затверджують, що напої підвищують працездатність, шляхом стимулювання внутрішніх резервів організму. Наприклад, відомо, що глюкоза, як і інші вуглеводи, швидко всмоктується в кров, включається до окисних процесів й доставляє енергію (вуглеводи) до м'язів, мозку та до інших життєво важливих органів. Іноді в рекламі вказується, що кофеїн в енергетиках присутній у чистому виді й не зв'язаний, як у каві та чаї, з іншими речовинами, що зм'якшують його дію. Ця заява не має підстав.

Енергетичні напої можна вживати при керуванні автомобілем, машинами й механізмами.

Виробники можуть заявляти, що стимулююча дія енергетика триває 3-4 години (кава діє тільки 1-2 години), однак посилань на відповідні клінічні випробування не приводиться.

Негативні ефекти[ред. | ред. код]

Лікарі попереджають, що вживання «енергетиків» може викликати проблеми із серцево-судинною системою, зниженням потенції, безсонням, стомленням, швидким виснаженням ресурсів організму.[1][2]

« Систематичне вживання енергетичних напоїв може викликати залежність. Без них людина через деякий час досягає фази виснаження, зазнає млявість, слабкість і шукає засіб для зняття такого стану. Чашка кави тут не допоможе.[1] »

Якщо напої дійсно містять високі дози біологічно активних речовин, то вони можуть викликати певні несприятливі ефекти: порушення сну, збудження, занепокоєння, тахікардію, підвищення артеріального тиску, аритмію, нудоту й блювоту, нетривалу депресію та ін.

В жовтні 2009 р. зафіксовано смертельний випадок — студентка одного з вузів м. Пенза (Російська Федерація) померла від крововиливу в печінку, викликаного передозуванням енергетичним напоєм, який знаходиться в вільному продажу[3]

Протипоказання[ред. | ред. код]

Указують, що «енергетики» протипоказані при гіпертонії, захворюваннях серцево-судинної системи, артеріальній гіпертензії, глаукомі, порушенні сну, підвищеній збудливості й чутливості до кофеїну.

Також «енергетики» не рекомендовано пити дітям і вагітним жінкам.

У Франції ці напої нещодавно були повністю заборонені, а в Німеччині існує заборона на їхнє виробництво.[4].

Комбінація з алкоголем[ред. | ред. код]

Енергетичні напої іноді змішують із алкоголем. Енергетики виконують стимулюючу функцію, а у той же час алкоголь — гнітючу. Шкода такої комбінації полягає в здатності енергетиків замаскувати вплив алкоголю, на випадок чого людина не зможе ураховувати його вплив. Алкоголь у більших дозах викликає природну втому, але стимулюючий ефект енергетиків здатний перебити його. Розповсюджене змішування енергетиків з горілкою й іншим алкоголем спричинило виникнення заздалегідь приготовлених коктейлів, відомих за назвою «alcopops», які нерідко включають до свого складу екстракти тауріну або гуарани для додання напою специфічного аромату.

Шкода здоров'ю[ред. | ред. код]

Енергетичні напої очолюють шосте місце у рейтингу шкідливих продуктів.[5]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б Энергетические напитки истощают организм Архівовано 1 лютий 2011 у Wayback Machine., «Белорусские новости», 18 марта 2007 г
  2. Как воспитать непьющее поколение?[недоступне посилання з травень 2019], Газета «Северная Осетия», 24 июня 2009 г
  3. Росіянка померла від передозування енергетичним напоєм
  4. Заводной джинн из бутылки, «Российская газета», 16 марта 1006 г
  5. Рейтинг шкідливих продуктів. Газета «Споживач.інфо» № 7(7) травень 2009. Архів оригіналу за 2013-12-13. Процитовано 2013-01-27. 

Посилання[ред. | ред. код]